B loekentip zomerhit Een verhaal van liefde en hoop Laat maar komen die mooie zomer O O) 6 Zonder wrijving geen glans, zegt het spreekwoord. Nou, Cees Liefting zal als voorzitter van de Stichting Zeeland Tolvrij blijven wrijven tot het woordje 'tol' bij de Westerscheldetunnel helemaal is weggepoetst, hoeveel weerstand dat ook oproept. ,,Ik vind dat juist fantastisch." De bijenhouder van Aleppo van Christy Lefteri begint met de liefdevolle be schrijving van Nuri van zijn blinde vrouw Afra. Ze bevinden zich in een Engels pension, wachtend op hun asielaanvraag. Nuri was bijenhouder in Aleppo en zijn vrouw een succesvol kunstenaar. Bij een bomaanslag ver loren ze hun zoontje Sami en Afra haar zicht. Ze zijn op weg naar Nuri's neef en zakenpart ner Mustafa, die in het noorden opnieuw is be gonnen met het houden van bijen. Via flashbacks krijg je een beeld van het le ven van Nuri en Afra in Aleppo en hun vlucht via Grieken land naar Groot Brit- tannië: de mensont erende omstandighe den, de hulp en het verraad van anderen en hoe Nuri en Afra proberen op de been te blijven. Christy Lefteri vertelt hun verhaal zonder op smuk en dramatiek. En juist dat maakt het boek zo sterk. De bijenhouder van Aleppo is niet letterlijk een waargebeurd verhaal, maar het is wel geba seerd op de ervaringen van vluchtelingen die de schrijfster heeft ontmoet toen ze vrijwilli gerswerk deed in Athene. Het is een boek over liefde en verlies. Maar vooral over gewone mensen, die bijna alles hebben opgeofferd voor de hoop op een beter bestaan. Er zijn natuurlijk genoeg popliedjes te vinden over de eerste dag van de vakan tie. Een voor de hand liggende is die van The Beatles: Here comes the sun, doo, dun, doo, doo. Een lief liedje over het doorbreken van de eerste zonnestraal na een lange, koude winter. Als we dat figuurlijk nemen kunnen we aan de coronacrisis denken en de beperkingen die inmiddels zijn afgenomen. Maar in werkelijk heid hebben we na tuurlijk al heel veel zon gehad. Laten we kiezen voor een wat minder bekende Britse band, The Undertones, met een ruig liedje dat een vergelijkbare ti tel heeft: Here comes the summer. Uit roepteken! Het is vrolijke punkrock. In iets meer dan anderhalve minuut zit de drang sa mengebald om school of werk te verlaten en het strand te bestormen, waar mooie meisjes hun lange benen strekken. Perfect voor in de auto, maar pas op dat je niet harder dan 100 gaat. Elke maandag laat op deze plek een Zeeuw van zich horen die met zijn of haar mening tegen de stroom ingaat. Terneuzenaar Cees Liefting bijt vandaag het spits af. Strijden voor een rechtvaar dige zaak, het zit Cees Lief- ting in het bloed. En als hij ergens voor gaat, is hij niet te stuiten. Hij maakte er als wethouder voor de PvdA in Terneuzen vrienden én vijanden mee. Na de raadsverkiezingen in 2018 was er geen plekje meer voor hem in het college van B en W. Wie had verwacht of ge hoopt dat hij daarna op z'n lauweren zou gaan rusten, is bedrogen uitgeko men. Als wethouder maakte hij zich al sterk voor een tolvrije Westerschelde- tunnel. Hij heeft het politiek gevoelige onderwerp vervolgens een tijdje laten rusten, maar sinds maart dit jaar is hij er weer druk mee bezig. Stichting Zee land Tolvrij zag het levenslicht. Niet op zijn initiatief, maar van onder ande ren de Terneuzense sportschoolhoud ster Sandra Blokker. Geen klein clubje Dat de Facebook-pagina van de nieuwe club in korte tijd bijna 14.000 volgers kreeg, heeft hem gesterkt in de strijd voor een tolvrij Zeeland. ,,Uit dat aan tal volgers blijkt wel dat wij niet zo maar een klein clubje zijn, wat ons nogal eens voor de voeten wordt ge worpen." Kritiek is Liefting wel gewend. Zee land Tolvrij, en dus ook hijzelf als voorzitter, zou eenzijdig bezig zijn. De organisatie zou geen oog hebben voor de hoge kosten die met het eerder tol vrij maken van de Westerscheldetun- nel zijn gemoeid. Volgens de provin- cie, enig aandeelhouder sinds 2009, gaat het (nog) om 450 miljoen euro. Dé kans om daar een oplossing voor te vinden was in de ogen van Liefting het compensatiepakket voor het niet doorgaan van de mariniers kazerne in Vlissingen. Hij heeft er zelfs nog over mogen spreken met speciaal rijksadviseur Bernard Wien- tjes. ,,Het was een goed gesprek", kijkt Liefting terug. ,,Wientjes prees ook onze actiebereidheid, onder meer bij het bezoek van Mark Rutte aan Vlissingen, maar aan het slot van het gesprek bleek al wel dat wij wei nig hoop hoefden te koesteren." Psychologische barrière Dat is uitgekomen. Wientjes noemt in zijn eindrapport wel de Wester scheldetunnel, maar het tolvrij maken zou onvoldoende bijdragen aan 'de struc tuurversterking van Zee land'. Liefting heeft het eindrapport uiteraard helemaal gelezen. Hij zag erin bevestigd wat hij al langer ziet en er vaart, dat niet alle de len van Zeeland langs dezelfde meetlat wor den gelegd. ,,Tot drie keer toe staat in het rapport dat er sprake is van een psycholo gische barrière tussen Zeeland en de Rand stad. Ik citeer: 'Voor studenten, forensen, toeristen en goederen moeten de buurre- gio's 'dichterbij' ko- maandag 6 juli 2020 GO Vakantie: tijd voor boeken en zomerse mu ziek! Onze redactieleden geven elke dag tips voor boeken en zomerhits. Deze hele week geeft eindredacteur Anouk Mommer elke dag een inkijkje in haar boekenkast. Verslaggever Ernst Jan Roozendaal koos een ruig zomerliedje. 'Ik kom gewoon op voor wat rechtvaardig is' Harmen van der Werf Terneuzen S

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34