Wat je allemaal moet doen in de (eerste) dagen na een sterfgeval Organisaties als i-Finish en Closure helpen je - tegen betaling - abonnementen van de overledene stop te zetten of diens computer toegankelijk te maken Als je vader, moeder of andere naaste onverwacht overlijdt, moet je dat verlies emotioneel verwerken. Maar tegelijkertijd moet je veel regelen. Dit stappenplan kan helpen overzicht te krijgen en onnodige kosten voorkomen. Waarmee moet je direct aan de slag en wat kan even wachten? 22 DAG 1 Wie regelt de uitvaart? Dat is de eerste vraag. Denk eraan dat degene die deze taak op zich neemt, de op drachtgever wordt voor de uitvaart en dus verantwoor delijk is voor de kosten. Die kan hij of zij later verhalen op een eventuele nalatenschap. Het eerste document dat deze per soon nodig heeft, is de akte van over lijden. Die stelt de huis- of zieken huisarts op. Hierop staat vermeld dat iemand is overleden. Maak kopieën, want die komen later van pas. Houd er bij een sterfgeval in het zie kenhuis rekening mee dat er kosten zijn verbonden aan het overbrengen van het lichaam naar het mortuarium, dat vaak in commerciële handen is. Drie uur na overlijden gaat de teller lopen, omdat het lichaam vanaf dat moment moet worden gekoeld. Scha kel daarom zo snel mogelijk een uit vaartondernemer in die de overledene kan ophalen. Controleer allereerst of iemand een uitvaartverzekering heeft afgesloten. In de administratie zou je dit moeten kunnen terugvinden. Anders weet de verzekeringsadviseur van de over ledene dat misschien, of je kunt het terugvinden in bankafschriften. Ga na wat voor uitvaartverzekering het is. Een naturapolis is een verzekerd pakket van diensten. Dat heeft beper kingen: daardoor kun je geen uitvaart ondernemer uitkiezen die niet bij de verzekeraar is aangesloten, en je kunt geen bittergarnituur bestellen in plaats van het exacte aantal omschreven kop jes koffie - of wellicht tegen meerprijs. Met een kapitaalpolis heb je volledige vrijheid om de uitvaart uit te voeren zoals je dat wilt. Je kunt de kosten tot een bepaald bedrag declareren. Ga ook na of de overledene wensen heeft achtergelaten, mocht je dit niet met elkaar hebben besproken. Mis schien slingert er een document in huis, in een bureau of secretaire, of staat er iets in een privémapje op de computer. Hopelijk ken je het wacht woord of staat dat ergens genoteerd. Zo niet, er zijn organisaties, zoals i-Finish, die tegen betaling kunnen helpen een computer toegankelijk te maken. DAG2-5 Hoe emotioneel deze dagen ook zijn, probeer in de gesprekken met de uitvaartondernemer de zakelijke kant niet uit het oog te verliezen. Want uiteindelijk wil de uitvaartondernemer ook gewoon geld verdienen. Kosten houd je in de hand door bijvoor beeld nabestaanden de kist te laten dragen, of door iedereen een bloem te laten meenemen in plaats van rouwkransen te bestellen. Kies je voor een crematie dan is dat over het algemeen goedkoper dan be graven omdat je dan geen grafrech ten hoeft te betalen. Bewaar alle rekeningen. Als er geen uitvaartverzekering is, kun nen deze kosten worden afgetrok ken van de nalatenschap. Ga in de administratie van de overledene na of er een overlijdens- risicoverzekering is. Hiermee kun nen nabestaanden de hypotheek schuld - gedeeltelijk - aflossen waardoor het voor erfgenamen mo gelijk wordt om in de woning te blijven wonen als zij dat willen. Weet je niet zeker of iemand een levensverzekering heeft afgesloten, dan kun je dat nagaan via de zoek service vanatotzekerheid.nl van het Verbond van Verzekeraars. Deze procedure is gratis, maar duurt wel twee a drie maanden. Houd er rekening mee dat in meeste gemeenten binnen zes werkdagen aangifte van overlijden moet worden gedaan. De gemeente verwerkt die in de Basisregistratie Personen en informeert de Sociale Verzekeringsbank waar je straks mogelijk een nabestaanden- en wezenuitkering kunt aanvragen. Ook andere overheidsorganisaties worden op de hoogte gesteld, zoals de belastingdienst, het Hoogheem raadschap, de gemeentelijke belas tingen en het UWV. ZATERDAG 4 JULI 2020 GO 8- Regel het maar als een ouder opeens overlijdt JUDITH VAN RUITEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 70