10 NIEUWS CORONA LUCHTVERVERSING Het in orde brengen van de ventilatie is een flinke klus, verwachten de ken ners die deze krant sprak. Ze zijn er namelijk zonder uitzondering van overtuigd dat het Nederlandse Bouw besluit niet voldoet aan de standaar den die nodig zijn om verspreiding van het coronavirus tegen te gaan, mochten aerosolen daarbij inderdaad een rol spelen. ,,De normen in het Bouwbesluit zijn echt minimumeisen, waarin geen rekening is gehouden met infectie ziekten'', zegt binnenmilieu-expert Francesco Franchimon. ,,Je hebt echt meer verse lucht in binnenruimtes nodig.'' Dat vindt ook Philo Bluyssen, hoogleraar indoor environment aan de TU Delft. ,,De voorschriften in het Bouwbesluit zijn niet gericht op ge zondheid. Ze voldoen niet.'' Aanwijzingen Volgens Bluyssen wordt de bestrijding van het coronavirus ook in Nederland gedomineerd door wetenschappers met een medische achtergrond, die niet geloven in de overdracht van het virus door de lucht. ,,Die scheidslijn is echt hard, ze willen er gewoon niet aan. Terwijl er genoeg aanwijzingen zijn waaruit je kunt opmaken dat ae- rosolen een rol spelen. Bij koren, in slachthuizen, er zijn voorbeelden in overvloed. Ik vind het niet goed dat de overheid zomaar communiceert dat er meer mensen aanwezig mogen zijn bij binnenbijeenkomsten.'' Zelfs als uiteindelijk besloten wordt dat de regels uit het Bouwbesluit af doende zijn - wat de kenners dus be strijden - is er werk aan de winkel. De controle op naleving van de ventilatie- regels die daar in staan, is namelijk al lesbehalve waterdicht. ,,Ik onderzoek genoeg gebouwen om te weten hoe het ervoor staat", zegt binnenklimaatexpert Atze Boer stra, directeur van bba Binnenmilieu en lid van diverse expertpanels, ook op Europees niveau. ,,Ik durf te zeggen dat 20 tot 30 procent niet voldoet aan de eisen in het Bouwbesluit. Of dat nou kroegen, scholen of kantoren zijn." Gebouweigenaren die niet goed ge noeg ventileren, lopen bovendien weinig gevaar om tegen de lamp te lo pen. Boerstra: ,,De afdeling bouw- en woningtoezicht van de gemeente con troleert bij een nieuw gebouw aan de hand van de bouwtekeningen of de ventilatie voldoet. Maar als het ge bouw eenmaal in gebruik is, wordt er zelden meer gecontroleerd." Ook Franchimon stelt dat er weinig controle plaatsvindt. ,,Als een kan toorruimte bijvoorbeeld een verga derruimte wordt, weet je niet zeker of het gecontroleerd wordt." Dat laatste zou wel moeten, stellen de experts, omdat een lange vergadering in po tentie een superspreader event kan zijn. De 1,5 meterregel biedt bij dit soort bijeenkomsten wel een zekere be scherming - die zorgt er immers voor dat het aantal mensen in een ruimte aan een maximum gebonden is. Maar om besmetting via kleine druppeltjes - mochten die inderdaad een rol spe len - te voorkomen, moet op meer za ken gelet worden. Hoe vaak wordt de lucht in een ruimte ververst? Hoelang duurt de vergadering? Hoelang zijn mensen aan het woord? Het zijn alle maal factoren waarmee je rekening moet houden, zeggen de kenners. Verse lucht Bluyssen merkt bij de universiteit dat veel mensen niet wachten op nieuwe aanwijzingen van het RIVM of de re gering. ,,We krijgen ontzettend veel vragen binnen, uit allerlei hoeken. Van gebouweigenaren, winkeliers, kappers. Mijn advies aan mensen is om vooral goed op te letten, als je er gens bent. Als je een restaurant be zoekt en je vertrouwt het niet, vraag dan hoe het geregeld is. Belangrijk daarbij is dat lucht niet hergebruikt wordt, maar dat er echt verse lucht wordt aangevoerd. En als er geen ven tilatiesysteem is, kijk dan in elk geval of de ramen open kunnen.'' De geraadpleegde kenners denken dat gebouweigenaren zich inmiddels wel bewust zijn van het belang van een goede luchtverversing. ,,Maar als het RIVM tegelijk zegt dat de huidige richtlijnen voldoende zijn, gaan ze echt niks doen'', zegt Franchimon. Zorg dat je zo veel mogelijk verse lucht binnenhaalt enzetde ramen open ,,Zeker niet als ze daardoor extra moe ten gaan investeren. Veel bedrijven hebben het natuurlijk al best moeilijk, in deze crisis.'' Het advies van Franchimon: doe in elk geval wat binnen je vermogen ligt. „Sommige ventilatiesystemen kennen verschillende standen: zet het dan op de maximale stand, en ventileer 's nachts door. Zorg dat je zo veel moge lijk verse lucht binnenhaalt, en doe je ramen open als dat kan." Boerstra wijst er met klem op dat veel te bereiken is met simpele maat regelen, zoals het plaatsen van CO2- metertjes die aangeven wanneer het verstandig is om de ramen even open te doen. Enorme belangen De belangen zijn enorm, benadrukt Franchimon nog maar eens. ,,Kijk, toen de coronacrisis ons in maart trof, kwamen de lente en de zomer eraan. Mensen konden naar buiten. In okto ber heb je nog vijf maanden met min dere weersomstandigheden voor de boeg. Je moet voorkomen dat het aan tal besmettingen weer oploopt en dat je opnieuw in een lockdown moet, met alle gevolgen van dien. Dus kun je het beter nu goed regelen." Bluyssen besluit met een harten kreet. ,,Wij zeggen niet dat besmettin gen alleen via aerosols plaatsvinden. Ook grote druppels en direct contact spelen een rol. Maar accepteer nou ge woon dat er een derde route is: via de lucht. Als we weer met honderden mensen in een ruimte willen samen komen, moeten we daarmee echt re kening houden.'' maandag 6 juli 2020 GO Een vergadering kan in een slecht geventileerde ruimte een superspreader event worden, een samenkomst die tot grote verspreiding van het virus leidt. foto shutterstock Ventilatie is door gebrek aan controles niet altijd coronaproof Mensen doen er goed aan om zélf te kijken hoe de ventilatie eruitziet in gebouwen waar ze met anderen samenkomen, stellen experts. De controle daarop is namelijk belab berd. ,,Als je een restaurant be zoekt en je vertrouwt het niet, vraag dan hoe het geregeld is." Chris van Mersbergen Sander van Mersbergen Rotterdam - Francesco Franchimon, binnenmilieu expert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10