Hoe chloroquine maandenlang als hét medicijn tegen corona ChCo chu Acs «O11** Even leek chloroquine het wondermiddel tegen corona. Reconstructie van een hype waar artsen, ondernemers, politici en zelfs criminelen niet tegen bestand bleken. 'Iedereen liep er mee weg, boeven incluis.' Opkomst 'Ik was zó ziek, voelde me uitgeput, dus slikte ik braaf. Geen idee wat het was' q c e *ab|, 100 Art 3% rw 'ne (als W 16 Voor de camera van de intercom wappert een jongeman met een stapel bankbiljetten. ,,Ik kom chloroquine halen'', zegt hij. Niet kopen, nee, halen. De receptio niste wimpelt hem af. Dit is geen drogist. Meneer staat hier voor de deur van Ace Pharmaceuticals, een kleine farmaceut in Zee- wolde. Of hij alsjeblieft wil ver trekken. De man, begin 20 hooguit, dringt aan. Hij is bereid grof geld neer te tellen: 250 euro voor een pakje dat normaal 11 euro kost. Achter hem staat een zwarte Bentley Continental GT, een wa gen van minstens twee ton. Die is al verschillende keren gespot op dit grijze industrieterrein. Het dak van de cabrio is open, de be stuurder zit vol in beeld. Hij lijkt net zo jong als de opkoper en zit klaar om de kofferbak vol te laden. Maar de receptioniste weigert open te doen, net zo min als de collega's die het gesprek van haar overnemen. ,,We komen nog wel een keer terug'', dreigt de man, vlak voor zijn vertrek. Kort daarna staat er op elke hoek van het farmabedrijf een po litieauto met draaiende motor. Dag en nacht. Zeven weken lang. In het Tergooiziekenhuis in Hil versum voorziet internist Peter de Vries al een maand eerder, medio februari, dat de belangstelling voor chloroquine explosief zal groeien. Chloroquine is een tach tig jaar oud malariamedicijn dat de laatste jaren op kleine schaal door reumapatiënten wordt ge bruikt. Volgens de berichten uit China lijkt het óók te werken te gen het coronavirus. De Vries (59) heeft jaren als tropenarts gewerkt en veel ervaring met het middel. Hij belt met Ace Pharmaceuticals in Zeewolde, de enige farmaceut in het land die chloroquine pro duceert: ,,Zet maar vast een ma chientje aan." Jan Willem Popma (41) en Jan Verwaal (56), eigenaren van Ace, staan direct op scherp. Het duo kocht twee jaar geleden het far- mabedrijf en maakt medicijnen voor kleine en kwetsbare patiën tengroepen waar medicijnreuzen geen brood in zien. Normaal ge sproken produceert Ace een paar duizend doosjes chloroquine per jaar, maar als dit middel de heilige graal is, zijn ze gauw door hun voorraad heen. Ze moeten snel handelen. Dus bestellen ze zo veel mogelijk grondstoffen in India en China en sturen op vrijdag 21 februari een brief aan minister Bruno Bruins van Medische Zorg. Het duo biedt aan snel, veel en goedkoop chloro- quine te produceren. De minister stuurt een brief terug: ,,Gezien de potentie van het middel heb ik het RIVM opdracht gegeven een noodvoorraad chloroquine aan te kopen.'' Kort daarna slaat het RIVM vijfhonderd verpakkingen in. Dat zijn 15 duizend witte, ronde pilletjes. Veel kleiner dan een paracetamol. Het RIVM schakelt hulp in van de Stichting Werkgroep Antibio- ticabeleid (SWAB), een club van gezaghebbende specialisten. Zij schrijven een landelijk corona- behandeladvies voor ziekenhui zen, zodat niet elke dokter het wiel hoeft uit te vinden. Twee keer per week wordt vergaderd over de laatste medicijninzichten. Omdat een nieuw medicijn te gen corona ontwikkelen al snel tien jaar kost, worden in laborato ria overal ter wereld bestaande medicijnen getest op het virus. Voor chloroquine is medio fe bruari extra belangstelling, omdat Belgische onderzoekers al in 2004 een ontdekking deden. Tijdens la boratoriumproeven wist chloro- quine het Sarsvirus af te remmen, een virus dat sterk lijkt op het huidige coronavirus. Bovendien komen er uit Chinese ziekenhui zen hoopgevende berichten. Co ronapatiënten lijken sneller koorts- en virusvrij. En: het medi cijn ligt al op de plank én is goed koop. ,,We wisten niet precies wat chloroquine op het virus in de mens deed, maar we hoopten op minder doden, minder ic-opna- mes of ten minste sneller herstel", vertelt SWAB-voorzitter Mark de Boer, internist-infectioloog bij het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC). De specialis ten zijn voorzichtig vanwege het gebrek aan bewijs, maar wagen het erop. Op dinsdag 3 maart neemt de SWAB chloroquine op in het be handelplan voor ziekenhuizen, met de oproep om extra hartfilm- pjes te maken. Een bekende en ernstige bijwerking is een hartrit mestoornis, en die kan - bij niet tijdig ingrijpen - dodelijk zijn. Vanaf dan is chloroquine in Ne derland het nummer één medi cijn in de behandeling van corona. Patiënten die toestemming geven, krijgen 33 pillen in vijf dagen. Fors meer dan reumapatiënten, die da gelijks één tablet slikken. ,,De aantallen en het ziekte beeld waren zó heftig. Als er dan een theoretische kans is dat je be ter kunt doen voor patiënten, dan doe je dat. Hoe ernstiger de situa tie is, hoe meer risico je durft te nemen'', zegt intensivist Hans Kuijsten van het Elisabeth-Twee- Steden Ziekenhuis in Tilburg. Zijn ziekenhuis volgt het lande lijke advies, zeventig procent van de coronapatiënten krijgt het middel. Andere ziekenhuizen vol gen massaal. SO 'Oitq r^ik gCaPSL,ir 'a<* tos ZATERDAG 4 JULI 2020 GO Artsen en boeven in HANNEKE VAN HOUWELINGEN EN PAOLO LACONI Van chloroquine werd gedacht dat het zou helpen tegen corona. FOTO MARCO OKHUIZEN *Vr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 64