Tburv»d'Europe EUWS 11 Dag 4 Via het saaie Schengen, dat alleen bekend is van zijn EU-verdrag, naar Kleinblittersdorf en Grosbliederstroff aan de grensrivier de Saar. Nk yt Jfif Luxembourg] Sarregue- mines brug voor voetgangers en fietsers staan de vlaggen van beide landen op het plaveisel geschilderd, en daarbij de woorden bienvenue en willkommen. Een maand lang hingen daar rood witte linten, en stelden Duitse agen ten zich aan de kant van Kleinblit- tersdorf op, enkele dagen lager ge volgd door Franse gendarmes aan de zijde van Grosbliederstroff. Op 17 april was het, mede door de klachten en het zware gemoed van de inwo ners, een van de eerste grensovergan gen die werd heropend. ,,En daarna waren w^' het die veel strenger met de regels waren, en nu nog steeds zijn", zegt Fransman Je remy Cognon vanachter zijn zwarte mondkapje, dichtbij de Auberge de la Frontière. In Frankrijk zijn mond kapjes voor het horecapersoneel ver plicht, net als voor een klant als hij of zij de zaak betreedt, of een winkel. Hoewel de Duitsers ook nog niet ver slappen: als Cognon in een winkel aan de overkant is geweest moet hij zijn naam en telefoonnummer ach terlaten, opdat ze weten wie er welke dag is geweest. brücke. Oorlogen en andere twisten zwiepten sindsdien beide dorpen tussen de landen heen en weer en de brug werd in WOII verwoest, en al die verhalen en herinneringen kwa men boven toen op 16 maart Duits land al zijn grenzen met Frankrijk dichtgooide, bevreesd voor de grote aantallen besmettingen in vooral het aangrenzende oosten van het buurland. Twee Duitse vrouwen zitten op het terrasje van Bar Cóté Ca nal van Grosbliederstroff, de Franse kant dus, in de middagzon met een glas fris, want de koffiema chine is kapot. Het was wel juist, ei genlijk, die beslissing van hun over heid, vinden ze. ,,Want de Fransen gingen er in het begin van de crisis veel relaxter mee om dan wij. Bij ons waren de mondkapjes al verplicht, de Fransen zag je er niet mee, en die ste ken vaker de grens over dan wij", zeggen Regina Brach en Eva Thiel. Isolement Het isolement was voor de mensen in Grosbliederstroff zwaarder dan die in Kleinblittersdorf, erkennen ze. ,,Bij ons is alles goedkoper, dus de Fransen komen altijd in Duitsland boodschappen doen en benzine tan ken." Halverwege de 140 meter lange Als we naar Toscane reizen, ver gapen we er ons aan de prach tige vergezichten en maken we massaal foto's van de hooirollen in het golvende landschap. Het lijkt of ze er expres zo zijn neergelegd, zeggen we dan. Voor de foto, voor de toeristen. In Zuidoost-Luxemburg fiets ik op doodstille wegen tussen gele en groene heuvels met tientallen fotogenieke hooirollen, maar ik stop niet, ik pak niet mijn camera. Niet omdat er geen cipressen op de ach tergrond staan, en bovendien is de blauwe lucht met grote witte wolken prachtig. Maar een hooirol in Luxem burg is geen hooirol in Toscane. Luxemburg is niet sexy voor de meeste toeristen. En nog minder is Schengen dat, het dorpje net achter die heuvels. Het is niks, eigenlijk. Be roemd geworden door het verdrag waardoor het vrije verkeer tussen 26 Europese landen mogelijk is. Dus staan er 26 vlaggen aan de oever in Schengen te wapperen, voor het Eu ropees Museum. Dat zijn de attrac ties van Schengen, dat natuurlijk ook de halve wereldpers op bezoek kreeg toen juist dMr, op de brug over de Moezel, de Duitse politie de grens tij dens de coronacrisis op slot gooide. Moezel Ik steek snel nieuwe, verlaten heu vels over van de Moezel naar de Saar, waar ik enkele malen de Duits-Franse grens oversteek zonder het te merken - slechts de plaatsnamen verraden het - en na 40 kilometer over een prachtig fietspad langs de Saar kom ik aan in een dorp, of twee dorpen eigenlijk, waar ze, aan de rand van Lotharingen, veel meer dan in Schengen, weten wat een grens betekent. Wat grenzen verleggen is, en grenzen haten, grenzen vieren, grenzen veroveren of heroveren. Aan de Duitse kant van de Saar ligt Kleinblittersdorf, aan de Franse kant Grosbliederstroff, de iets verbasterde naam die bovendien bedrieglijk is. Kleinblittersdorf is met 11.000 inwo ners een stuk groter dan Grosblieder- stroff, met 3300. Vroeger was het één dorp, maar na de val van Napoleon werd in 1871 de grens over de Saar ge trokken en kwam het oostelijke deel in het nieuwe Duitse Rijk te liggen. Negen jaar later werd een brug tus sen de dorpen gebouwd, de Pont de l'Amitié, ofwel de Freundschafts- i Een hooirol in Luxemburg is anders dan een hooirol in Toscane maandag 6 juli 2020 GO Edwin Winkels fietst deze maand via acht Europese landen van Den Haag naar Barcelona. Dagelijks vertelt hij over wat hij aantreft in een continent dat langzaam ontwaakt uit de coronanachtmerrie. Vandaag: dag 4, Luxemburg-Sarreguemines, 115 km Q @edwinwinkels [0] edwin_winkels Alle afleveringen zijn terug te lezen op de site: /tourdeurope Frans, Duits, Frans, Duits 115 km Barcelona A Tussen het Duitse Kleinblittersdorf en het Franse Grosbliederstroff ligt de Freundschafts- brücke, de Pont de l'Amitié.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11