Stads flora iniifers Botanische stoepkrijters maken onkruid hip Ook stoepplanten die we als onkruid zien, hebben een naam, zoals vroegeling of muursla. Als je weet wat het is, kijk je er met andere ogen naar. Dankzij de nieuwe rage 'botanisch stoepkrijten' krijg je de namen zelfs cadeau. 24 Muurpeper n een aantal steden in Nederland, zoals Amersfoort, Utrecht en Den Bosch, vestigen botanische stoep krijters de aandacht op al die stoere planten die erin slagen te overleven langs het trottoir, tussen tegels, op muren en kades. Met een stuk krijt trekt de botanisch stoepkrijter een eerbiedige kring om de plant, zet er een pijl bij en schrijft de soortnaam ernaast: akkerdistel, herderstasje, gehoornde klaverzuring. De hardcore plantenkenner post ook nog een foto op Instagram met de hashtag #bota- nischstoepkrijten. Tot voor kort heetten deze plantjes doorgaans 'onkruid', naamloos groei end groen dat in de eerste plaats bestreden diende te worden. Maar dankzij het nieuwe fenomeen veran dert dat. Het helpt ook dat gemeen ten in 2016 zijn gestopt met gif spui ten. Allerlei planten hebben zich dankbaar in de steden gevestigd. Benoemen wat het is, draagt bij aan de bewustwording en waarde ring. Daar weet Hanneke Jelles, hoofd educatie van de Hortus botanicus in Leiden, alles van. ,,Er is in onze om geving zo veel waar te nemen, maar veel mensen hebben er een blinde vlek voor. We registreren in de eerste plaats dat wat beweegt. En letters. Dus als er met stoepkrijt bij een on bekend plantje 'bleke klaproos' staat, dan zie je die klaproos vaak voor het eerst. En vervolgens zie je ze altijd. Je blik is veranderd.'' Verkoeling Bij de Hortus botanicus vinden ze dat we wel wat meer om deze stadsflora mogen geven. ,,De stedelijke omge ving is warm. Planten zorgen voor verkoeling'', legt Jelles uit. ,,Het zijn sterke planten die zich redden op moeilijke plekken waardoor ze aan de biodiversiteit bijdragen. Met hun bloemen, zaadjes en besjes vervullen ze een rol in het stadse ecosysteem. Redenen genoeg om ze te koesteren.'' Bij de Hortus is een fijne over zichtsposter te verkrijgen. Daarmee licht het de nieuwe stadsnatuur uit: die moedige overlevers die genoeg hebben aan een voeg tussen twee te gels. Hanneke Jelles hoopt dat het woord 'stoepplantjes' geleidelijk het woord 'onkruid' zal vervangen. Rage Botanisch krijten komt onder meer uit Frankrijk, waar het al een tijdje gewoon is. Dit voorjaar sloeg de rage over naar Nederland. Dankzij de lock- down, waardoor veel mensen thuis bleven, ommetjes maakten in hun buurt en de blik op hun eigen omge ving richtten, heeft het de wind in de rug. Op de stoep blijkt allerlei moois te groeien. Het getrainde oog van Remko Andeweg, stadsbotanicus bij de bureau Stadsnatuur, herkent alleen al op de stoep voor zijn eigen deur acht soorten: kransgras, kransmuur, gele helmbloem, klein glaskruid, herders tasje, veldereprijs, Canadese fijnstraal en muizengerst. ,,Je vindt werkelijk overal stadsplanten. De soortenrijk dom is enorm toegenomen. Er komen elk jaar weer nieuwe bij. Een van die nieuwkomers in Rotterdam is wijde alsem. Gelukkig neemt de tolerantie voor deze planten toe. Botanisch stoepkrijten helpt bij de emancipatie van stadsflora." Sommige soorten zijn meegelift in een kluit van een olijfboom, waar onder het kamilleknopje en liggende ZATERDAG 4 JULI 2020 GO Er groeien 1350 verschillende soorten - planten in steden. - -V-- -■ Dat is twee derde van alle wilde plantensoorten in Nederland en. België. De gids Stadsfloravan de 'Lage. Landen beschrij"ft800 van deze - stoepplanten, waarvan 30Q' uitsluitend in .een' stede lijke biotoop groeien. -• Check ie stoep! ELBRICH FENNEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 72