Saskia Noort De mening, het gif en de anoniemen Zo doen zij dat Het nieuwe topless zonnen in Frankrijk: het mondkapje af... VEEL GEDEELD Bardots bikini had nog een behoorlijk grote broek en een kuis bloemenmotief 12 In het dodelijke zonnetje Alleen al de naam van Baudet anoniemen tot schuim bekkend gescheld Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. De grote kunst is het bereiken van de meerderheid, de men sen met een goed hart, die geen idee hebben en alles veel te snel vinden gaan. Bereik je hen met verketteren, cancellen en het op hen afvuren van een rits Amerikaanse termen en verwijten? Nee. Hoe dan wel? Bijvoorbeeld door wat VI deed met de beruchte uit zending, waarna de pleuris uitbrak en het helaas weer de hele tijd over de drie poppetjes ging. Maar Natacha Harlequin bouwde een brug en heeft ongetwijfeld piketpaaltjes aan de overzijde gesla gen. En precies dat, een brug zijn tussen de woedende kampen, is ook mijn ambitie. Daarom schrijf ik voor deze krant, en niet voor eigen parochie. Deel uitmaken van de oplossing, in plaats van de problemen alleen maar groter maken. Aanhangers van Extinction Rebellion, de internationale beweging die zich verzet tegen klimaatverandering, spelen in Kopenhagen massaal voor dodelijk slachtoffer van de klimaatverandering. Ze symboliseren hiermee de vele doden die wereldwijd vallen als gevolg van opwarming en verlies van biodiversiteit. foto reuters Op 5 juli Internationale Bikini Dag? In Frankrijk is het élke dag Bikini Dag! Overal word je in het land op de een of andere manier wel geconfronteerd met het kledingstuk. FRANK RENOUT PARIJS In Arcachon, vlakbij Bor deaux, kun je naar restau rant Le Bikini (ja, met man nelijk lidwoord). In Bre- tagne is er 'loveshop' Biki- nirikiki. Die winkel om schrijft zichzelf sprookjes achtig als: 'Een paleis met 1001 speeltjes voor al uw zwoele momenten.' In Sète aan de Middel landse Zee is het smullen bij tapasbar Bikini Plage. Toulouse kende ooit een mythische Bikini-concert zaal. In Marseille ligt het Bikini Café. De Bikini Bar is, vergis u niet, géén bar maar een Frans modemerk, en Carla Bikini is een modehuis met bikinimerken. En om het gender-ingewikkeld te ma ken: het chique modehuis Hermès verkoopt de 'Bikini Roméo', maar dat is weer géén herenbikini. Als die al zou bestaan. Ja, die bestaat. Ik zie al googelend een 'pe- nekini' en een Bikini Boxer, gemaakt van zwart glim mend materiaal. Frankrijk is hét land van de bikini. In 1946 bedacht en presenteerde de Franse textielhandelaar Louis Réard 's werelds allereerste bikini. Maar hij was zijn tijd vooruit in het puriteinse Europa. Op veel stranden werden de lapjes stof verbo den. Zeven jaar later trok film ster Brigitte Bardot een bi kini aan tijdens het filmfes tival van Cannes en toen pas begon de echte revolu- tie. Bardots bikini had ove rigens nog een behoorlijk grote broek en een lieflijk en kuis bloemenmotief. Als mannelijk verslagge ver moest ik even in de vrouwelijke vakliteratuur duiken, maar ik kan u daar door wel verklappen hoe de bikini er anno 2020 uitziet op het strand van Cannes. Hoog opgesneden bij de heupen - 'waardoor uw be nen eindeloos lang lijken', lees ik - en vaak zijn de twee bikinionderdelen met elkaar verbonden, waardoor het toch weer één geheel wordt. En vergeet de trikini deze zomer niet. Broek(je), bovenstuk(je) en mond- kap(je): alle drie van de zelfde stof en met hetzelfde motief. Waarmee het begrip 'topless' een geheel nieuwe invulling krijgt: het mond kapje af. Vag je nog wel alles zeggen wat je denkt? Dat is de vraag waar we ons weer over buigen nu er weinig nieuwe coronabesmettingen meer zijn, en de meeste IC's leeg. En het goede nieuws is: dat mag. In tegenstelling tot knuffelen, daten, handen geven, dansen, zingen, aan de toog staan, meerdere seksbuddy's hebben, reizen zonder mondkapje, reizen met een medisch mondkapje, naar het theater, een concert, een club of een festival gaan, een eindexamenfeest geven of een diploma uitreiken. Iedereen mag alles zeggen. Er is geen wet die het hebben van een mening ver biedt en voor menig mening wordt grif betaald, 600.000 euro bij voorbeeld. Hij wordt grif gedeeld en heel vaak is die mening dat je geen mening meer mag hebben. Of dat je de verkeerde mening hebt. Ik krijg bijvoorbeeld ook geld voor het optikken van wat ik vind. Ik ben een schrijver en ben gevraagd wekelijks over de actu aliteit te schrijven. Ben ik bang dat ik steeds minder mag? Nee. Niet bang, maar ik denk wel twee keer na over bepaalde onder werpen. Tegen Zwarte Piet zijn bijvoorbeeld, brengt zo'n onge looflijke gore stroom stront op gang bij sommigen, dat je je wel even moet realiseren waar je aan begint. Alleen al de naam Thierry Baudet triggert anoniemen tot schuimbekkend gescheld, onge acht de context. De meesten lezen namelijk niet, maar snellen kop pen en hup, daar gaan ze al, het stinkend lelijke riool in, om je al het wreeds toe te wensen dat ze kunnen verzinnen. Allemaal on der het mom van de Vrijheid van Meningsuiting, in nagedachtenis van Pim en Theo. Want mijn me ning heeft geleid tot hun dood. Bloed aan mijn handen, voorou ders die zich in hun graf om draaien, Soros betaalt me, samen met de EU en wacht maar. Waarop ik precies moet wachten, is me nooit duidelijk. De ene mening is de andere niet. Er bestaat alleen goed en kwaad. Aan de linkerkant van het riool wacht eenzelfde soort ano- niemenleger, met geheel andere triggers. Kijk uit. Wekelijks wordt er nieuwe terminologie bedacht en wee je gebeente als je dit niet up-to-date houdt. Ineens ben je een terf of iets met cis en wit en waarom heb je je niet uitgespro ken op je socials? Een dag niks ge post en je bent een racist en silence is violence. Ik vind dat heel erg vervelend voor mijn oude ouders met een goed hart die geen idee hebben wat het allemaal in houdt, een zwart vlak posten, of reageren op Black Lives Matter met All Lives Matter, omdat ze oprecht niet weten dat er een an dere taal is ontstaan, en dat het laatste een nogal foutrechts com ment is. Zij vinden gewoon alle levens ertoe doen en op zichzelf is daar niks mis mee. ZATERDAG 4 JULI 2020 GO FOTO AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 60