Vader van omgekomen Raviv blijft zitten met vraagtekens 13 25 jaar na het drama van Srebrenica zit Ben van Renssen nog vol vragen over de dood van zoon Raviv (25), die naar Srebrenica ging om moslims te helpen, maar sneuvelde door een actie van één van hen. verde hem de bijnaam MacGyver op, naar de Amerikaanse tv-serie. Raviv wordt al vroeg gegrepen door het leger. Nadat hij de film Een brug te ver heeft gezien, verza melt hij alles wat met de de Slag om Arnhem te maken heeft. Een op de kop getikte opvouwbare parafiets is zijn trots. Daarmee pronkt hij graag bij de vereniging Historical War Wheels, waar ze historische gebeurtenissen uit de Tweede Wereldoorlog naspelen. Vader Van Renssen gruwelt van deze hobby van zijn zoon. Hij heeft een joodse achtergrond en verloor veel familie in de oorlog. „Ik was altijd bang dat hij oorlog zou verheerlijken. Maar dat deed hij niet. Zijn motivatie was goed. Ik moest hem laten gaan, maar ik maakte mij wel zorgen." Half januari 1995 vertrekt sol daat eerste klasse Raviv van Rens sen met Dutchbat III naar Srebre nica. Raviv is mortierist en zit sa men met zes kameraden uit een andere eenheid op observatiepost Foxtrot in het zuiden van de en clave als het helemaal mis gaat. De Serven hebben het gebied omsingeld en afgesloten van de buitenwereld. Zij bepalen wat er in en uit gaat. En dat is nagenoeg niets. Er ontstaan grote voedsel- en brandstoftekorten, ook voor de Dutchbatters. Wie bijvoorbeeld 's avonds in licht wil werken moet toestemming vragen. Alleen de noodverlichting blijft branden. Anders kost dat te veel diesel. Raviv probeert er toch nog iets van te maken. Waar zijn kamera den na verlof in Nederland tassen chips, chocolade en andere lek kernijen meebrengen, komt hij met spijkers, een hamer en een boormachine terug om hun on derkomen te verbeteren. Hij rit selt bij de lokale bevolking vier kippen en legt een moestuintje aan. Ook ruilen ze met buurtbe woners hun koekjes voor vers ge bakken brood. Al is de sfeer niet altijd zo ontspannen. Regelmatig worden ze door jonge moslims uitgescholden. En zijn er irritaties over de vele kinderen die rond hangen bij de observatiepost. Offensief Zijn uitzending zit er bijna op als begin juli de Serven een offensief beginnen en ook observatiepost Foxtrot vaker onder vuur nemen. In de nacht van 7 op 8 juli worden in het hele gebied rond Srebrenica 275 artillerie- en mortierschoten geteld. En dat is nog een 'redelijk rustige' nacht. RAYMOND BOERE EN TONNY VAN DER MEE Ben van Renssen heeft er een slecht gevoel over. Het is eind 1994 en zijn zoon vertelt hem dat hij naar Srebrenica in Bosnië wil. De moslims helpen, die in de bur geroorlog omsingeld zijn door Serven en geen kant op kunnen. ,,Pap'', zegt hij. ,,Ik wil er naartoe voor de vrede.'' Het is de laatste keer dat beeldend kunstenaar Van Renssen (79) zijn zoon in leven den lijve ziet, vertelt hij ruim 25 jaar later. ,,Ik wist dat ik hem nooit meer terug zou zien.'' In zijn atelier in het Zuid Franse Seynes koestert hij warme herinneringen aan zijn zoon. Op 2 mei zou Raviv 50 zijn geworden. ,,Zijn verjaardag is elk jaar weer vreselijk. Het liefst ga ik dan wan delen met mijn vriendin. Raviv hield ook van lange trektochten met een rugzak. Als je met hem ging lopen, was hij altijd heel alert op dingen om zich heen." Raviv was een open en geliefde jongen, vertelt hij. Tegendraads, met een sterk verantwoordelijk heidsgevoel. Een 'handige padvinder' ook. Hij sleu telde aan auto's, maar wist met vrienden ook binnen een uur een barbecue te maken van een metalen rek dat hij had ge vonden. Het le- GO ZATERDAG 4 JULI 2020 Nederlandse blauwhelmen in Potocari nabij Srebrenica, waar moslimvluchtelingen zich verzamelen. foto ap In Srebrenica had de dood vele gedaantes LEES VERDER OP PAGINA 14 Ben van Rens sen met een foto van zijn omgekomen zoon Raviv. FOTOAFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 61