om deze medicijnen te gebruiken' 19 In de ban 'Ik hoorde een week lang stemmen die er niet waren. Soms dacht ik dat ik gek werd' derlandse ziekenhuizen op grote schaal hebben gedaan. Het heeft me verbaasd dat landelijke instan ties zoals het RIVM en de SWAB deze medicijnen in hun behandel- advies opnamen. Voor ons artsen was het blijkbaar ingewikkeld om dat te negeren en zélf kritisch na te denken. Ik hoop dat we hiervan le ren. Op je handen blijven zitten, juist in crisistijd, is blijkbaar de grootste uitdaging.'' In het Maastricht UMC stoppen artsen in april met chloroquine en hydroxychloroquine, nadat patiën ten klagen over ernstige bijwerkin gen. Toch heeft internist Spaetgens geen spijt dat ze op coronapatiënten zijn getest. ,,Het was een enorme hype en het klopt dat wij daar als artsen niet immuun voor waren. Maar stoere cowboys die zomaar iets deden? Nee. Het zou me verba zen als er mensen zijn overleden als gevolg van deze medicatie. De bij werkingen waar we bang voor wa ren, zoals hartritmestoornissen, hebben we goed gemonitord.'' SWAB-voorzitter De Boer zou op basis van de gegevens van toen de zelfde beslissing hebben genomen. Het was geen keuze bij gebrek aan beter, stelt hij, maar een gewogen besluit. ,,We hebben niet gezegd: we geloven hierin en dat praktise ren we. We zeiden juist: 'als blijkt dat het niet werkt, schroeven we het meteen terug.' Het had ook kunnen werken.'' Voor Tergooi-internist De Vries is het 'zonder meer goed dat we het geprobeerd hebben' en is de con text cruciaal: het was een crisis van ongeëvenaarde omvang, artsen de den wat zij konden om het lijden te verlichten. ,,Misschien wisten we niet precies wat het zou doen en was er een risico. Maar het waren stormachtige dagen, mensen gin gen dood. In die situatie is het goed verdedigbaar om deze medicijnen te gebruiken." In een ruim kantoor op de eerste verdieping van Ace Pharmaceutic als kijken Popma en Verwaal terug op een bizarre periode. Even was hun kleine medicijnfabriek in de Flevopolder van nationaal belang en werd er wereldwijd aan ze ge trokken. Er was zelfs een moment, helemaal in het begin van de crisis, dat ze dachten: is dit de grote klap per waarvan we hebben gedroomd? Nu is de bubbel uiteen gespat. De Bentleys en politieauto's zijn verdwenen. In het magazijn staan nog enkele duizenden niet ver kochte potjes chloroquine te ver stoffen. Ook de noodvoorraad van het RIVM staat nog onaangetast op een geheime locatie. En mogelijk wacht hen zelfs een financiële strop, omdat ze een grote order van een ander medicijn noodgedwon gen moesten uitstellen. Maar spijt hebben ze niet. Popma: ,,Wij hebben gedaan wat we moes ten doen: leveren toen Nederland ons daar om vroeg.'' Verwaal: ,,Hoe mooi was het geweest als dit mid del wél had gewerkt. Dat was toch wat we allemaal hoopten.'' vaarlijk, weet Van den Broek. ,,Bij deze mensen zijn we direct ge stopt met chloroquine.'' In het ziekenhuis in Breda slikt Mario Mol twee dagen chloro- quine als hij in de ochtend van zaterdag 28 maart meerdere ke ren wakker schiet. Hij zit recht overeind in bed. 'Ik wil niet meer. Ik ben zó bang. Dit heb ik in mijn engste dromen niet meegemaakt', zegt hij. Zijn zoon Mike schrikt. ,,Ho eens even, volgens de longarts ben je een van de beste jongetjes van de klas'', zei ik. Zijn vader krijgt een kalmerend middel, maar dat werkt niet. Mike vraagt de huisarts of hij zijn vader wil bel len. ,,Ook die zei: zo ken ik je niet. Het is geen gelopen race. Laat je besluit niet door angst regeren.'' Maar Mikes vader is volhardend. Hij is extreem bang en wil niet meer. Op zondag 29 maart wordt de behandeling stopgezet. Die zelfde dag overlijdt hij. ,,Ik kan dat nog altijd niet rijmen. Neerslach tigheid lag niet in zijn aard. Ik ben ervan overtuigd dat de angstaan vallen van mijn vader hebben ge leid tot zijn doodswens. Chloro- quine is de reden dat hij dood is, niet corona. Dat is voor mij de waarheid.'' Het ziekenhuis erkent dat het medicijn psychische bijwerkingen als angst of somberheid kan geven, maar benadrukt ook dat het stop pen van de behandeling van een patiënt 'een gewichtig besluit' is. „Gezien de soms zeer plotse ver slechtering bij covid-19 patiënten kan het zijn dat dit besluit relatief snel genomen wordt. We hopen dat de zoon contact legt voor een inhoudelijk gesprek over de be handeling van zijn vader.'' De angstaanvallen, de hallucina- ties; internist Bart Spaetgens ziet ze met eigen ogen in het Maas tricht UMC. Daar krijgen patiën ten zowel chloroquine als hy- droxychloroquine. Hij is verbaasd hoe snel mensen verward raken. ,,Ze zagen dingen die er niet wa ren. Mieren die over de muur lo pen, vliegende olifantjes. We heb ben voor verschillende patiënten psychiatrische hulp ingeschakeld.'' Na de twijfelende artsen zijn ook de specialisten van de SWAB - de instantie die sinds 3 maart ad viseert chloroquine of hydroxy- chloroquine te geven - niet meer zeker van hun eigen behandelad- vies. Bijwerkingen zijn alleen ac ceptabel als het middel óók iets positiefs doet. ,,Er verschenen kleinere studies in China en Frankrijk die geen verschil aan toonden wanneer het middel aan coronapatiënten werd gegeven'', zegt voorzitter Mark de Boer. ,,Toen hebben we gezegd: kunnen we deze medicijnen nog wel advi seren?'' Nee, is de conclusie. Op vrijdag 1 mei schrapt de SWAB chloro- quine en hydroxychloroquine uit het behandeladvies. Ziekenhuizen stoppen abrupt met de toediening. Wereldwijd slaat de twijfel en paniek pas echt toe wanneer er grote publicaties verschijnen, waaronder in het toonaangevende vaktijdschrift The Lancet, die stel len dat de malariamedicijnen juist tot méér sterfte leiden. De WHO staakt prompt alle chloroquine- studies, maar pakt begin juni de draad weer op wanneer de Lancet studie niet blijkt te kloppen. Ace-directeur Popma: ,,De stand van de wetenschap veranderde met de dag. In het begin werd er zelfs gedacht dat we chloroquine uit voorzorg moesten slikken. Dan heb je het over 17 miljoen Neder landers. En nu hebben we al weken geen belletje meer gehad." Het merendeel van de 11 duizend coronapatiënten in Nederlandse ziekenhuizen heeft in maart en april een van beide medicijnen ge bruikt. Dat artsen daar na twee maanden abrupt mee stoppen, is koren op de molen van critici, die hydroxychloroquine nog altijd zien als miskend wondermiddel. Er ^s al een oplossing tegen het coronavi rus, maar 'de elite' houdt het bij u weg, is de teneur, vooral op sociale media. Hydroxychloroquine is na melijk goedkoop en er valt door de big pharma niets aan te verdienen, zo luidt de theorie. Terwijl in het buitenland leiders als Trump en de Braziliaanse presi dent Bolsonaro zweren bij het me dicijn, werpt in eigen land Thierry Baudet zich op als hoeder van hy- droxychloroquine. De leider van Forum voor Democratie sympathi seert met de Limburgse huisarts Rob Elens, die tien patiënten heeft behandeld met een cocktail van hy- droxychloroquine, zink en azitro- mycine. Baudet interviewt de huis arts in het partij-journaal op You- Tube. ,,Er wordt ontzéttend arro gant en lullig over het middel ge daan. Dan gaan bij mij alle alarm bellen rinkelen'', zegt Baudet daar. Op sociale media groeit dorps dokter Elens uit Meijel uit tot held, een arts die het durft op te nemen tegen de gevestigde orde. In een pe titie vraagt hij de overheid om zijn medicijncocktail toe te staan in de behandeling van coronapatiënten. Het stuk is ruim veertigduizend keer ondertekend. Ook verschil lende artsen staan achter Elens. Zij denken dat hydroxychloroquine in een vroeg stadium tóch iets ver schil kan maken. Maar een grote studie is er nooit gedaan. Elens: ,,Het RIVM en de Inspectie, dSt zijn de echte kwakzalvers. Die laten ex pres mensen doodgaan door ze dit middel te onthouden." Inmiddels hebben alle ziekenhui zen chloroquine en hydroxychloro- quine in de ban gedaan en zijn stu dies gestopt. Zijn artsen te gemak kelijk meegegaan in de hype en hebben zij onder druk onverant woorde risico's genomen? ,,Er kwamen heel veel doodzieke mensen op ons af. De verleiding was groot om medicatie te gebrui ken waarvan niet duidelijk was of het effectief en veilig is'', zegt in- tensivist De Jong van ZGT. ,,Veel artsen hadden het gevoel dat ze iets móésten doen en dan neem je blijkbaar beslissingen die je in nor male omstandigheden nooit zou nemen. Dat vond ik lastig." Volgens De Jong is het medisch- ethisch niet acceptabel om mensen bloot te stellen aan een geneesmid del waarvan de werking niet is be wezen en de risico's onduidelijk zijn. ,,En dat is wél wat we in Ne- WW DAG XX MAAND 20XX overuren om aan de vraag te voldoen. foto marco okhuizen Ex-coronapatiënt Marcel de Kruijff. FOTO PIM RAS Huisarts Rob Elens. FOTO KOEN VERHEIJDEN De Franse infecti- oloog Didier Ra- oult. FOTO REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 67