Van de camping naar de keuken en kokkerellen O 22 MEDIA CULTUUR HOE IS HET NU MET? SANDERJANSON Hij is nu de presentator van Op Vrijdag. Samen met Fidan Ekiz wordt Renze Klamer (31) hét gezicht van de vooravond op NPO 1 in de opvolger van De Wereld Draait Door. Wie is deze 'nieuwe Matthijs'? Tv-klussen zijn er wegens de coronacrisis even niet, maar vervelen doet Sander Janson zich aller minst. De presentator is een - zoals hij zichzelf omschrijft - bezig bijtje en vindt altijd wel iets om in te duiken. Janson gebruikt deze tijd echter niet alleen om te werken, maar ook om bewustwording te creëren. ,,Het gaat ook om de dingen doen die je leuk vindt. Je leeft niet alleen om te werken.'' Janson begon zijn tv-carriére in 2000. Samen met Viola Holt presenteerde hij Spott TV. Daarna was hij met Judith de Klijn te zien in de Nationale Mun- tenjacht, maar de echte doorbraak kwam toen hij in 2001 het programma Cam pinglife als klus kreeg. Dat presenteerde hij maar liefst vijftien jaar lang met ver schillende presentatrices. De kampeershow kwam in 2016 echter aan een einde. De presentator ging na de stop van het programma een opleiding tot orthomo leculair voedingsdeskun dige doen. ,,Ik ben een praktijk begonnen en dat loopt best goed. Ik vind het fijn om samen met mensen te kijken naar wat ze mankeren en hoe ze dat op celniveau in orde kunnen krijgen'', vertelt Janson, die benadrukt dat het absoluut geen bevlieging is. ,,Ik ben hier al heel lang mee bezig. Ik zeg altijd: je bent wat je eet.'' Ondertussen werkt hij ook voor een cateringbe drijf van een vriend van hem. Dat is tijdelijk, maar hij vermaakt zich prima. ,,We zijn lekker aan het kokkerellen. Ik doe veel kleine, korte, leuke dingen. En ga veel kitesurfen en motorrijden." Ondanks dat zijn tv-klussen op een laag pitje staan, kan Jan- son wel vertellen dat de wens leeft dat er een nieuw seizoen RTL Kampeert komt. Echt van de buis verdwenen is Janson niet; hij was dit seizoen ook te zien in de datingshow Lang Leve de Liefde. ,,Ik vond het grappig om een keer mee te doen. Het was een leuk uitstapje en vind het eigenlijk ook wel leuk om in beeld te blijven", geeft hij toe. Een grappig detail: de vrouw met wie hij in de show datete, had geen flauw idee wie hij was. Daar heeft Janson dan weer geen problemen mee. ,,Ik vind dat eigenlijk best relaxed." Waar Janson zichzelf volgend jaar ziet zitten? Daar kan hij geen antwoord op geven. ,,Ik hoop al leen dat ik meer reisprogramma's mag maken.'' Ik doe veel kleine, korte, leuke dingen. En ga veel kitesurfen en motorrijden maandag 6 juli 2020 Cameron overleden Akwasi ziet kantelpunt INTERVIEW RENZE KLAMER Rotterdam ,,M'n stad. Ik woon er inmiddels al zo'n tien jaar niet meer en er zijn maanden dat ik er niet kom, maar het klopt: eens een Rotterdammer, altijd een Rotterdammer. Hoewel ik een groot deel van mijn jeugd in Capelle aan den IJssel heb gewoond, heb ik er veel herinneringen liggen. Mijn eerste keer naar de bioscoop, mijn eindexamen, mijn eerste zoen. „Voetbal? Mijn ouders hadden er niets mee. Pas toen ik vier jaar geleden Langs de Lijn en Omstreken ging presenteren, ben ik het meer gaan volgen. Mijn sympathie ligt bij Feyenoord, natuurlijk. Maar het is voor mij geen halszaak of ze winnen of verliezen.'' Op vrijdag Gereformeerd vrijgemaakt ,,Dat waren we thuis, ja. Twee keer naar de kerk op zondag. Hoewel mijn ouders me niet dwongen als ik er die tweede keer echt geen zin in had. Ik noemde me vanaf mijn tienertijd liever christelijk dan vrijgemaakt. Ik vond het te pretentieus om, zoals de echt gereformeerd vrijgemaakten deden, te beweren als enige precies te weten hoe de Bijbel gelezen moet worden en wat God daarmee be doelt. Maar als kind voelde de gemeenschap pret tig: ik maakte vriendjes in de kerk. En omdat ik ook op een christelijke school zat, werd dat al snel mijn wereld. ,,Zo zeker als ik was van mijn geloof toen ik 17, 18 jaar was, zo open sta ik er nu in. Ik noem mezelf te genwoordig latent christelijk. Er is nog wel iets over van vroeger, maar daarmee ben ik even niet actief bezig. Ik ga niet meer naar de kerk en be weeg me vooral buiten het christelijke circuit. Dat vind ik voor deze levensfase heel fijn, even niet hoeven te bedenken wat ik nu wel of niet geloof. Dat vind ik voor deze levensfase heel fijn, even niet hoeven te bedenken wat ik nu wel of niet geloof ,,Dat loslaten is een langzame proef geweest. Wat zou het me opleveren als ik het probeer, bedacht ik een aantal jaar geleden. Hoe meer ik dat doe, hoe beter het bevalt. Bidden doe ik alleen nog met mijn dochtertje. Aan het einde van de dag, als ma nier om dankbaar te zijn voor de mooie dingen die er zijn gebeurd.'' ,Een verrassing dat we voor het tweede seizoen zo'n prominent tijdstip hebben gekregen. Ik wist dat de publieke omroep enthousiast was na de eer ste serie, die in de rand van de nacht werd uitge zonden. Maar tegen een talkshow om half tien 's avonds zei ik meteen ja. Al moesten we het woordje 'Laat' ervoor van de titel afhalen. De opzet blijft hetzelfde: ik ontvang twee bekende Neder landers om te praten over onderwerpen die anders nooit aan bod komen. Rapper Bizzey en presenta trice Evi Hanssen bijvoorbeeld. ,,Dit programma is voor mij echt een droom. Ze ker omdat ik vanaf het begin betrokken ben bij het ontstaan. Onze opdracht was: maak wat anders dan er al is op dat tijdstip. Dus geen tafel met gas ten om het nieuws door te nemen. We kozen voor het loslaten van de actualiteit, meer human inte rest. Het programma is meer amusement dan jour nalistiek, bedoeld om je met een goed gevoel naar bed te laten gaan. Dat lukte. Ik heb nog nooit zo veel reacties gehad.'' Andries Knevel ,,Die heeft een speciaal plekje in mijn hart. Ik weet dat er mensen zijn die een hekel aan hem hebben, maar onder zijn theatrale uitingen en eigenaardig heden zit een heel warme persoonlijkheid. Dat ik in mijn EO-tijd de nieuwe Andries Knevel werd genoemd? Dat soort kwalificaties zegt meer over de beperkte visie van mensen die dat opschrijven in een krant. Toen ik bij Na het Nieuws begon, was ik ineens de opvolger van Jeroen Pauw. Ik heb nooit bij iemand gedacht: ik wil de nieuwe jou zijn. Dat zou een onzinnige ambitie zijn.'' 'Matthijs nadoen is suïcidaal' Waar zijn ze gebleven? Een BN'er die de schijn werpers achter zich heeft gelaten, praat u in deze rubriek bij. Vandaag presentator Sander Janson (50), vooral bekend van Campinglife en RTL SnowMagazine. Maxime Segers PC FILM Earl Cameron, een van de eer ste zwarte ac teurs die een succesrijke car rière in de Britse film- en tv-industrie had, is vrijdag op 102-jarige leef tijd overleden. Hij debuteerde in 1951 in de speelfilm Pool of London. RACISME Rapper Akwasi vindt dat het te veel over hem gaat binnen de discussie over racisme na zijn speech bij een Black Lives Matter-protest. Hij ziet wel een kantelpunt: ,,Je ziet dat be paalde dingen niet meer kun nen.'' ■u Stefan Raatgever 44 Hoe kijken ervarings deskundigen en veel gevraagde gasten naar het nieuwe duo en de toekomst van de nieuwe DWDD? Drie van hen aan het woord. Frits Barend „Renze en Fidan heb ben het allebei in zich. Ze zijn grappig en hebben een persoon lijkheid die kan wer ken. Maar het is de vraag hoe ze op el kaar reageren. Je koopt natuurlijk niet een Ronaldo of Messi. Het is alsof je talent Pieterse van Roda JC koopt, die zich daar al heeft bewezen - maar kan hij het ook bij Ajax? Ze zijn in elk geval geen geves tigde orde, niet de usual suspects. En een man en een vrouw, dat vind ik leuk. De randstedelijke focus is zeker iets om over na te denken, dat geldt ook voor Op1. Als je met een blind doek raadt, weet je al wie de helft van de gasten zijn. Een talk show is in de basis een talkshow. Dat blijft zo. Ze moeten zich onderscheiden door nieuwe rubrie ken te bedenken.'' Paul Witteman ,,Renze vind ik een reuzetalent. Die maakte Laat op Vrij dag (tegenwoordig Op Vrijdag, red.) met vro lijkheid, zonder dat het stompzinnig werd. En Fidan denkt goed over dingen na. De passie ontbreekt in elk geval niet bij haar. Denk aan de manier waarop ze het racis- medebat behandelde in Op1 (met Wilfred Genee te gast, red.). Dat was spannend. En ze past bij het streven van de NPO om kleur naast niet-kleur te zien. Ze moeten wel op zoek naar een eigen stijl. Matthijs had zo'n eigen manier, ik ken niemand op tv die zo snel is. Ik raad niemand aan te pro beren dat na te doen. Dat is suïcidaal. Je kunt minder randste delijk aanvoelen door een show te maken voor en door gewone mensen, buurtbewo ners bijvoorbeeld. Maar dat is volgens mij niet wat de NPO wil met dat tijdstip.'' Splinter Chabot ,,Het grappige is: Fidan en ik zaten als gast in Laat Op Vrij dag met Renze als presentator. Hij heeft niet alleen een be paalde energie die je achter de schermen al voelt, bij hem voel je je ook veilig, waardoor je bereid bent meer te vertellen. Dat krijgt hij voor elkaar zonder dat hij zijn gasten per se spaart. En dan met Fidan, een heerlijk pit tige tante; ik ben zo benieuwd! Ja, het klopt dat ik voor Avro- Tros ook een pilot deed voor dit pro gramma, maar ik vind het helemaal niet erg dat anders werd ge kozen. Ik ging er toch al niet vanuit dat ik het werd. Renze en Fidan kunnen dit. Ik begrijp daarnaast dat het een compleet ander pro gramma dan DWDD moet worden, dus: spannend!''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 22