Tantes stoel 1 weer jaren mee t D1SOI Klusvrouw Hieke Grootendorst 'De soortenrijkdom van planten in de stad is enorm toegenomen. ygr^komen elk jaar weernieuwe bij, 25 Kijk ook op r wolfsmelk. Andere hebben zich van uit tuinen en parken uitgezaaid, zoals stokroos of lampenpoetsersgras. Urbaan ecoloog Ton Denters heeft alle planten die zich op eigen kracht in de stad hebben gevestigd in kaart gebracht in de gids Stadsflora van de Lage Landen. Tot zijn vreugde ziet hij toenemende waardering: ,,Planten zijn onze bondgenoten. Ook in de stad. Stadsplanten overleven er op eigen kracht. Ze vergen geen onder houd, maar leveren intussen wel een bijdrage aan de verkoeling van de stad, ze helpen het regenwater vast te houden. In de buitengebieden neemt de soortenrijkdom af, in de stad zien we die juist toenemen. Planten uit zuidelijke, mediterrane streken blij ken goed bij ons te gedijen. Het is natuur die bij het nieuwe klimaat hoort. Gelukkig snappen steeds meer mensen dat we dat moeten koesteren.'' Hieke Grootendorst geeft elke week klustips en een inkijkje in haar leven als klusvrouw. Vandaag: een stoel opknappen. Ontmantelen Nieuw schuim Soepele stof Tacker Voorzichtig GO ZATERDAG 4 JULI 2020 i v Vijivingerkruid stoepplantjes.nl Site van de Hortus botanicus Leiden waarop een poster is te vinden met 52 veelvoorkomende stoepplantjes, waaronder de foto's op deze pagina. stadsplanten.nl Deze site biedt wekelijks een uitgebreid bericht over een stadsplant die op dat moment veel is te spotten. Stadsflora van de Lage Landen In deze gids zet urbaan ecoloog Ton Denters 800 stadsplanten in de schijnwerpers, met in 26 steden stadswandelingen die je langs de stadsflora leiden. Darwin in de stad Menno Schilthuizen legt in dit boek uit hoe zowel dieren als planten zich uiterst creatief aanpassen om te kunnen overleven in een stadse omgeving. #stoepplantje #botanischstoepkrijten Obsidentify is een handige app om wilde planten (en ook diertjes trouwens) mee te determineren. Stoep plantjes De nieuwe naam van onkruid. foto HORTUS LEIDEN Ik vind het altijd leuk om aan iemand een klusresultaat te laten zien, vooral als diegene dan reageert met: 'Heb je dat zelf gedaan?' Meubels stofferen is een vak apart en ik zou me absoluut geen deskundige willen noemen. Maar die oude stoel van tante die nooit weg mag en een make-over nodig had, is toch best goed gelukt. Met restjes verf heb ik de hou ten stoel geschilderd. Van wit had ik nog genoeg, dus dat is de kleur geworden. Dan naar de lappenmarkt voor een stukje stof. Ik vond zo'n leuk jungle printje in een soepele stof, wat fijn is als je zelf stoffeert. Gelukkig staat er een vogeltje op met wit in de vleugels, dus dat matcht met het hout. En online vond ik siernagelstrips om de nietjes mee af te werken. Knap eerst de ombouw helemaal op. Meestal moet je de stoel uit elkaar halen om er echt goed bij te kunnen. Repareer de stoel waar nodig. Schuur en schilder hem. Dan verder met de zitting. Zit er oude stof op? Gebruik die dan als 'malle- tje' voor de nieuwe stof. Misschien wil je het schuim van de zit ting ook vernieuwen. Kies de juiste dikte, een centimeter of vijf. Lijm het vast aan de ondergrond, dat maakt het bekleden straks gemakkelijker. Je kunt hierover nog fiberfill aanbrengen, als bescher ming onder de bekleding. Ook dit lijm je vast met lijmspray. Dan de juiste stof zien te vinden. Kijk niet alleen naar wat je mooi vindt. Ik had eerst gekozen voor canvas, maar dat bleek te dik en te stug. Ik kreeg het niet mooi geplooid om de rondingen van de zitting. Met een dunnere en soepe lere stof ging het prima! Met een tacker, zo'n nietapparaat, kun je de stof vastzetten. Gebruik fijne nietjes, als ze te dik zijn, krijg je ze namelijk niet in het hout geniet. Kies bijvoorbeeld 8 millimeter hoogte en 11 millimeter rug breedte. En let er daarbij op dat deze nietjes in jouw apparaat passen. ILLUSTRATIES TJITSKE SLUIS Gebruik een veiligheidsbril. En wees voorzichtig met je vingers. Nieten doe je in een rechte lijn, dus zet de nietjes niet schuin. Begin met een paar nietjes voor, dan achter, links en rechts. Dan de stuk ken daartussen. Met een hamer sla je de sierstrips over de nietjes vast. De redactie van Zo werkt samen met de specialisten van AutoTrack, HardwareInfo, Independer, Intermediair, Koken&Eten, Nationale Vacaturebank, New Scientist en Tweakers. AutoTrack

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 73