Een dijk van een sprong Z zomer Stapeldol zomer. cfk regionale nieuws JOL OP de stapel Binnen groter risico op corona Zonder airco toch een koel huis ZEELAND8 Walcheren kortini Max al na vijftien minuten klaar in Spielberg Uitval door motorpech in eerste GP in zeven maanden Nederlandse experts op het gebied van binnenklimaat vinden het on begrijpelijk dat de overheid niet het zekere voor het onzekere neemt. Ze stellen ook dat de controle op de geldende voorschriften ernstig te kortschiet. De deskundigen maken zich grote zorgen over de manier waarop het kabinet de coronamaat regelen heeft versoepeld. Voor bij eenkomsten binnen geldt sinds 1 juli geen maximumaantal bezoe kers meer. Mensen moeten wel 1,5 meter afstand houden en het RIVM adviseert gebouweigenaren om zich aan de ventilatie-eisen uit het Bouwbesluit te houden. Toch krijgt ventilatie in de over heidscommunicatie geen promi nente rol. Experts betreuren dat ten zeerste, blijkt uit een rondgang van deze krant. ,,Op andere gebieden wordt wel gekozen voor better safe than sorry", zegt Francesco Franchi- mon, een wetenschapper die gespe cialiseerd is in de relatie tussen volksgezondheid en binnenklimaat. Bijval Hij krijgt bijval van Philo Bluyssen, hoogleraar indoor environment aan de TU Delft en binnenklimaatex pert Atze Boerstra. „Mensen actief aansporen zo veel mogelijk te ven- tileren, wat kan daar op tegen zijn? Wie weet hoeveel besmettingen je daarmee voorkomt'', stelt Boerstra. Bluyssen, Boerstra en Franchimon schreven met 236 andere interna tionale wetenschappers een brand brief aan de Wereldgezondheidsor ganisatie (WHO). De boodschap: neem de verspreiding van het coro navirus via aerosolen nu eindelijk eens serieus. De WHO, het RIVM en het Out break Management Team stellen zich nog altijd op de lijn dat de rol van die piepkleine zwevende drup- Mensen aansporen zoveel mogelijk te ventileren, wat kan daar op tegen zijn? peltjes bij coronabesmettingen niet duidelijk is, in tegenstelling tot de grotere druppels die vrijkomen bij bijvoorbeeld hoesten en niezen. Maar steeds meer wetenschap pers raken ervan overtuigd dat aerosolen wél tot veel coronabe smettingen leiden, vooral als ruim tes niet goed geventileerd zijn. Op plekken waar veel mensen aanwe zig zijn - zoals nu door het kabinet weer mogelijk is gemaakt - zou dat kunnen leiden tot superspreader events, waarbij één coronapatiënt tot wel tientallen anderen besmet. Het RIVM stelt zich op het stand punt dat de ventilatie-eisen pas worden opgeschroefd als er meer overtuigend wetenschappelijk be wijs komt. P10 Voor het eerst in dik drieënhalve maand was er zaterdag weer een officiële sportwedstrijd in Zeeland. Motorsportvereniging De Uitlaat hield op het Sloehaven- circuit in Vlissingen-Oost races voor in totaal 120 crossers. Er golden nog wel strenge coronaregels, al was het lastig die constant te handhaven. - - Nieuwsmedia Blader snel naar onze aanbiedingen. Dat is het U&k&IZ&van Albert Heijn It c? P16 'Te weinig aandacht voor goede ventilatie' Het weer toelaten van grote aantallen mensen bij bijeenkom sten binnen, zónder expliciete aandacht voor ventilatie, levert een groot risico op voor nieuwe coronabesmettingen. Daarvoor waarschuwen binnenklimaat deskundigen. Chris van Mersbergen Sander van Mersbergen Rotterdam —Atze Boerstra, binnenklimaatexpert ■- 7*;,. >■- maandag 6 juli 2020 Grillig pzc.nl weerbeeld Ook voor het laatste Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,95 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging 8 711688 55555 Cookie Dougit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1