Oproep voor meer Zeeuwse stageplaatsen ZEELAND 3 De Noordzee heeft eigen burgemeester Ik had dit niet willen missen. Dit is een andere manier om me in mijn dossiers te verdiepen. De onderwa terwereld kan niet voor zichzelf spreken. Dat moeten wij als be stuurders doen." Balans En over de Grevelingen valt genoeg te bespreken. Hoe houd je een goede balans tussen natuur en toe risme? Pijpelink wijst op de con stante stroom aan mensen die van en naar de parkeerplaats aan de an- biest van duikcentrum de Witte Boulevard in Renesse wijst op de boei die zo'n 25 meter van de steiger op het water dobbert. ,,Als je daar wat dieper duikt, zie je helemaal niks. Het water is dood, het is een grote zwarte drab." De oorzaak is te weinig zuurstof. Zout zeewater zou de Grevelingen moet verversen, maar aan de oost kant is de Flakkeese Spuisluis al meer dan twee jaar dicht, vanwege de bouw van een testcentrum voor getijdenenergie die in het slop is geraakt, en voor de Brouwersdam, aan de andere kant, bestaan plan nen voor een grote doorlaat, maar die zitten nog in de ontwerpfase. Het is hoog tijd dat het getij te rugkomt in de Grevelingen, erkent Pijpelink. ,,Het herstelvermogen van de natuur is gelukkig heel groot. Dat hebben we gezien bij het Veerse Meer. Sinds dat wordt door gespoeld, zag je de kwaliteit van het water meteen herstellen. Hier moe ten we er ook voor zorgen dat het getij zijn werk weer kan doen." Vlissingen Behalve door een ca mera van de NOB werd de eerste duik van Anita Pijpelink ook gevolgd door meerdere camera's van De Burgemeester van Jouw Noordzee. Dat is een initiatief van Stichting Summerlabb en TNO, dat steun krijgt van uit eenlopende partijen die op of rond de Noordzee werken, van de Gasunie en Shell tot hotel De Zeeuwse Stromen in Renesse en Stichting De Noordzee. ,,Ze hebben allemaal hun eigen verhaal", zegt commu nicatiemedewerker Kim Eg berts. ,,Toen is bedacht dat er eigenlijk een spreekbuis moest komen. Dat is Marce- lien Bos-De Koning, de Bur gemeester van Jouw Noord zee. Elke maand is er een acti viteit. Nu richten we dus de camera op de ecologie en de Zeeuwse onderwaterwereld. We maken een film die we delen via de website en You- Tube. Onze partners versprei den hem weer via hun kana len. De bedoeling was dat we ons deze zomer zouden ma nifesteren bij allerlei grote evenementen, zoals het pop festival Pukkelpop. Nu zetten we het in het klein toch door. Mensen weten nog te weinig van de Noordzee. Daar willen wij iets aan doen." dere kant van de dijk lopen, zeu lend met hun uitrusting. ,,Het kri oelt hier van de duikers." Wie wat dieper duikt dan de ge deputeerde, zal ervaren dat de on derwaterwereld van de Grevelin- gen niet overal oogverblindend mooi is. Instructeur Leendert Ver- ,,Wij zien dat vooral jongeren worden geraakt door de huidige coronacrisis. Jongeren hebben bo vengemiddeld vaak een tijdelijk contract en werken bijvoorbeeld vaker in de horeca. Maar dat is nu. Op langere termijn is de Zeeuwse arbeidsmarkt te krap om alle ba- nen in te vullen, daarom zijn - naast werknemers van buiten Zeeland - deze jongeren essentieel voor de Zeeuwse economie. De jongeren die nu een stageplek zoe ken, kunnen we straks gewoon niet missen", zegt Jim Goedhart van ZeeuwseVacaturebank.nl. Connectie Goedhart, ook één van de drij vende krachten achter De Zeeuwse Connectie, een netwerk van tienduizend Zeeuwen in en buiten de provincie, streeft ernaar om het aantal stageplaatsen uit te breiden. Die zijn volgens hem no dig om jongeren voor de Zeeuwse arbeidsmarkt te behouden. Of dat kan en welke mogelijkheden er zijn, wil ZeeuwseVacaturebank.nl met een online enquête uitvissen. ,,We hebben een speciale Zeeuwse Stage-Enquête uitgezet onder In het bedrijf kijken jongeren fris tegen zaken aan Zeeuwse werkgevers en hun per- soneelsmanagers. We willen vooral weten hoe we het aanbie den van stageplaatsen voor werk gevers eenvoudiger en aantrekke lijker kunnen maken." Stageplaatsen bieden jongeren een vliegende start, onderstreept Goedhart. ,,Het is hun eerste ken nismaking met een werkgever en daarmee een belangrijke basis. Maar als Zeeuwse jongeren geen goede stageplaats kunnen vinden, brengt dat de instroom in Zeeuwse bedrijven gevaar. Als ze dan kiezen voor een stageplaats buiten Zeeland, wordt de kans dat zo'n jongere weer terugkomt klei ner." Goedkoop Natuurlijk kost het werkgevers tijd en moeite om een stagiair te begeleiden, weet Goedhart. Het is wel een investering in de toe komst van het eigen bedrijf, zegt hij. ,,Werkgevers die actief stage plaatsen aanbieden, komen mak- kelijker aan personeel en besparen dus op hun wervingskosten. En vaak is er volop toegevoegde waarde: jongeren kijken als bui tenstaander fris tegen de zaken aan, hebben actuele theoretische kennis en zijn relatief goedkoop." Scheppen Goedhart roept alle Zeeuwse werkgevers dan ook op de enquête in te vullen en op ZeeuwseVacatu- rebank.nl beschikbare stageplaat sen te vermelden. ,,Zo kunnen wij weer leren wat er nodig is om meer stageplaatsen te scheppen." De Zeeuwse vacaturebank bestaat twee jaar. Bijna 1300 Zeeuwse werkgevers plaatsen er inmiddels vacatures, opdrachten en stage plaatsen. maandag 6 juli 2020 gaat kopje onder Ab van der Sluis Info: burgemeestervanjouw- noordzee.nl Gedeputeerde Anita Pijpelink met duikinstructeur Leendert Verbiest. foto ernesta verburg Als je jongeren aan Zeeland wilt binden, moet je zorgen dat er voldoende stageplaatsen zijn. De vacaturesite ZeeuwseVaca- turebank.nl onderzoekt hoe het aantal stageplaatsen kan wor den uitgebreid. Werkgevers wor den benaderd om een vragen lijst in te vullen. Frank Balkenende Middelburg - Jim Goedhart, ZeeuwseVacaturebank.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31