Onderwaterwereld gaat boven proeftuin Helpt waterharmonica Zeeland aan zoet water? Cirkel Terneuzen maakt eind aan ludiek autoterras m 2 Gedeputeerde neemt zelf polshoogte in de Grevelingen. 'Het water is dood, het is een grote zwarte drab.' NATUURHERSTEL GREVELINGEN Commentaar Bij haar eerste duik in het Grevelingenmeer zag gedepu teerde Anita Pijpelink hoe mooi de onderwaterwereld is. Of beter gezegd: kan zijn. Want had ze zich iets dieper gewaagd, dan was ze in een zwarte soep beland. Dieper dan tien meter is bijna tien procent van het grootste zoutwatermeer van West-Europa dood. De oorzaak is een gebrek aan zuurstof. De opening van de Flakkeese Spuisluis in de Grevelingendam, drie jaar geleden, was het begin van een oplossing. Daardoor kon vers water van uit de Oosterschelde binnen worden gelaten. Maar de pret was van korte duur. De spuisluis is al twee jaar dicht vanwege de bouw van een testcentrum voor getijdenenergie die vanwege geldgebrek op zijn gat ligt. Onduidelijk is wanneer de inlaat weer gaat werken. Nog meer mag worden verwacht van de opening die over vijf jaar moet zijn gerealiseerd in de Brouwersdam. Die gaat echt voor een goede doorstroming zorgen, zeker in combinatie met de Flakkeese Spuisluis. Het idee is ook in de Brouwersdam een getijdencentrale aan te leggen. Het prototype had moeten wor den getest in de Grevelingendam. Als de ontwikkelingen daar iets leren, is het dat noodzake lijke natuurmaatregelen voortaan niet meer mogen wachten op innovatieve energieconcepten met een wankele financiële basis. Getijdenstroom is een sympathiek idee, maar het kan niet zo zijn dat de onderwaterwereld afsterft voor een proef tuin van ondernemers die te veel risico nemen. Dieper dan tien meter is bijna tien procent van het grootste zoutwatermeer dood Een waterharmonica is een groot bassin met compartimenten met onder meer vis en waterplanten. Ze staan bij rioolwaterzuiveringsin stallaties. Die leveren wel schoon water, maar dat is nog niet geschikt voor de landbouw. Als het gezui verde water door een harmonica wordt geleid, is het wel geschikt om akkers mee te besproeien. Waterschap Scheldestromen be heert vijftien rioolwaterzuiverings- ALMANAK De eik groeide op aan de rand van een hobbeldebobbelig wei landje. Het waterpeil zakte ge durende de jaren en het grasland maakte plaats voor een strakke akker. De boom kwam tot volle wasdom en de akker moest wij ken voor de oprukkende stad. De bouwmachines zagen de installaties (RWZI's). Een combi natie met waterharmonica's kan volgens de PvdA het watertekort in de provincie terugdringen. Water schap De Dommel doet dat al bij vijf van de acht RWZI's. In de Stra tegische Visie Waterbeheer Zee land 2050 wordt met geen woord gerept over waterharmonica's. De Als het gezuiverde water door een harmonica wordt geleid, is het geschikt PvdA vraag het dagelijks bestuur van het waterschap daarom een on derzoek in te stellen naar het ge bruik van waterharmonica's in Zeeland. Tip? redactie@pzc.nl reus over het hoofd en lieten een te snel gebouwde woonwijk achter waar het zout in de gevels zat en de eerste scheuren al op doken. De wijk werd niet oud en mensen trokken weg. De huizen verbrokkelden en de planten schoten op. De oude eik stond weer bij het weiland. Busvervoer over de grens op gang Lijn 50, de Gent Express, rijdt sinds dit weekend weer volgens de winter- dienstregeling van Mid delburg naar Gent. Vier keer op zaterdag en vier keer op zondag. Doorde weeks nog niet. Dan is Terneuzen de eindhalte. ■"MS rMl Politie beëindigt illegale houseparty Een illegale houseparty op het terrein van een voormalige naturisten camping aan de Ooste lijke Bermweg in Vlissin- gen is in de nacht van za terdag op zondag om 03.00 uur beëindigd door de politie. Er waren hon derd mensen, voorname lijk uit België. Er zijn geen boetes uitgedeeld of aanhoudingen verricht. NOORDGOUWE Agenten rukken uit om balletjespistool Zelden is het werk van gedepu teerde Anita Pijpelink (PvdA, water en natuur) zo spannend als afgelo pen zaterdagmiddag. Onder water turend door haar roze duikbril, krijgt ze de schik van haar leven. ,,Ik dacht toch echt dat ik een slang zag, maar volgens de instructeur was het een paling." Gevolgd door een camera vanaf de kant, een onderwatercamera en een drone maakt Pijpelink in de Grevelingen haar eerste echte on- derwaterduik. Al ziet ze dat zelf an ders. ,,Ik durfde de diepte niet aan. Ik ben een echte schijterd. Dit was meer snorkelen met een zuurstof- fles op. Maar dan nog is het ongelo felijk wat je allemaal ziet." Kwalletje Op uitnodiging van de Neder landse Onderwatersport Bond (NOB) nemen Pijpelink en Marce- lien Bos-De Koning, de Burge meester van Jouw Noordzee, bij de duiksteiger in Den Osse een kijkje onder water. ,,Twee keer per jaar nodigen we mensen uit ons net werk uit voor een duik", vertelt be langenbehartiger Desmond van Santen van de NOB. ,,We laten ze beleven wat de duiksport inhoudt. Wat zie je eigenlijk onder water? Ik vond het spannend. Ik durfde de hand van de instructeur niet los te laten Als de gedeputeerde hier enthou siast het water uitkomt omdat ze een kwalletje heeft gezien, zit ze maandag toch anders aan de verga dertafel wanneer het over de Gre- velingen gaat." Behalve kwallen heeft Pijpelink ook vissen, krabbetjes en natuurlijk die enorme paling gezien. ,,Ik vond het spannend. Ik durfde de hand van de instructeur niet los te laten. Heel romantisch, zo hand in hand", grapt ze. ,,Maar mijn nieuwsgierig heid won het toch van mijn angst. De pret duurde welgeteld 24 uur. De gemeente heeft voortijdig een eind gemaakt het ludieke autoter ras bij museumcafé De Vliegende Hollander in Oud Terneuzen. Niet vanwege de coronamaatregelen, maar omdat de auto's op de open bare weg stonden. Het idee was even simpel als briljant: aangezien mensen wel met zijn vieren in een auto mogen zitten, maar niet met zijn vieren aan een tafeltje in een café of res taurant, besloot barvrouw Moni que Harte twee auto's op haar ter ras te zetten. Daar is geen speld tus- sen te krijgen. Probleem opgelost. Donderdagavond werden de twee sloopauto's afgezet. Vrijdag avond waren ze alweer weg. De ge meente had lucht gekregen van het initiatief en na controle bleek dat de auto's op de openbare weg ston den. En dat mag niet. Harte werd gesommeerd de auto's weer weg te halen. Dat heeft ze ook meteen gedaan. ,,Wij willen geen problemen met de ge meente." Het was sowieso niet de bedoeling dat de auto's daar lang zouden blijven staan. Harte wilde slechts op een grappige manier aandacht vragen voor de soms te genstrijdige coronaregels. En dat is gelukt. maandag 6 juli 2020 II Het zou zomaar de oplossing kunnen zijn voor het watertekort in de landbouw: de waterharmo nica. Elders in het land worden ze al ingezet. De waterschaps fractie van de PvdA wil onder zocht hebben of het ook in Zee land kan. Ernst Jan Rozendaal Middelburg TERNEUZEN Het grensoverschrijdend openbaar busvervoer rijdt weer bijna de regu liere dienstregeling zoals vóór het sluiten van de grens in maart. Lijn 43 tussen Hulst en Sint-Niklaas was de eer ste die weer volledig ope rationeel was. Lijn 42 Breskens-Brugge reed eerst een tijdje niet ver der dan het Vlaamse Westkapelle, maar na overleg wordt ook weer Brugge aangedaan. Lijn 19 (Hulst-Breda, via Antwerpen) rijdt sinds gisteren weer. Tot 23 au gustus nog slechts met twee ritten per dag, maar daarna wordt de normale dienstregeling hervat. VLISSINGEN De politie is gistermid dag uitgerukt na een melding dat er in de Pauwstraat in Noord- gouwe een man met een wapen zou rondlopen. Het bleek te gaan om een kind van elf met een balletjespistool. Kort voor 13.00 uur kwam de melding binnen. Agen ten met kogelvrije ves ten gingen op onder zoek uit en kwamen al snel tot de conclusie dat het ging om een kind dat met een balletjes pistool aan het spelen was. Het pistool moest worden ingeleverd en zal volgens de politie worden vernietigd. Pijpelink Ernst Jan Rozendaal Den Osse - Anita Pijpelink, gedeputeerde Sheila van Doorsselaer Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30