Zo kom je af van huisstofmijt én blijft je bed mooi schoon POETSEN 9 MARJA MIDDELDORP Het huishouden hoeft helemaal niet vervelend te zijn, zeker niet als je de fijne trucjes kent. Daarom geeft schoonmaakgoeroe Marja Middeldorp iedere week een handige schoonmaak- tip. Deze week: huisstofmijt. Sommige mensen hebben behoorlijk last van huisstofmijt in huis en met name in bed. ,,Ze krijgen jeuk of rode vlekjes op hun lichaam, een allergi sche reactie'', vertelt Marja Middel dorp. ,,Als de beestjes in de bank gaan zitten, kan het ook de stof aantasten. Zeker nu het zo warm kan zijn en we meer zweten, is het bed voor de huismijt als een warm bad. Daarom wat tips.'' Ingrediënten en tools: Stofzuiger, stofmondje (onderdeel stofzuiger), soda, washandje, vriezer, droger duceerd, wat weer voor meer energie opwekking zorgt. Want zonnepanelen presteren minder als het bloedheet is. Een win-win-situatie dus. Als groen niet je ding is, dan is wit een goed alternatief. Een wit oppervlak absorbeert namelijk beduidend minder zonlicht dan zwart, tot wel 80 procent minder. Verven is een goede optie, witte kiezels leggen ook. Een minder permanente oplossing die verlichting biedt, is 'blauw': een laagje water op het dak sproeien. Zorg voor plaatselijke verkoeling Net als aan een airco zit aan een ventila tor een stekker. Het verschil is dat een ventilator niet de hele ruimte, maar een persoon afkoelt. Dat kost aanzienlijk minder stroom - factor 15 zelfs - en is ook in andere opzichten veel milieu vriendelijker. De luchtstroom van de ventilator voert de lichaamswarmte af en laat het zweet verdampen. Een ventilator heb je al voor een paar tientjes, maar je kunt er ook meer dan Warmte stijgt nu eenmaal op. De kelder is de koelste plek, de zolder de warmste. 700 euro voor neertellen. Voor die aderlating heb je dan wel het absolute topmodel: de Dyson Pure Humidify Cool. Dit strak ontworpen gadget simu leert een natuurlijke bries die van windrichting verandert, maar zorgt ondertussen ook volautomatisch dat de vochtigheidsgraad oké blijft en filtert pollen, huisstof en schadelijke gassen uit de lucht. Deze alleskunner en -vreter zorgt dus letterlijk voor een frisse wind en ge zond leefklimaat in huis. Probeer een coole hack Slimmeriken hebben allerlei gadgets en trucs, ook wel 'hacks' genoemd, be- dacht om in elk geval de gevoelstempe ratuur te laten dalen. Een populaire hack is bijvoorbeeld een bevroren wa terfles voor de ventilator plaatsen. De Embr Wave (300 dollar op embrlabs.com) is een gadget dat oogt als een horloge en via een elektrisch stroompje een zeer lokale koudesensa- tie opwekt. Alsof opeens een ijsklontje tegen je pols wordt gedrukt. Dankzij het golfpatroon dat opkomt en weer wegebt, krijgt je zo een hele reeks op- frissers. Dat kan ideaal zijn om 's avonds in een benauwd bed in slaap te vallen. Daar zijn trouwens ook spotgoed kope en minder technologische foefjes voor. Zo zijn er mensen die met natte, gekoelde sokken in hun bed stappen, of de lakens bevochtigen en even in de vriezer leggen voordat ze eronder kruipen. Wat bewerkelijker, maar wellicht iets om rekening te houden bij nieuw bouw- of verbouwingsplannen, is om het woon- en keukengedeelte op de eerste verdieping te situeren, en de slaapkamer op de begane grond. Want warmte stijgt nu eenmaal op. De kelder is de koelste plek, de zolder de warmste. Vriezen of verwarmen Als de huisstofmijt ergens niet blij van wordt, is het een lage óf hele hoge temperatuur. ,,Onze lichaamstemperatuur vindt 'ie heerlijk. Daarom gaat hij niet alleen in de lakens en het matras zitten, maar ook in het kussen. Je kunt je kussen even in de vriezer leggen. Of in de droger, als het kussen daar tegen kan. Sommige mensen doen er een tennisbal bij om het kussen op te poffen.'' Luchten De belangrijkste tip als laatst. ,,Elke dag als ik wakker word, gaat mijn raam open en sla ik mijn dekbed open. Luchten is belangrijk! Kom je uit de douche, ben jijzelf fris én de slaapkamer.'' ,,Eerst de stofzuiger. Ik hoor al: 'Maar, het is toch vies om je matras te stofzuigen?' Daar heb je speciale mondjes voor. Daar doe ik ook de lam penkappen en knuffels mee, bij bijna elke stof zuiger zitten die opzets- tukjes. Ik stofzuig het matras in één richting. Niet heen en weer - heb ik van mijn moeder ge leerd. Streep voor streep. Dat geeft toch een goed gevoel! Alle huidschilfertjes weg en soms ook honden of kattenharen, als je die in huis hebt. Dat bed heeft onderhoud nodig.'' Soda ,,Soda ziet eruit als grof zout. Als je het mengt met water, lost het op. Maar water heb je niet nodig als je het matras schoon wilt maken'', legt Marja uit. ,,Wat ik doe: ik wrijf de soda met de hand erin. Je zult zien dat het op het matras wat zachter wordt omdat het vocht op neemt. Dat is precies het resultaat dat je wilt hebben. Je kunt het afnemen met een vochtig washandje óf je haalt het eraf met de stofzuiger. Moet je wel uitkijken dat het niet te nat is.'' Niet heen en weer maar streep voor streep, zei m'n moeder altijd GO MAANDAG 6 JULI 2020 M Isolatie kan warmte, maar ook koelte vasthouden. ILLUSTRATIE EDO DRAAIJER Marja Middeldorp brengt haar Schoon- maaktip van de Week ook in video's, te zien op de site van deze krant /wonen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37