rr|£- J /t>. J 15 I S - •- Defensie: geen twijfel over doodsoorzaak 6 t/m 11 juli 1995: f m Srebrenica' nuj ff. gen die de vermoedelijke dader noemen. Van Renssen vraagt De fensie opnieuw om opheldering, maar krijgt geen antwoord. Het dossier blijft zoek. Pas na elf jaar leuren, brieven schrijven en ge sprekken voeren, krijgt een briga degeneraal buiten dienst opdracht onderzoek te doen. Hij vindt niet het originele dossier terug, maar wel delen op een floppydisk bij de onderofficier van de marechaussee die het onderzoek in Srebrenica heeft gedaan. De man weet zeker dat hij het originele verslag naar het hoofdkwartier van de mare chaussee ter plaatse heeft gefaxt. Het verslag, dat Van Renssen pas in 2015 krijgt, wakkert zijn twijfel alleen maar verder aan. De plek van het incident die de mare chaussee heeft aangemerkt, komt volgens de vader niet overeen met de plek die een van zijn kamera den uit de YPR heeft aangewezen en waar nu ook een gedenksteen ligt ter nagedachtenis. Hoe Raviv om het leven is geko men, blijft voor zijn vader met dit verslag nog te vaag. Er zijn rönt genfoto's gemaakt waarop een arts heeft gezien dat er allemaal kleine balletjes in zijn schedel zitten. Maar die zijn - net als foto's van het voertuig en de kleding van Ra- viv - in Bosnië vernietigd, om te voorkomen dat de Serven het in handen krijgen en voor propagan dadoeleinden gebruiken. Van Renssen toont de foto van Raviv die zijn kameraden maakten toen hij op de brancard lag. Op zijn ontblote bovenlijf is geen schram metje te zien. ,,Ik twijfel of een handgranaat de doodsoorzaak van Raviv is. Dan zou hij toch zwaar der gewond zijn geraakt? Ik be grijp dat niet.'' Het steekt hem dat Defensie zo 'gemakzuchtig' met de dood van zijn zoon omgaat, en dat het Openbaar Ministerie nooit onder zoek heeft gedaan naar de dader, terwijl in het NIOD-rapport een naam wordt genoemd. ,,Als ik van tevoren had geweten dat er zo slecht onderzoek gedaan zou worden, had ik na zijn thuis komst in Nederland graag nog au topsie laten doen. Er is hier een moord gepleegd. Daar ga je niet zo slordig mee om. Dat doet mij het meeste zeer. Defensie had zijn zaakjes niet op orde. Maar als je blijft doorvragen, word je wegge zet als een idioot.'' Analyse Een jaar geleden krijgt hij een eer der gemaakte juridische analyse van Defensie over de kansen van strafrechtelijke vervolging van de dader. De conclusie: het wordt niet makkelijk. Begin dit jaar heeft Van Renssen per brief aan het OM een reactie op die analyse gevraagd. Hij wil weten of überhaupt ooit gepro beerd is een verdachte op te spo ren. Niet zozeer om diegene achter de tralies te krijgen. ,,Echt, ik zou hem nog een hand geven. Het enige wat ik wil, is weten waarom hij dit heeft gedaan. En daar zou ik misschien nog best begrip voor kunnen opbrengen. ,,De Bosnische moslims zijn ook slachtoffer. Net als Raviv. De angst waarin zij hebben moeten leven, totaal afgezonderd van de rest van de wereld. Ons lukt het in deze co- ronatijd nog niets eens om twee maanden in isolatie te leven.'' Zo gaat zijn zoektocht naar de waarheid 25 jaar na dato een nieuwe fase in. Van Renssen is verbitterd. Na Ravivs dood liep zijn relatie stuk en verloor hij zijn baan. Maar hij volhardt. Ondertussen stort hij zich met zijn vriendin op de stichting Ra- viv, waarmee ze de herinnering aan hem levend houden. Dankzij donaties hebben ze een ambachts school in Srebrenica opgezet. Met het geld willen ze ook inwoners in hun atelier in Frankrijk een oplei ding keramiek aanbieden. Hij heeft een gedenksteen voor Raviv gemaakt, die hij een plek wil ge ven in een herdenkingsruimte in Srebrenica. De stichting Moeders van Srebrenica wil de foto van Ra viv opnemen in de gedenkmuur met slachtoffers. Drie keer is hij nu in Srebrenica geweest. Hij zet zich in voor vrede en verzoening. De eerste keer had hij een ontmoeting met acht we duwen, die hun mannen bij de ge nocide verloren. ,,Al die jaren had ik niet kunnen huilen. In dat ge sprek brak ik. Een vrouw liet een opname horen van het moment dat ze in de loods werd gescheiden van haar man en zoon. Dat geluid gaat door merg en been. Daar ge beurde hetzelfde als in Auschwitz, toen mensen van elkaar werden gescheiden. Ik kan het niet op brengen om daar de compound van Dutchbat op te lopen.'' 1995, 13 JULI De eerste ongewapende moslims wor den vermoord. Dutchbat draagt 5000 mannen over aan Mladic. Hij laat 14 Ne derlandse blauwhelmen vrij 1995, 16 JULI De eerste ontsnapte overlevenden melden massaexecuties. Mladic's troepen vermoor den ruim 8000 mensen 1995, 21 JULI Dutchbatters verlaten Srebrenica. Een GO ZATERDAG 4 JULI 2020 Kroatië Servië Bosnisch-Serviërs vallen de enclave vanuit het zuiden aan en nemen die in. ENCLAVE SREBRENICA Compound B-compagnie' Bratunac f Potocari Hoofdkwartier Dutchbat De Nederlandse blauwhelm Van Renssen komt om Observatiepost met ca. 10 Dutchbatters 9 040720 /TU Ravivs stoffelijk overschot wordt langs een erehaag naar een helikopter gebracht. privébeeld Het Ministerie van Defensie laat in een reactie weten dat de communicatie met vader Ben van Renssen en het delen van informatie over de dood van zijn zoon niet goed zijn verlopen. Daarvoor is in 2010 of ficieel excuus aangeboden. Er is op ver zoek van de vader nader onderzoek ver richt naar de dood van Raviv. Dat is in 2017 met de nabestaanden gedeeld. Vol gens Defensie staat in dit onderzoek alle beschikbare informatie over het tragische voorval. Het ministerie erkent dat er be langrijke stukken uit het dossier niet meer zijn terug te vinden, maar dat komt door de chaotische omstandigheden in die dagen. Defensie heeft echter geen reden om te twijfelen aan de inhoud. Dat de dader nooit is opgespoord en vervolgd komt volgens het Openbaar Ministerie omdat daarvoor juridisch geen mogelijk heden waren. Defensie heeft aan de vader onlangs gemeld dat er wellicht wel een optie was, maar moet daar nu op terugko men. De juridische analyse was onvolledig. feestje na hun aankomst in Zagreb stuit op veel kritiek 1999 De VN concludeert dat de Nederlandse blauw helmen geen schuld hebben aan de genocide. 2002 Het NIOD rapporteert dat de missie slecht was voorbereid. Dutchbat kan het drama niet worden aan gerekend 2008 Servië levert Karad- zic, politiek leider van de Bosnische Serviërs, uit aan het Joegoslavië-tribunaal 2010 Nabestaanden uit Sre brenica doen in Nederland aangifte van genocide 2011 Uitlevering Mladic aan het Joegoslavië-tribunaal 2013 Het Openbaar Minis terie besluit overste Karre- mans niet te vervolgen 2014 De rechtbank in Den Haag oordeelt dat Neder land verantwoordelijk is voor de deportatie van ruim drie honderd mannen na de val. Dutchbat had moeten weten dat de mannen gevaar lie pen 2015 Volgens Joris Voor hoeve, destijds de verant woordelijke defensieminis ter, werden de verzoeken tot luchtsteun genegeerd vanwege een geheime af spraak tussen Frankrijk, Groot-Brittannië en de VS 2017 Het gerechtshof in Den Haag bevestigt het von nis dat de staat aansprake lijk is voor de dood van de moslimmannen, maar de ge leden schade hoeft maar voor 30 procent te worden vergoed 2017 In het oude hoofd kwartier van Dutchbat wordt een Memorial Center opge richt 2017, NOVEMBER Het Joe- goslavië-tribunaal veroor deelt Ratko Mladic tot le venslange gevangenisstraf 2019 Volgens de Hoge Raad is de staat deels aan sprakelijk voor de dood van de moslims. Nabestaanden hebben recht op 10 procent vergoeding van de schade. De 'Moeders van Srebre nica' stappen naar het Euro pese Hof voor de Rechten van de Mens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 63