'Pas als m'n jonge Fries niet meer kan, stop ik ook met ringrijden' II 4 Restaurant en appartementen moeten Nicolaaskerk redden UCR viert studiejaar lang vrijheid Het is de bedoeling dat in de kerk een zogeheten 'social kitchen' komt. Een restaurant waar mensen werken die niet zo gemakkelijk aan een reguliere baan komen. In de oude kosterij (de voormalige wo ning van de dominee) die naast de kerk staat, komen drie appartemen ten. Nog eens vijf appartementen komen in een nieuw gebouw in de kerktuin. De Nicolaaskerk is formeel nog eigendom van de Protestantse Ge meente Kats en Kortgene. Die is sa mengegaan met de Protestantse Gemeente Wissenkerke en Geers- dijk, maar die laatste liet weten niet tot in lengte van dagen te willen opdraaien voor het dure onderhoud van de kerk in Kortgene. Daarom is een aparte stichting opgericht voor het behoud van de Nicolaaskerk. Die heeft genoeg geld bijeengebracht voor een komende restauratie, maar bedacht ook een plan om geld in het laatje te bren gen voor onderhoud in de toe komst. De kerk zou een soort cultu reel centrum worden, met ruimte voor onder meer muzikale optre dens en tentoonstellingen. ,,Maar ik kreeg daar een beetje buikpijn van'', zegt dominee Karin van den Broeke van De Ontmoeting, de kerkge meente waarin de twee eerder ge noemde gemeenten nu samenwer ken. Ze heeft het dan over de finan ciële kant. ,,Het plan was weliswaar sluitend, maar het was wel krap.'' Het was de vraag of het echt genoeg geld zou opleveren voor het toe komstige onderhoud. Daarom is nu een ander plan be dacht, samen met De Nieuwe Poort, een organisatie die op de Amsterdamse Zuidas en in het Rot terdamse zakendistrict al sociale restaurants heeft. De Nieuwe Poort Een eerder plan was weliswaar sluitend, maar het was wel krap is opgericht door predikant en on dernemer Ruben van Zwieten. Hij wilde in de genoemde gebieden, met al hun hectiek en harde zake lijkheid, een plek creëren voor rust en reflectie. Kortgene moet een derde locatie worden, op een heel andersoortige plek. Kerkdiensten Het is de bedoeling dat in de kerk onder meer retraites en cursussen gehouden gaan worden. Deelne mers kunnen overnachten in één van de appartementen. In de zomer kunnen deze ook puur recreatief worden verhuurd om nog meer in komsten te genereren. De Nicolaas- kerk blijft ook gewoon beschikbaar voor kerkdiensten. Burgemeester en wethouders van Noord-Beve land staan positief tegenover het plan. De gemeenteraad heeft het licht op groen gezet om de proce dure in gang te zetten. MIDDELBURG Meewandelen met studenten over het bolwerk in Middelburg en ondertussen discussiëren over de roman Invi sible Man van Ralph Ellison? Dat kan na de zomer gewoon. Uni versity College Roosevelt (UCR) besteedt een jaar lang aandacht aan het thema vrijheid en doet dat zoveel mogelijk in de buiten lucht. De coronacrisis is er niet vreemd aan. Tijdens de lock- down, toen iedereen thuis zat en het alledaagse leven ineens op zijn kop stond, merkten we hoe onze vrijheid werd begrensd. Nog steeds moeten we 1,5 meter afstand houden, waardoor het lastiger is bijeenkomsten binnen te organiseren. Dat gegeven ver bindt UCR vanaf september een studiejaar lang met de vrijheid van geest, wat volgens het on derwijsinstituut het ultieme doel is van leren en studeren. Rond het thema vrijheid wor den tal van evenementen geor ganiseerd, in het buitenlokaal op de Helm, op de Middelburgse bolwerken en in parken. Zo wordt teruggegrepen op de tra ditie van Socrates om uit de klaslokalen te breken, maar zo wordt het ook makkelijker om te voldoen aan de coronaregels. Slavernij Op 26 augustus worden lezingen en discussies gehouden op ver schillende locaties in de stad, waaronder het slavernijmonu- ment op de Balans. Tijdens het studiejaar wordt een reeks wan delingen georganiseerd, begin nend in het buitenlokaal, over de bolwerken. Wetenschappers ge ven lezingen over onderwerpen als persvrijheid en muziek. Tij dens Black Achievement Month, in september, wordt een interac tieve wandeling gehouden, langs gebouwen en musea die herin neren aan de tijd dat Middelburg een belangrijke rol speelde in de internationale slavenhandel. Samen met wat vrienden en bekenden ringrijden. Liza Janse (73) had dat een paar weken terug niet durven dromen. Maar het kwam zaterdag voor de inwoner van Meliskerke toch uit. Janse kon op de rug van zijn Friso proberen een ring te steken. ,,Ik ben niet zo'n hele goede, ik heb dertig procent kans dat ik raak steek." Maar hij vond het geweldig dat speciaal voor hem het oefenpotje was georganiseerd en dat er voor hem een groen T-shirt was en voor de andere een wit met 'Liza Janse 60 jaar ringrijder'. In totaal kwamen zaterdagmid dag zestien ringrijders uit Melis- kerke en omliggende dorpen naar een oefenbaantje aan de Rapen- burgseweg om voor het eerst dit jaar samen de ring te steken. Dat viel ondanks het gemis aan wed strijdritme niet tegen, merkte Lout Vos uit Zoutelande. ,,Tot nu toe alles raak." Dat wekte geen ver bazing bij Johnny Wisse. ,,Er zijn er die gewoon alles steken. Die hoeven niet te oefenen. Die kun- Vorig jaar augustus reed ik mijn laatste wedstrijd en vandaag rijd ik weer voor het eerst nen het. En er zijn er die het nooit lukt." Er was geen ruchtbaarheid gege ven aan het oefenpotje. ,,Bewust niet", aldus Marco Janse. ,,Want de rijders en de paar belangstellen den houden nu netjes afstand. Maar als we hier grote bekendheid aan hadden gegeven, hadden we het niet meer in de hand." Het officiële ringrijden ligt door de coronacrisis stil. Er zijn geen wedstrijden en de kans dat er nog officiële wedstrijden worden ge houden is erg klein. Marco Janse: ,,Waarschijnlijk wordt de organi satie verantwoordelijk gehouden voor handhaven van de afstand. Maar wij zijn geen politie, dat kunnen we niet." Liza Janse hoopt nog lang te rij den. Hij kocht vorig jaar zelfs nog een jonge Fries waarop hij over enige tijd wil rijden. ,,Pas als dat paard niet meer kan, stop ik ook", grapte hij. Hij vertelde dat toen hij begon met ringrijden hij geen paard had. ,,Toen moest ik een hele dag bij een boer werken om er een voor een wedstrijd te lenen." Veer tig jaar geleden had hij voldoende verdiend bij de Vitrite in Middel burg om een paard te kunnen ko pen. Hij benadrukte ook dat hij rijdt voor de lol. ,,De uitslag, daar geef ik niet om. Dit is mijn hobby." Hij ziet dat het voor sommige anderen echt een topsport is. ,,Die oefenen veel, die gaan ervoor." Zelf oefent hij niet. ,,Vorig jaar augustus reed ik mijn laatste wedstrijd en van daag rijd ik weer voor het eerst." Hij komt echter wel uit een ring- rijdersfamilie. ,,Mijn vader deed het, mijn broers ook." Maar het was een vriend, Jos Duvekot, die hem zestig jaar geleden overhaalde om ook mee te doen. ,,Dat was een goede zet van hem." maandag 6 juli 2020 Groots plan voor kerk Kortgene Met halve maatregelen gaat de beeldbepalende Nicolaaskerk in Kortgene een onzekere toe komst tegemoet. Daarom heeft de protestantse gemeente op Noord-Beveland een ambitieus plan bedacht: een restaurant en negen recreatieve appartemen ten moeten genoeg geld in het laatje brengen om het toekom stige onderhoud te kunnen be talen. Rob Paardekam Kortgene - Karin van den Broeke, dominee A Liza Janse steekt al zestig jaar ringen en dat werd zater dag gevierd tij dens een oe fenpotje op een baan bui ten Meliskerke. FOTO DIRK-JAN GJEL- TEMA Emile Calon Meliskerke - Liza Janse, ringrijder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32