8 NIEUWS De kroongetuige sprak plots op agressieve toon. 'Als je mijn spullen niet terugbezorgt, leer je een heel andere kant van mij kennen.' INTERVIEW VOORMALIG ADVOCAAT VAN NABIL B. Toen hij daarachter kwam, was hij beledigd. Uiteindelijk ontkwam ik er niet aan, want je moet toch eten. Dan eet je samen een omeletje." ,,Dat was een foutje van Nabil. Die sprak advocaat Nico Meijering bij een besloten zitting aan met mijn naam, nota bene in het eerste ver hoor. Heel spijtig." ,,Nee, dat had van mij niet gehoe ven. Maar het werd me aangeraden door het OM. Ze zeiden dat het verstandig was om anoniem te blijven, in ieder geval tot alle vei ligheidsmaatregelen definitief zouden zijn. Daar kwam veel bij kijken en het was maanden werk. De mankracht om beveiligd ver voer te organiseren, de beveiliging van het kantoor. Juist toen het bijna klaar was, ging het mis. De kogelwerende ramen stonden al klaar in de fabriek." Op woensdag 11 maart rinkelt de telefoon van de advocaat. Het is de kroongetuige. Die vertelt dat hij dringend wil praten. De advocaat is moe en heeft eigenlijk geen tijd. Maar iets in hem zegt dat hij moet gaan. Nabil maakt een onrustige indruk en vertelt dat hij het roer wil omgooien. Volgens de advo caat is de kroongetuige op zoek naar een conflict. ,,Het OM had een psychologisch rapport laten uitbrengen over Na bil. Daar las hij uit voor en over de uitkomsten was hij laaiend. Hij voelde zich enorm genaaid door het OM. Voor hem was dat het toppunt, hij was er helemaal klaar mee. Het roer zou omgaan en de onderste steen moest boven ko men. En Peter R. de Vries moest daarvoor gaan zorgen. ,,De fouten die door justitie zijn gemaakt. Hij is natuurlijk vroeg gepresenteerd als kroongetuige, want Taghi liep nog vrij rond. En de beveiliging van zijn vermoorde broer was niet op orde. Maar die feiten zijn al bekend, de fouten zijn toegegeven. Daar valt niet veel aan toe voegen. Dus vroeg ik wat De Vries zou moeten doen. Boven dien zag ik voor hem totaal geen rol in het proces. Hij is geen advo caat en is dus niet beschermd. Zo heeft hij geen verschoningsrecht. Maar ik merkte al snel dat Nabil vastbesloten was om met Peter in zee te gaan. Nou, als hij dat per se wil, dan wilde ik best met hem praten, zei ik nog. Maar toen zei hij al dat Peter niet met mij in zee wilde en een andere advocaat op het oog had. Hij had slecht over mij gesproken." ,,Die avond belde Nabil me op. Hij zei dat hij een onprettig gevoel had overgehouden aan ons gesprek en dat hij met me wilde stoppen. Ik zei hem dat mij dat speet, maar dat ik ook niet met De Vries wilde werken. Toen was het over." Die nacht slaapt de advocaat slecht. Hij is teleurgesteld. Maan denlang is er dag en nacht ge werkt. Zijn persoonlijke vrijheid is hij al bijna een half jaar kwijt. Een kantoorgenoot die jarenlang bij hem werkte, nam uit angst af scheid. En op het moment dat het eindelijk goed lijkt te functione ren, veroorzaakt De Vries' bemoei enis volgens de advocaat een breuk. Na een paar uur slaap stapt de advocaat uit bed en kruipt ach ter zijn computer. Om 04.37 uur stuurt hij een officier van justitie een mail, waarin hij schrijft dat hij niet meer de kroongetuige verte genwoordigt. Over de reden van de breuk schrijft hij dat de kroon getuige in zee wenst te gaan met Peter R. de Vries. ,,Op donderdag 12 maart 2020 heb ik telefonisch contact gehad met de zaaksofficier. Ik heb haar toegelicht waarom ik niet langer de advocaat was van Nabil B. en dat het tot een breuk was gekomen door zijn wens samen te willen werken met Peter R. de Vries. De zaaksofficier reageerde daarop door te zeggen dat dit voor het OM onwenselijk zou zijn, vanwege de rol van De Vries' kantoorgenoot Khalid Kasem en diens banden met Ridouan Taghi. Het OM maakte zich hierover grote zorgen en de officier liet merken dat zij Kasem kwalificeerde als een advo caat die daarom niet te vertrouwen was. Voorts bleek het OM al langer op de hoogte dat de kroongetuige Nabil B. contact onderhield met De Vries." Eind mei onthulde deze krant dat politie en justitie ervan zijn over tuigd dat advocaat Khalid Kasem in 2015 informatie uit een straf rechtelijk onderzoek heeft gelekt aan de organisatie van Ridouan Taghi. De Amsterdamse deken, die toezicht houdt op de advocatuur, is een onderzoek gestart. Misdaad journalist De Vries richtte samen met Kasem het advocatenkantoor De Vries Kasem op. De Vries legde onlangs het directeurschap van dit kantoor neer. ,,Ja. Er was gedoe over Kasem, dat heeft hij verteld. We spraken wel eens over advocaten. Hij zei toen dat hij bijvoorbeeld niet met Pe- zaterdag 4 juli 2020 GO Vrij snel na het hervatten van die verhoren gonsde het gerucht dat uw identiteit verder was uit gelekt. Was het uw eigen keus om de verdediging van de kroonge tuige anoniem te doen? Wat was er aan de hand? Waar doelde Nabil op? ▲Ridouan Taghi. foto anp II En toen kwam het tot een breuk? Heeft u het met de kroongetuige wel eens gehad over Kasem? Advocaat Peter Schouten van Nabil B.: ,,De kroongetuige heeft op een nette manier de samenwerking met de anonieme advocaat beëindigd na een aantal incidenten." foto anp Beelden van een bewakingscamera tonen de vluchtende schutter nadat hij de broer van Nabil B. heeft omgebracht. FOTO'S POLITIE Bloemen bij het kantoor in Amsterdam van de vermoorde advocaat Derk Wiersum. foto anp Peter R. de Vries (l) en advocaat Khalid Kasem. fotos anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8