Emilie Gordenker Ooit onderhandelde ze voor een groot warenhuis over de prijs van knopen aan korte broeken. Ineens wist Emilie Gordenker (nu 55) dat ze meer wilde. Sinds februari is ze directeur van het Van Gogh Museum. Toen ze nog de baas was van het Mau- ritshuis in Den Haag, gaf Emilie Gordenker bezoekers de tip pas een uur voor sluitings tijd naar het museum te komen. De kunst werken kunnen dan in alle rust worden bekeken. Inmiddels is Gordenker directeur van het Van Gogh Museum in Amsterdam en heeft corona toegeslagen. Het museum is weer open, maar laat op dit moment nog maar 10 procent van de normale bezoekers aantallen binnen. Fijn voor mensen die zich in alle kalmte willen vergapen aan Van Gogh en zijn tijdgenoten, vervelend voor het museum. ,,Het is een uitdaging om te zien hoe we deze tijd doorkomen'', zegt Gordenker in vlekkeloos Nederlands, terwijl ze zich in stalleert voor haar webcam. „Van alle Ne derlandse rijksmusea zijn wij de beste 'zelf- verdiener'. We hebben gezonde reserves, maar die jassen we er ook snel doorheen.'' Even kijkt Gordenker verbaasd. Glimla chend: ,,Dat is echt onwenselijk. Technisch gesproken kun je als museum soms iets verkopen om de collectie uit te breiden met relevanter werk, maar een schilderij aan wenden 'om het dak te repareren' is voor mij onbespreekbaar. Het behoud van onze collectie het allerbelangrijkste.'' „Dat is een romantisch verhaal. Mijn vader en moeder leerden elkaar kennen in Parijs op de Sorbonne. Mijn vader werkte voor de Verenigde Naties en studeerde daar. Het waren de jaren 50, de dollar was sterk en daarom zat hij in een mooi groot apparte ment in het 7de arrondissement. Mijn moeder studeerde Frans in Leiden en moest soms ook in Parijs zijn. Met een vriendin netje verbleef ze in een klein flatje, vier hoog achter, met één wastafeltje. Mijn vader nodigde hen uit zijn immense badkamer te gebruiken. Toen hij terugging naar Ame rika, is mijn moeder hem achterna gereisd.'' ,,Dat vond ze heel erg. Mijn vader werd aanvankelijk hoogleraar politicologie in een koud en afgelegen gebied waar tussen no vember en Pasen alles was dichtgesneeuwd. Later ging hij naar de universiteit van Prin ceton, waar ik ben geboren. Hij probeerde het zo te regelen dat we in de zomer altijd lang naar Nederland konden. Mijn vader vond het heerlijk om hier te schrijven. Dan 'Alle gekke sprongen uit mijn carrière kwamen bij elkaar' TEKST RONALD GIPHART FOTO'S DANIEL COHEN Zou het bij geldnood een optie kunnen zijn een van de schilderijen te verko pen? U bent een Amerikaanse in Nederland. Amerika is uw vaderland en Nederland het land van uw moeder. Hoe hebben uw vader en moeder elkaar ontmoet? Hoe was het voor uw moeder om Neder land te missen? 8

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 88