7 INTERVIEW VOORMALIG ADVOCAAT VAN NABIL B. Vier maanden beet hij op zijn lip, maar nu doorbreekt de voormalige anonieme advocaat van kroongetuige Nabil B. in het proces tegen de bende van Ridouan Taghi het stilzwijgen met een exclusief interview. „Schrijf maar op dat ik ben gestopt vanwege Peter R. de Vries." Je moet weten, Nabil is geen makkelijke man. Hij belt een keer of vier per dag De eerste keer dat hij, de anonieme advocaat, en kroonge tuige Nabil B. (32) elkaar zouden ont moeten, zal hij nooit vergeten. Op de weg ernaartoe merkt hij dat wordt gevolgd en in de gaten wordt gehouden. Voor het eerst maakt hij kennis met de ongekend scherpe veiligheidsmaatregelen die er rond een kroongetuige wor den genomen. Hij kent de beelden van het vervoer van zware crimi nelen in supersnelle bolides uit het journaal, maar van dichtbij en in het echt maakt het een grote in druk op hem. Moet ik hier wel aan beginnen, vraagt hij zich hardop af. Over veiligheidsmaatregelen doet de advocaat geen uitspraken. Het lange gesprek met Nabil loopt op het eind bijna mis. ,,Je bent een trotse man", zei ik. ,,Daar was hij niet helemaal van gediend. Reageerde geërgerd op die vraag. Maar die avond belde hij toch. Dolenthousiast. Vanaf dat mo ment was ik zijn advocaat." Nabil B. uit Utrecht getuigt als kroongetuige in het liquidatiepro ces Marengo tegen de bende van Ridouan Taghi. Die wordt ver dacht van het geven van vijf fatale moordopdrachten en een reeks mislukte moordopdrachten. In 2018 wordt de onschuldige broer van Nabil vermoord, een week na dat Nabil werd gepresenteerd als kroongetuige. De samenleving re ageert geschokt. Net als een jaar la ter, als Derk Wiersum voor zijn woning in Amsterdam wordt doodgeschoten. Hij was de advo caat van Nabil B. Na deze moord worden in allerijl rechters, officie ren van justitie en advocaten be veiligd. Deze krant sprak de afgelopen weken in verschillende sessies urenlang met de voormalige, ano nieme advocaat van Nabil B en zijn ervaringen met hem. Dit is zijn relaas. ,,Als mij gevraagd wordt waarom ik ben gestopt, wil ik eerlijk ant woord kunnen geven. En jullie hebben het mij gevraagd. Nou, ik ben gestopt omdat Peter R. de Vries zich met de verdediging van de kroongetuige ging bemoeien." ,,Ik was de laatste op zijn lijstje. Na de moord op Wiersum zijn andere advocaten gebeld, maar iedereen heeft afgezegd. En de mensen die het wél wilden, werden terugge floten door hun kantoorgenoten of thuissituatie. Eerlijk gezegd schaamde ik mij daarvoor. Ieder een had na de moord op Wiersum zijn mond vol over het belang van de rechtstaat. Foto's van Derk voor de ramen van hun kantoor. Maar niemand is opgestaan om de zaak over te nemen." ,,Ik heb toegezegd, onder twee voorwaarden. Mijn beloning moest geregeld zijn en mijn bevei liging moest in orde zijn. Daarna ben ik me gaan inlezen in het dos- sier. En dat is veel werk in een om vangrijk en moeilijk toegankelijk dossier. Op een gegeven moment heb ik de opdracht ook weer te ruggegeven, omdat ik er met de Nationaal Coördinator Terroris mebestrijding en Veiligheid (NCTV) niet uitkwam. Het optui gen van de beveiligingsmaatrege len ging traag, en via De Telegraaf lekte uit dat de kroongetuige ano nieme advocaten had gevonden. Zij wisten binnen no-time dat het om mij ging en dan zouden de boeven het ook kunnen weten." Wat volgt is een monoloog van de advocaat over de traagheid waar mee veiligheidsmaatregelen voor hem, zijn kantoorgenoten en het kantoorpand worden geïmple menteerd. Belletjes worden niet beantwoord, afspraken niet nage komen. De advocaat dreigt er dan mee te stoppen. Kennelijk wakker geschrokken besluit de Neder landse overheid om nu écht door te pakken. In december 2019 zit de advocaat om tafel met een direc teur Nationale Crisisbeheersing van de NCTV, een hoofdofficier van justitie, een afvaardiging van de politie en een generaal van de Koninklijke Marechaussee. Ook de kantoorkat van de advocaat loopt de ruimte binnen. De aanwezigen lachen als ze horen dat de kat al is omgedoopt tot 'Taghi'. Die opmer king breekt het ijs. ,,Geld speelt geen rol", zegt de hoofdofficier. Vanaf dat moment komt de over heid haar afspraken na, en wordt de beveiliging goed geregeld. ,,Die liep goed. We hadden een prima werkrelatie. Maar je moet weten, Nabil is geen makkelijke man. Hij belt een keer of vier per dag. Het vergt veel van je. En we hadden wel eens bonje. In januari stonden er dagenlange verhoren bij de rechter-commissaris ge pland. Dan ben je dagen tot elkaar veroordeeld in een gevangeniscel zonder ramen. Er werd voorge steld door zijn bewaarders, dat Na bil lunch zou maken. Maar dat zag ik aanvankelijk niet zitten. Als ad vocaat neem je liever geen lunch aan van een gedetineerde cliënt. Dat past niet in de verhoudingen. zaterdag 4 juli 2020 GO 'Ik was de laatste op zijn lij stj e, iedereen zegde af' Yelle Tieleman Jens Olde Kalter Rotterdam Waarom treedt u naar buiten met uw verhaal? Laten we beginnen bij het begin. Hoe is de kroongetuige bij u te recht gekomen? Uiteindelijk heeft u toegezegd. Wat gebeurde er daarna? CO z UJ cc UJ <c CE I X z> Het Marengo-proces is in januari hervat. Hoe verliep jullie samen werking?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7