SCHOOLVOORBEELD Dat Mariette Reineke (47) door haar leraar niet werd beoordeeld op de score die ze voor haar Citotoets haalde, stemt haar nog altijd dankbaar. Van welke docent kreeg jij een les voor het leven? „Meneer Jenny komt nog geregeld bij me langs. Niet in levenden lijve, want meneer Jenny is overleden. Maar in ge dachten, als ik aan vroeger denk. Sinds kort heb ik weer contact met mijn vrien dinnenclubje van de basisschool. Wij heb ben een appgroepje en zien elkaar af en toe. In gesprekken met hen merk ik wat een waardevol stempel meneer Jenny op mijn leven heeft gedrukt. Hij gaf ons les in de 4de, 5de en 6de klas. Andere leraren noem ik vrijwel nooit, maar elke keer begin ik weer over meneer Jenny, ook met mijn ouders. Ik zie hem zo voor me. Ralph Jenny was een vrij kleine man, dun, met dik zwart haar, Indonesische roots. Hij ontmoette me en waardeerde me om we ik was, niet om wat ik deed. Op een dag durfde ik niet naar school. 'We doen het wat korter', had de kapper gezegd, 'dan komen je krullen meer tot hun recht.' Het was veel te kort geworden, ik wist zeker dat iedereen me zou uitlachen. Meneer Jenny vond het geweldig. Ik zat begin jaren 80 op de Montessori school in Wassenaar, waar leerlingen in hun eigen tempo mochten werken. Dat was fijn, want er waren vakken waarvoor ik echt geen talent had, zoals rekenen. Ik wilde spelen, werkstukken schrijven, spreekbeurten geven en contact maken met mensen. Niet zo gek als ik kijk naar wat ik nu doe: schrijven, interviewen, presentaties geven.'' ,,Voor de Citotoets was ik enorm nerveus, al weken van tevoren voelde ik het in mijn buik. Ons was gevraagd te vertellen welke antwoorden we hadden gegokt. Dat was bij mij meer dan de helft. Ik deed maar wat. Na een aantal weken kwam meneer Jenny de uitslag meedelen. Hij gaf mij het gevoel dat de uitslag niets uitmaakte: 'want jij komt er toch wel'. Daarna vertel de hij dat de score van mijn Citotoets op het niveau van de huishoudschool lag, randje mavo. Maar wat hij mij meegaf, was zo gemeend geweest, dat de uitslag niet als een klap kwam. In plaats van te worden afgerekend op een score voelde ik me bevestigd als persoon bevestigd. Meneer Jenny doorbrak daarmee de druk die in het onderwijssysteem zit. Ik zeg bewust 'systeem', omdat ik hiermee niet de leerkrachten bedoel. Dat systeem is geënt op presteren: je moet eerst iets doen en pas daarna doe je ertoe. Ik mis de liefde. Meneer Jenny gaf mij het gevoel: Mariëtte, je bent er al, je bent meer dan oké, het maakt mij niet uit of je naar de huishoud school gaat of naar het vwo. Dat presteren kreeg ik van huis uit niet zo mee, maar mijn ouders hadden wel het gevoel dat ik meer in mijn mars had dan de huishoudschool. Ik vertelde mijn moeder over dit interview en toen hoorde ik van haar dat meneer Jenny er persoonlijk voor heeft gezorgd dat ik niet naar de huishoud school maar naar de mavo ben gegaan, waardoor ik het eerste jaar met kerst al op dezelfde school kon doorstromen naar de havo/vwo-klas.'' ,,Mijn faalangst is niet helemaal verdwe nen. Als ik een assessment moet doen, of als iemand over mijn schouder met me mee kijkt, kan het me nog steeds overval len. Minder dan vroeger, maar die anxiety zit er nog steeds. Onder druk moeten pres teren heeft een grote impact op mij, terwijl ik opbloei als ik iets zelfstandig en in mijn eigen tempo kan doen. Het gevoel dat meneer Jenny mij gaf - jij mag er zijn - heeft het verschil gemaakt: meneer Jenny heeft een zaadje geplant, dat tot een boom is uitgegroeid in het platform 'Verkering met jezelf. Daarin wordt benadrukt dat we in het onderwijs niet alleen maar aandacht moeten besteden aan presteren, toetsen, kennis en cijfers, maar dat er eerst een ontmoeting mag plaatsvinden. Met de ander, maar vooral met jezelf.'' „Vorige week organiseerde ik een webinar, waarbij ik begon met de vraag: wat is er afgelopen week goed gegaan? Er viel een stilte, met deze vraag wisten de deel nemers niet meteen raad. Hoewel we op social media altijd onze goede kanten tonen, zijn we in ons leven geneigd ons te focussen op wat er niet goed gaat. Laten we elkaar wat meer ontmoeten en waar deren voor wie we zijn, en zeggen: het is oké, jij bent al compleet.'' 6 'Hij gaf me het gevoel: jij komt er tóch wel' TEKST PETER HENK STEENHUIS FOTO MARCEL PRINS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 86