'Mijn vader daagde mij uit mijn eigen weg te gaan, en dat heb ik gedaan' den en mijn vader was ook blij voor me. Ik had er nooit over nagedacht of ik directeur wilde worden. Ik had op mijn bek kunnen gaan, want ik had nog nooit een museum gerund. Ik had een beperkt netwerk, ik had er nooit over nagedacht hoe je bijvoorbeeld met een ministerie samenwerkt en toen ik begon zaten we net in de financiële crisis van 2008, dat was pittig. Toch had ik snel door dat de baan mij lag. Het Mauritshuis moest sluiten voor een verbouwing en een deel van de collectie hebben we laten rond reizen langs andere musea. Vijftig schilde rijen, waaronder Vermeers Meisje met de parel, gingen de wereld over. Dat was een groot succes.'' ,,Ja, voordat we onze topstukken op tour nee stuurden, hoorde je de internationale kunstwereld mompelen: Moeritshoes, wat is dat?' Nu weet iedereen wie wij zijn.'' ,,Voor mij was het tijd voor een nieuwe move. In veel opzichten is mijn werk hier vergelijkbaar met dat bij het Mauritshuis, al zijn er verschillen. Dat heeft vooral te maken met Vincent van Gogh. Wat me aanspreekt is dat hij zo'n volledig mens is. Van Rembrandt hebben we een handjevol documenten, maar je krijgt geen goed beeld van hem als persoon. Dat geldt ook voor Vermeer. Bij Van Gogh hebben we veel meer dan alleen zijn kunst, we hebben een heldere kijk op de mens achter de kunste naar. Dat is heel spannend.'' „Een man die enorm worstelde en in die worsteling werk heeft geschilderd dat én helemaal eigen is én universeel, een bron van troost en geluk." „Hij is 96 geworden, een heel energieke en nieuwsgierige man, tot het einde toe. Ik lijk op hem, zowel fysiek als qua karakter. Je moet je als mens losvechten van je ouders, dat hoort erbij. Hij daagde mij uit mijn eigen weg te gaan, en dat heb ik gedaan. D e laatste jaren hebben we intensief contact gehad, en daar beleefden we allebei veel genoegen aan.'' „Dat doe ik zo vaak mogelijk, dat is echt een geschenk. Dwalen om verrast te worden door iets wat je niet eerder hebt gezien, hoe mooi kan dat zijn?" „Pfoeh! Gisteren heb ik lang gestaan voor een schilderij van Camille Pissarro uit 1871. Route de Versailles, Rocquencourt heet het. Een landschap met een weg die voor je uit loopt. Het doek daagt uit mee te gaan naar een andere wereld. Als kunsthistorica betrek ik dat dan op mezelf en op ons mu seum. De weg die voor ons ligt en die we moeten begaan.'' U zette het Mauritshuis daarmee wereldwijd op de kaart. Twaalf jaar gaf u er leiding. Toen werd u gevraagd directeur te worden van het Van Gogh Museum. Kunt u, in de geest van uw vader, in één zin vertellen wie Vincent van Gogh was? Dat is mooi gezegd. Uw vader heeft nog meegemaakt dat u hier aan de slag ging, maar ruim een maand geleden overleed hij. Tot slot: u bent directeur van een museum, dus u mag na sluitingstijd heerlijk dwalen langs de kunstwerken. Wat heeft u gisteren gezien? 12

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 92