Begrijp de oorzaken van woedeaanvallen KON EENS Hi ER... WAT SCHEELT ER' Getreuzel, gemekker, stress of slaapgebrek: oorzaken te over waardoor je als ouder soms tegen je kinderen uit je slof schiet. Opvoed- coach Carla Naumburg biedt in haar nieuwe boek een welkome portie 'anger management', ontdekt vader van twee Matthijs Meeuwsen (35). 'Wat afstand nemen van je telefoon is een van de krachtigste veranderingen die je in je leven en ouderschap kunt doorvoeren' 27 Jfc *Ljh Er schijnen kinderen te zijn die een hele maaltijd door komen zonder hun glas om ver te stoten. Ik ken ze niet. Onze eettafel is net schaats- stadion Thialf: halverwege het ont bijt of avondeten moet steevast een dweilpauze worden ingelast. Natuurlijk is mijn oudste zoon (3) erfelijk belast met de motoriek van zijn vader. Maar als ik voor de zoveel ste keer de krant, laptop of zijn broer tje (0) moet redden van een sloot drinkyoghurt, is die relativering niet altijd op te brengen. Vaker dan ik zou willen - en door gaans voordat ik er zelf goed en wel erg in heb - is mijn stemvolume op geschroefd tot niveautje donderpreek of stamp ik overdreven geïrriteerd richting de handdoekenla. Tegen de tijd dat ze eindelijk naar de basis school mogen, kunnen mijn zoons vloeken als een bootwerker, vrees ik weleens. Het zijn woede-uitbarstingen die elke ouder talloze keren overkomen, relativeert de Amerikaanse opvoed- coach Carla Naumburg in Van korte lontjes naar geduldig opvoeden. De even nuchtere als humoristische coach neemt opvliegende ouders bij de hand in een sterk staaltje anger management. Dit zijn zes van haar waardevolle adviezen: LES 1 Het is geen kwestie van wilskracht Wanneer ik weer eens iets te onge duldig uit mijn slof schiet, neem ik me telkens voor om voortaan wel de mentale discipline op te brengen om eerst tot tien te tellen. Maar daarin schuilt volgens Naumburg een hard nekkig misverstand. 'Als je denkt dat je niet sterk genoeg bent om kalm te blijven, weet dan dat het niets te maken heeft met wilskracht', doceert ze. 'Het gaat erom dat je de oorzaken van de woedeaanvallen begrijpt en vervol gens vaardigheden en strategieën ontwikkelt om er effectief mee om te gaan.' LES 2 Leer je triggers kennen Leer te herkennen welke factoren je korte lontje in de fik zetten, en je kunt uitbarstingen voortaan voor zijn, aldus de kern van het evangelie volgens Naumburg. Van honger tot hormonen en van hypotheek- tot hu welijksstress, ze dist in haar boek 'een belachelijk lange lijst' van dit soort potentiële triggers op. Naast deze 'omgevingsfactoren' is het handig om patronen te herken nen in je eigen woedeaanvallen. Ik zelf heb er amper een uur met beide zoons voor nodig om wat terugke rende ergernissen te distilleren. Ver ongelijkt gedrag (de pruillip wanneer de vla op is). Onduidelijkheid (als zoonlief een heel specifiek voorlees boek in zijn hoofd heeft, maar om ondoorgrondelijke redenen weigert om de titel te noemen). Getreuzel (als de onderbroek na vijf keer vragen nog steeds op de enkels hangt). On geduld van de andere kant ('Papa? Papa! Paaaapaaaa!'). Maar bovenaan de lijst: het irratio nele eisenpakket waarmee peuters dagelijks op de proppen komen. Wanneer je koter volslagen uit zijn plafond gaat omdat hij niet als eerste de deur door mag of de smiley in zijn ontbijtpap een neus ontbeert. LES 3 Multitasken is een sprookje 'Multitasken bestaat niet', stelt Naumburg. 'Het is slechts een woord dat wij gekke mensen bedacht heb- ben om onszelf wijs te maken dat we meerdere dingen tegelijk kunnen.' En juist op die momenten dat we tegelijkertijd proberen om een prak- kie te koken, nog snel even wat werk- mails willen wegwerken en het kroost in de smiezen houden, is het innerlijke ontploffingsgevaar het grootst. Hoofdverdachte: de smartphone. Je weet wel, dat apparaatje dat je om de haverklap tevoorschijn tovert terwijl ook de kinderen om aandacht schreeuwen. Naumburg: 'Wat af stand nemen van je telefoon is een van de krachtigste veranderingen die je in je leven en je ouderschap kunt doorvoeren'. LES 4 Slaap! Een gebroken nacht verandert de dalai lama nog in een licht ontvlam baar chagrijn. Serieus, maak van je nachtrust een prioriteit. LES 5 Geef een blij kind geen ijsje 'Je kunt niet ontploffen bij je kinde ren als je niet bij ze bent', benadrukt Naumburg. Neem wanneer mogelijk even afstand. Parkeer ze bij je ouders. Geneer je niet om de hulp in te roe pen van Peppa Pig of Paw Patrol. En als ze dan eens op eigen houtje spe len (het komt voor!): laat ze even met rust. 'Verzet je tegen de drang om ze te prijzen, vragen te stellen of hulp te bieden.' Of in de woorden van acteur Jack Black, geciteerd door Naumburg: 'Geef een blij kind geen ijsje'. LES 6 Vergeet niet goed af te sluiten Wat je als ouder doet wanneer de stofwolken weer zijn opgetrokken, is volgens Naumburg minstens zo belangrijk als je gedrag tijdens de uitbarsting. Leg aan het nageslacht uit waarom je emmer overliep. Maar wees niet onnodig streng voor jezelf. Mijn oudste zoon kan een oscarwaardige beteutering ten tonele brengen wanneer ik even geen tijd of zin heb om samen een boekje te lezen. Zelfs wanneer je de hele dag met meneer hebt gevoet bald, gekleid en gedominood, zijn zulke droeve puppyogen zomaar in staat om een schuldgevoel los te weken. Onterecht, vindt Naumburg. 'Dit is een goed moment om je nieuwe mantra te introduceren: perfectie kan de pot op.' GO ZATERDAG 4 JULI 2020 Zo wordt je lontje langer /MV* Van korte lontjes naar geduldig opvoeden ANGER MANAGEMENT VOOROUDERS DR. CARLA NAUMBURG Van korte lontjes naar geduldig op voeden, Carla Naumburg (Altamira, €21) Nina Mouton Mild Ouderschap Over het zelfde onder werp ver scheen on langs Mild ouderschap van Nina Mouton (Borgerhoff Lamberigts, €25)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 75