'Ik zou nog best begrip voor de dader kunnen opbrengen' Tijdlijn Srebrenica 14 1995, JANUARI Dutchbat 3 (o.l.v. overste Karremans) lost Dutchbat 2 af. Bos- nisch-Servische troepen van generaal Mladic rukken op. Zij nemen VN-militairen in gijzeling, ook Nederlanders 1995, MEI De bevoorrading stokt, Bosnische Serviërs starten beschietingen. Kar- 1995, 9 JULI Bosnisch-Ser- vische soldaten veroveren de eerste posten van Dutch- bat. Eén blauwhelm sneuvelt 1995, 11 JULI Mladic' leger valt de enclave binnen. F- 16's werpen nog bommen af op Bosnisch-Servische po sities. Mladic dreigt gijze laars te doden. 's Avonds ontbiedt Mladic Karremans. Hij eist dat diens troepen alle wapens overdragen 1995, 12 JULI Duizenden moslimmannen proberen te vluchten, de meesten wor den opgepakt. Een konvooi bussen brengt 23.000 vrou wen en kinderen naar ge bied dat in handen is van Bosnische moslims. De Bos nische Serviërs nemen de mannen apart voor 'verhoor' Raviv is wel wat gewend. Toen hij op een kibboets in Noord-Israël woonde, leerde hij leven met de dreiging van granaten. Via een portofoon spreekt hij met een maatje op een andere ob servatiepost over de beschietin gen. 'Nog een paar weken en dan zitten we weer lekker thuis. Maar eerst gaan we in Zagreb weer een feestje bouwen.' Zover komt het niet. Op 8 juli zijn er wederom beschietingen. Als 's morgen vroeg de mist rond de observatiepost is opgetrokken, zijn aan alle kanten vuurgevech ten tussen Serven en Bosnische moslims. ,,We wilden weg, we za ten als een sitting duck te wachten op een voltreffer'', verklaart een van Raviv's collega's later. Een Servische tank is ze dan al tot op ioo meter genaderd en heeft de loop gericht op de observatie post en de vluchtroute. Er is pa niek. Ze vragen hun commandant te vertrekken. Niet veel later ko men Serven naar de post. De Dutchbatters worden ontwapend en moeten 'opsodemieteren'. Tij dens een vuurpauze maken ze dat ze wegkomen in hun rupsvoer tuig. Na twee tot drie kilometer stuiten ze op een groep vrouwen, mannen en kinderen. Er ligt alle maal rotzooi op de weg. Eén man heeft een camouflagepak aan en loopt met een klein kaliber wapen. Ze stoppen even, maar krijgen van hun commandant toestemming door te rijden. Dan klinkt een oorverdovende knal. Raviv, die op de plek van de boordschutter rechtop in het ge opende luik staat, zakt door zijn knieën en valt met een flinke hoofdwond in de pantserwagen. Zijn dienstmakkers proberen het bloed te stelpen en rijden zo snel mogelijk verder tot ze de opgeroe pen gewondenbak tegenkomen. Zijn kameraden maken nog een foto als hij op een brancard ligt, zodat hij later zelf kan zien hoe hij er bij lag. Ze zijn ervan overtuigd dat hij het zal redden. Artsen op de verbandplaats proberen hem een half uur lang te reanimeren, maar Raviv van Renssen reageert niet meer. Hij overlijdt door zwaar hersenletsel. Nog diezelfde dag krijgt vader Van Renssen in Nederland het tra- gische nieuws te horen. Tijdens de missie heeft hij geen contact met zijn zoon. ,,Ik had een doos naar hem opgestuurd, met onder meer een pakje sigaretten, kaarten en ketchup. Ik zei nog: wat een lul. Hij reageert helemaal niet.'' Als Van Renssen onderweg is naar een smid om sokkels voor zijn beelden op te halen, hoort hij op de autoradio dat een Neder landse soldaat in Bosnië zwaarge wond is geraakt. ,,Die smid zei te gen mij: ik hoop voor jou dat het niet jouw zoon is.'' Van Renssen is er niet gerust op, maar hoort uren niets. Pas als hij 's avonds op bezoek gaat bij een neef krijgt hij het bericht dat geen enkele ouder wil horen. ,,Mijn we reld stortte in.'' Van Renssen zit dagenlang in angst. Wat er precies is gebeurd, weet hij nog niet. ,,Ik was bang dat zijn collega's door de chaos niet bij hem konden komen.'' Erebegraafplaats Maar Raviv komt thuis. Zijn colle ga's nemen ter plaatse met een in drukwekkende dienst afscheid. Twee rijen militairen vormen een erehaag. Zijn directe kameraden brengen de kist naar een vracht wagen waarmee ze net buiten de enclave naar de landingsplaats voor een helikopter rijden. Op 10 juli landt zijn stoffelijk overschot op Soesterberg, drie dagen later wordt hij begraven op de erebe graafplaats in Loenen. De dood van Raviv is het begin van het eind van Srebrenica. Na de val van de enclave op 11 juli ver moorden de Serven meer dan achtduizend Bosnische moslims, vooral mannen. De Dutchbatters staan machteloos en voelen zich in de steek gelaten door de VN. Velen keren bijna twee weken later ge desillusioneerd en getraumati seerd huiswaarts. Terwijl in Nederland een heftig debat losbarst over de rol van de Dutchbatters tijdens de grootste genocide sinds de Tweede We reldoorlog, begint vader Van Renssen zijn eigen zoektocht naar de dood van zijn zoon. De berichtgeving zit vol tegen strijdigheden. De kameraden die het incident meemaakten, melden aan de marechaussee dat Raviv in zijn hoofd is geschoten. Het Minis terie van Defensie laat daarop we ten dat het een gericht schot was. Maar in de drie getuigenverklarin gen die later worden opgenomen, wordt daar met geen woord over gerept. De twee chirurgen die Ra- viv proberen te redden, komen er evenmin uit. De ene houdt het op een schot hagel, de ander op een granaat. De VN communiceren dat Raviv getroffen is door scherven van een handgranaat. Die conclu sie trekt ook de Explosieven Op ruimingsdienst na onderzoek in de pantserwagen. Ruim twee maanden na het in cident spreekt Van Renssen bij een herdenking in Assen de kame raden van Raviv die in het voer tuig zaten. Ze hebben het ontzet tend moeilijk. Vooral de jongen die eigenlijk op de plek van de boordschutter had moeten zitten. De kameraden vertellen hem dat ze vermoeden dat Raviv ge richt is neergeschoten omdat ze een man zagen in een camouflage pak met een klein kaliber wapen. Van Renssen doet navraag bij Defensie. Het onderzoeksverslag van de marechaussee blijkt on vindbaar. Als in 2002 het Srebre nica-rapport van het NIOD ver schijnt, ziet hij tot zijn stomme verbazing dat zij uitgaan van een schot hagel. Ze vinden zelfs getui- ZATERDAG 4 JULI 2020 GO Beelden waarop Mladic en Karremans een glas heffen gingen de wereld over. foto ap 1991 Na oplaaiend geweld tussen Serviërs en Kroaten valt Joegoslavië uiteen 1992 Nederland doet mee aan een VN-vredesmacht. Bosnië-Herzegovina ver klaart zich onafhankelijk 1993, APRIL Moslimencla ves in Bosnië worden uitge roepen tot 'veilige haven' 1994 Dutchbat 1 arriveert in moslimenclave Srebrenica (bijna 40.000 inwoners). Het Bosnisch-Servische leger werkt aan een omsingeling remans vraagt VN om lucht steun. Ondanks toezeggin gen zal het VN-opperbevel die vier keer weigeren VERVOLG VAN PAGINA 13 Boven: Raviv van Renssen op pa trouille. Midden: ob servatiepost Foxtrot waar Raviv zat. Onder: de kamera den van Raviv maakten nog een foto toen hij op een brancard lag, zodat hij later zelf zou kun nen zien hoe hij erbij lag. Ze zijn er van overtuigd dat hij het zal redden. privébeeld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 62