18 'Het is sneu dat de man die mensen helpt, geen beloning, maar een boete krijgt' Twijfel wezen, maar de president ver trouwt op zijn onderbuik. ,,Ik ben slim en heb vaak gelijk.'' Plotseling zijn chloroquine en hydroxychloroquine de bekendste medicijnen ter wereld. Alleen al in Nederland wordt er 59 duizend keer over getweet en googlen mensen het vaakst op 'chloro quine' en 'kopen kruidvat'. Bij Ace rinkelt de telefoon intus sen onophoudelijk. Het bedrijf zet een bandje aan om de receptio niste te ontlasten. Zelfs vanuit Amerika bellen ze naar Zeewolde. Soms zitten er creatievelingen tus sen - die zeggen dat ze een reis naar de tropen hebben geboekt en chloroquine mee willen tegen ma laria - maar veel vaker zijn het schrijnende verhalen. Popma: ,,Ik heb mijn secretaresse in tranen ge zien. Sommige patiënten boden hun hele hebben en houden aan voor wat chloroquine. Het was waanzin.'' Meermaals rijden Bentleys en Por sches met opvallend jonge be stuurders door Zeewolde. Perso neel wordt lastiggevallen, wan neer ze tijdens de lunch een blokje omgaan. 'Vage types' lopen met klanten mee naar binnen en staan bij directeur Popma thuis voor de deur. Op zaterdag 21 maart krijgt Popma 24-uurs politiebewaking en wordt het farmabedrijf op elke hoek bewaakt. ,,In het begin vond ik het lastig. Ook omdat beveili gers alles van je willen weten. Ik voelde me beperkt in mijn vrij heid.'' Ook de meldkamer van de politie staat op scherp. Zodra Popma of zijn compagnon alarm slaat, wordt er met groot materieel uitgerukt. Verwaal: ,,Als je hier om twaalf uur 's nachts wegging, keek je toch even om je heen.'' De poli tie houdt met alle scenario's reke ning en zet zelfs drie mobiele con troleposten neer bij Ace. ,,Iedereen liep weg met chloroquine, boeven incluis'', zegt Tergooi-internist De Vries. Beveiliging is óók nodig omdat het om een 'heel belangrijk pro ductieproces' gaat, stelt het Open baar Ministerie. Dat moet veilig en ongestoord plaatsvinden. Popma: ,,Ace werd plotseling een bedrijf van nationaal belang. Als iemand met een vorkheftruck de buiten gevel eruit zou rijden, lag de pro ductie stil en had Nederland een probleem. Althans, dat was toen de gedachte.'' Om die reden laat het RIVM eind maart een noodvoorraad van 10.000 verpakkingen verplaatsen naar een geheime locatie. Tot op de dag van vandaag 'wordt daar geen informatie over gedeeld'. Dit is - na de eerste voorraad van vijf honderd verpakkingen - de tweede bestelling van de overheid. Aangestoken door de hype loopt huisarts Rob Elens (58) uit het Limburgse Meijel op maandag middag 23 maart met ferme pas sen de plaatselijke apotheek bin nen. Hoewel zijn gemoed bedrukt is, voelt hij ook een soort opwin ding. Hij heeft een plan. Zijn prak tijk ligt in één van de zwaarst ge troffen gemeenten en is de afgelo pen weken overlopen met corona patiënten. Elens kan zijn patiënten alleen paracetamol aanbieden, maar ziet dat het niets uithaalt. Van de 25 zieken - die hij allen doorstuurt naar het ziekenhuis - overlijden er twaalf. Op YouTube ziet Elens een vi deo van dorpsdokter Zelenko en raakt geïnspireerd door zijn medi cijncocktail. Een normale huisarts, met zijn poten in de klei. Net als hij. Elens: ,,Het toevoegen van zink blijkt cruciaal. Door dit in de cel te pompen, doet het kopieerapparaat van het virus het als het ware niet meer. Zink is de kogel, hydroxy- chloroquine het geweer." Elens legt zijn plan voor aan de apotheker. Die gaat akkoord, en sa men stellen ze de juiste dosering samen. Op vrijdag 27 maart start zijn eerste patiënt met de kuur, negen patiënten volgen. Elens: ,,De meesten waren na vier a vijf dagen weer beter. Een paar ande ren na een week. Daarna was ie dereen klachtenvrij.'' Hij doet zijn verhaal bij de lokale omroep. Grote nieuwszenders nemen het verhaal over. Maar de Inspectie Gezondheids zorg en Jeugd is not amused. Alléén patiënten in ziekenhuizen mogen het middel gebruiken. Thuisge bruik, zonder toezicht van artsen, kan levensgevaarlijk zijn. Op woensdag 8 april krijgt Elens een telefonische reprimande en in een persbericht van de Inspectie wordt hij aan de schandpaal genageld. Elens is ontgoocheld: ,,Wat een bangmakerij. Dit is het sufste pil letje dat ik ken.'' Diezelfde middag neemt Geert Wanneer chloroquine wordt opgenomen in het coronabehandeladvies maken de 130 Ace-medewerkers Wilders (PVV) het in een Kamer debat voor zijn streekgenoot op. Hij roept minister Hugo de Jonge op de 'succesformule' te onderzoe ken. ,,Want het is heel erg sneu dat de man die mensen helpt, nu geen beloning, maar een boete krijgt.'' Terwijl de inkoop van chloro- quine via Ace soepel verloopt, gaat dat bij hydroxychloroquine veel lastiger. Dit medicijn moet uit het buitenland komen. Door strenge lockdowns en exportverboden ligt overzees transport stil. Veel lan den azen op dit middel, dat min der bijwerkingen zou geven dan chloroquine. Medicijnfabrikant Teva biedt uitkomst. De Neder landse vestiging in Haarlem schenkt op dinsdag 31 maart 600.000 pillen aan het RIVM, dat ze verdeelt onder ziekenhuizen. Het ministerie wil nog meer. In april voert het de druk op in India, waar dan een exportverbod geldt. De Nederlandse ambassade in New Delhi bemiddelt bij de In- Mike Mol met een portret van zijn overleden vader. Volgens Mol werd zijn vader zó angstig door chloroquine dat hij dood wilde. diase autoriteiten en haalt drie partijen met een aanzienlijke hoe veelheid naar ons land. Marcel de Kruijff (43) heeft 40,3 graden koorts en slikt al dagen tien pillen paracetamol per dag als hij op woensdag 18 maart snel achteruit gaat. Op de Eerste Hulp van het Tergooiziekenhuis valt hij flauw. Hij is er slecht aan toe, oor deelt de arts, maar heeft nog vol doende zuurstof. De Kruijff krijgt bij uitzondering een strip chloro- quinepillen mee naar huis. Twee nachten op rij heeft hij ernstige hallucinaties en hoort hij stem men in zijn hoofd. ,,Ik was ex treem angstig. Vijf weken lang durfde ik alleen met het licht aan te slapen.'' Ook Bianca Takacs (26) hoort stemmen, thuis op haar balkon. 'Bianca, Bianca, Bianca'. Maar als ze kijkt, ziet ze niemand. De Am sterdamse heeft net vier dagen in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis gelegen, waar ze hydroxychloro- quine slikte. Eenmaal thuis, op dinsdag 7 april, krijgt ze halluci naties. ,,Dat heeft een week ge duurd. Het was beangstigend, zeker 's nachts in bed. Soms dacht ik dat ik gek werd.'' De klachten van Takacs en De Kruijff staan niet op zichzelf. Bij werkingencentrum Lareb krijgt in twee maanden tijd tientallen mel dingen over het gebruik van chlo- roquine en hydroxychloroquine. Een verhoogde kans op hartritme stoornissen, extreme misselijk heid en psychische klachten, zoals depressies en psychoses, komen het meest voor. In totaal ontvangt Lareb 35 meldingen van 54 ver- schillende bijwerkingen. En dat is volgens directeur Agnes Kant het topje van de ijsberg. ,,Artsen zaten in het heetst van de strijd en had den wel iets anders aan hun hoofd. Melden is er bij ingeschoten.'' Na een maand waarin het gros van de coronapatiënten in ziekenhui zen is behandeld met chloroquine en hydroxychloroquine, slaat in april onder artsen de twijfel toe. De pillen lijken bij ernstig zieke patiënten niet of nauwelijks iets te doen, terwijl ze wél last hebben van serieuze bijwerkingen. ,,De belangrijkste bijwerking was een vertraagde geleiding van de stroom door het hart, wat een verhoogd risico geeft op ernstige hartritmestoornissen'', vertelt in- tensivist Ben de Jong van zieken huis ZGT in Almelo. ,,Zo'n twintig procent van onze patiënten had hier last van. We kregen steeds meer twijfels en omdat we niet de indruk hadden dat het medicijn werkte, zijn we ermee gestopt." In het St. Antonius Ziekenhuis in Nieuwegein krijgen twee- tot driehonderd patiënten chloro- quine. Er is hoop dat dit middel werkt. ,,Daar houd je je aan vast. Ook omdat er niks anders is'', zegt ziekenhuisapotheker-klinisch far- macoloog Marcel van den Broek. Omdat hij weet dat ernstige bij werkingen op de loer liggen - ze ker in de hoge dosering bij corona patiënten - start hij eind maart een studie onder 95 patiënten. Vooraf en tijdens de kuur wor den hartfilmpjes gemaakt. Van den Broek schrikt van de resulta ten. Bij 23 procent trekt het hart niet meer mooi synchroon samen en is er een verhoogde kans op hartritmestoornissen. Levensge- DAG XX MAAND 20XX WW VERVOLG VAN PAGINA 17 FOTO PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 66