\U Weg met dat saaie gras, plant klaver en kruiptijm fC CA IA TOT 90 DAGEN Eigen tuin eerst Romke van de Kaa DAG 6 -9 Het komt misschien als een verrassing, maar een gazon hoeft helemaal niet uit gras te bestaan. 23 Bij een nalatenschap van meer dan 100.000 euro heb je een verklaring van erf recht nodig van de notaris om toegang te kunnen krij gen tot de bankrekening van de overledene. Bij de notaris kun je ook informeren naar het testament. Weet je niet of dat er is? Dat kun je nagaan via het centraal testa- mentenregister. Binnen circa een week zou je bericht moeten krijgen of dat er is en bij welke notaris het zich bevindt. In een testament kan staan wie de af wikkeling van de erfenis regelt. Deze executeur kan één van de erfgenamen zijn of een buitenstaander. De notaris kan ook een boedelvolmacht geven. Daarmee machtigt hij iemand de erfe nis namens alle erfgenamen te regelen. Het Nationaal Instituut voor Budget voorlichting adviseert in dit stadium een afspraak te maken met de bank om te bespreken of de rekeningen op een andere naam moeten komen te staan en om producten stop te zetten. Wil je nagaan of de overledene nog ergens een slapend tegoed heeft? De Nederlandse Vereniging van Banken heeft er een loket voor: slapendetegoeden.nl. Ga na welke verzekeringen de over ledene had. Sommige polissen, zoals een ziektekostenverzekering en WA- verzekering kun je direct stopzetten. Als de koopwoning moet worden verkocht, kan het verstandig zijn de inboedel- en opstalverzekering aan te houden. Bij een huurhuis kunnen de medehuurders erin blijven wonen. Woonde iemand alleen, dan eindigt de huurovereenkomst twee maanden na dat de verhuurder is geïnformeerd. In formeer ook het pensioenfonds. De partner heeft in veel gevallen recht op nabestaandenpensioen. Voor de kinde ren kan er recht zijn op wezenpensioen. DAARNA sociale media zoals Face- book kun je een herden- kingsstatus activeren of het account helemaal beëindi gen. Ook kun je de inhoud van de accounts van over leden personen soms op vragen, al zijn daar voorwaarden aan verbonden. Die informatie moet je zelf zoeken op Facebook, Instagram, LinkedIn, Twitter en Google. Meer weten? Uitvaartverzekeraar Nuvema heeft een stappenplan gemaakt hoe social-media-accounts te verwijderen. Het is volgens i-Finish, dat digitale nazorg verleent, het lastigst om toe gang te krijgen tot de accounts van Apple en Microsoft. Beide zeggen dat hiervoor een vonnis of dagvaarding nodig is. Dan pas overwegen ze of het wettelijk is toegestaan gebruikersge gevens vrij te geven. Vergeet als je toch bezig bent niet om eventuele be taalde digitale opslagdiensten, zoals de i-Cloud, stop te zetten. Maar niet voordat je alles in het werk hebt ge steld de gegevens veilig te stellen. Organisaties zoals i-Finish of Clo sure kunnen daarbij helpen. Zij kun nen ook abonnementen stopzetten voor internet, bellen, energieleveran ciers, tijdschriften, kranten, donaties aan goede doelen en deelname aan klantenkaarten. Er hangt wel een prijskaartje aan. Closure vraagt een malig 100 euro, i-Finish rekent 3 euro per afgesloten abonnement. Een computer toegankelijk maken, kan tot 900 euro kosten. Je hebt circa drie maanden de tijd om de erfenis al dan niet te aanvaarden. Houd rekening met mogelijk on verwachte schulden. Zoals de bijdrage aan de Vereniging van Eigenaren, achterstanden in de huur en de eindafreke ning van de energieleverancier. Bij veel schulden kun je overwegen de erfenis 'beneficiair' te aanvaarden. Dan worden eerst de schulden, dus ook de uitvaart- rekening, betaald. Wat overblijft, ont vangen de erfgenamen. Blijft er niet ge noeg over dan moet je de uitvaartreke- ning helaas zelf betalen, maar erf je ge lukkig niet de schuldenlast. Na drie maanden kunnen schuld eisers je dwingen een keuze te maken. Gedraag je gedurende deze periode daarom nog niet als erfgenaam en ver koop geen spullen van de nalatenschap, omdat dit anders wordt gezien als aan vaarding van de erfenis. Dat maakt je aansprakelijk voor eventuele schulden. Een grasveld is het meest arbeids intensieve deel van de hele tuin. Je moet het maaien, bemesten, verti- cuteren en water geven in tijden van droogte. Ja, de maairobot neemt ons veel werk uit handen, maar die kost weer elektriciteit. Daarnaast is een gazon saai. De ene grasspriet lijkt nogal veel op de an dere. En ook met de biodiversiteit van het grasveld is het slecht gesteld. We kunnen wel schelden op de boe ren die van ons land een groene woestijn maken, maar in onze tuinen doen we op kleine schaal hetzelfde. Vandaar misschien de populariteit van de prairietuin: een allegaartje van vaste planten en siergrassen. Het nadeel van zo'n beplanting is dat je die niet kunt overzien. Eigenlijk zou je in het midden een uitkijkto rentje moeten bouwen. Of er paden doorheen aanleggen. Vaak zijn dat graspaden en die moet je dan weer maaien. Je hoort vaak dat een gazon rust brengt. Daar valt veel voor te zeggen. Om van een tuin te genie ten moet je afstand kun nen nemen vanaf een punt dat het oog rust geeft. Het gazon, dus. Maar moet een gazon al tijd gras zijn? Nee hoor. Alternatieven zijn klaver, kruiptijm, loopkamille en klimop. loopkamille. Het vreemde feit doet zich voor dat je hier zo weinig mogelijk op moet lopen. Een keertje mag, maar loop je er vaker op, dan be gint het tapijt snel te slijten. Daarnaast zaait zich gemakkelijk onkruid tussen de loopkamille. Niet maaien, Een gazon van kruiptijm oogt geweldig. Vooral als je rood- paars- en rozebloeiende variëteiten door el kaar plant, oogt zo'n veld als een Per zisch tapijt. Je kunt er met mate op lopen. Ik zou er niet op picknicken, want bloeiende tijm is een bijenmag neet en ook mieren maken graag nes ten onder de pollen. Maar de insecten bewijs je er een dienst mee. Ook in dit geval zul je moeten wieden. Dit kun je doen vanaf flagstones, die je als eilandjes in de tijm legt. Ook klaver is een insectentrekker, maar als je niet wilt dat klaver bloeit, kun je de plant kort houden door te maaien. Of je zou een gedeelte kun nen maaien en een ander stuk laten bloeien. Klaver is ideaal in tijden van droogte; als het gras overal bruin is, is klaver nog frisgroen. Klimop lijkt een on waarschijnlijk alter natief voor gras, maar een klimopgazon heeft weinig onder houd nodig. In het voorjaar ga je er met de grasmaaier over heen. Daarna is de klimopvlakte een paar weken lelijk, maar zodra de plant weer aan de groei gaat geniet je van het frisse jonge blad. Wa ter geven is zelden nodig en de maai- beurt beperkt zich tot een maal per jaar. Ideaal voor beschaduwde plaatsen waar gras überhaupt niet enthousiast wil groeien. GO ZATERDAG 4 JULI 2020 VerkL ,5** Houd rekening met de di gitale nalatenschap. Bij Laat ik beginnen met maarwiprlpn Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 71