II Verdediging mag wrak MH17 nader onderzoeken 5 Uitstel trips naar Turkije VS: nieuw coronarecord Hongkong smoort kritiek Aryan van Broekhoven Coretta van Gils Zelfs de trouwring ging af en bleef af. Tot op de dag van vandaag. Oók thuis. Handhy- giëne, handhygiëne, handhygiëne. Dat is wat corona deed met een verplegerspaar. Co retta van Gils en Aryan van Broek hoven werken allebei in het Elisa beth-TweeSteden Ziekenhuis. De camper van de twee wordt inmiddels vakantieklaar gemaakt. Frankrijk is de gedroomde be stemming. Maar corona blijft op de loer liggen voor het ziekenhuis personeel. Eén uitbraak en alle verloven worden weer ingetrok ken. En kom je niet op tijd terug door een lockdown? Dan word je gekort op je salaris. Van Gils: ,,Ja, dat is best een groot offer, zeker na wat veel zorgpersoneel heeft door gemaakt. Maar ja, vakantie is een keuze. Als het niet verantwoord is, blijven we gewoon in Nederland. De drukte gaan we voorlopig nog niet opzoeken.'' Het zijn nog de naweeën van wat ze van héél dichtbij meemaak ten. Zij zette haar werk als oncolo gisch verpleegkundige voort van uit huis. Hij, normaal beleidsme- Sommige mensen hadden 4 overlijdens in hun dorp, Aryan soms 4 in één dienst dewerker, ging weer 'in het wit'. Als verpleger aan het bed op de co rona-afdeling, voor velen het voor portaal van de ic. En later op de 'post-ic', waar voor patiënten het eerste herstel begon. Van Broekho ven zag er de enorme impact van corona op daarvoor kerngezonde mensen. Van een patiënt die nor maal moeiteloos een gewicht van 70 kilogram drukte in de sport school en nu 'niet eens zijn eigen vork kon vasthouden'. Samen hebben Van Broekhoven en Van Gils een halve eeuw aan verpleegkundige ervaring. Het lij den, de snelle achteruitgang van patiënten, radeloze familieleden en, onvermijdelijk, de dood. Alle maal zo onlosmakelijk met corona verbonden: ze (her)kennen het, voelen het, weten het. Als 'coronaverpleger' had Van Broekhoven ook collega's, net als hij 'ingevlogen' van een andere af- deling, voor wie de coronacrisis op het dieptepunt gewoon (veel) te veel was. Er was op sommige da gen zó veel ellende op de afdeling. Ik kan me nog een patiënt herin neren, wiens partner enkele dagen eerder aan corona was overleden en die dus niet eens bij de begrafe nis kon zijn. Hoe erg is dSt?" Om zelf zijn hoofd leeg te ma ken na wéér een avonddienst (van 15.30 tot 23.30 uur) 'rennen en vlie gen' had de Tilburger zo'n beetje een vast ritueel. Even napraten met de collega's. Dan de muziek keihard aan tijdens een autoritje van een kwartier. Douche, drankje en 'dan kon ik altijd wel slapen'. Van Gils zat ondertussen in een totaal andere realiteit. Dat van een beeldscherm op haar werkkamer thuis in Tilburg, waarmee ze zo goed mogelijk contact onderhield met patiënten. Dat terwijl 'haar' ziekenhuis in brand stond. Onco logie, haar specialisme, werd noodgedwongen ondergeschikt gemaakt aan corona. ,,Daardoor durfden mijn patiënten soms hun eigen verdriet niet te laten zien, want corona is toch erger?'', vertelt ze. ,,Veel patiënten zaten in onze kerheid en angst. Over bij wie ze terechtkonden als hun behande ling nóg langer werd uitgesteld.'' Zeker nu merkt Van Gils dat er mensen zijn die boos worden. ,,Niet op ons, maar op de situatie. Zo van: nü is het mijn beurt.'' Boos Dat denken steeds meer mensen. Het is wel klaar met corona en al die maatregelen. ,,Zeker!'', ant woordt Van Gils op de vraag of ze zich boos kan maken op mensen die het allemaal niet zo nauw ne men. ,,Maar tegelijkertijd snap ik het ergens wel. Er zijn mensen die misschien vier overlijdensgevallen in hun eigen dorp of stad hebben gehad, en dan nog niet eens be kende. Hij (wijzend op haar man, red.) had er soms vier in één dienst. Dat verschil voor Brabant met de rest van Nederland is blij vend.'' Veel andere verzoeken van de ver dediging zijn afgewezen. De advo caten van Poelatov kunnen zo on derzoek doen naar mogelijke an dere oorzaken voor het neerstor ten van de Boeing 777 van Malay sia Airlines op 17 juli 2014 dan het neerhalen door een Bukraket. Daarnaast mogen de advocaten enkele nieuwe getuigen horen, onder wie specialisten op het ge bied van Bukraketten. Dat be paalde de rechtbank gisteren in een zitting van het MH17-proces. De rechtbank wil ook dat er een nieuwe poging wordt gedaan om Amerikaanse satellietbeelden te bemachtigen. Amerika stelt de lancering te hebben waargeno men, maar heeft die beelden nog niet willen openbaren. Wel mocht de MIVD de beelden bekij ken. Omdat het verzoek tot vrij gave alweer vier jaar geleden werd gedaan, wil de rechtbank dat een nieuwe poging wordt gedaan. Het MH17-proces wordt op 31 augustus hervat. zaterdag 4 juli 2020 HONGKONG Een man die met een motor op de poli tie inreed terwijl met een vlag met de tekst 'Bevrijd Hongkong', is als eerste aangeklaagd onder de nieuwe Chinese veilig heidswet voor Hongkong. De aanklacht is terrorisme en aanzetten tot separa tisme. De wet maakt veel vormen van kritiek op de overheid strafbaar. BALTIMORE Het aantal be smettingen met het coro navirus in de Verenigde Staten is het vorige etmaal met een recordaantal van 53.069 toegenomen, zo blijkt uit de laatste cijfers van de Johns Hopkins Uni versiteit in Baltimore. De VS telt nu 2,73 miljoen be smettingen en 128.677 doden als gevolg van Covid-19. even geen corona' AMSTERDAM Reisorgani satie Corendon voert zeker tot 22 juli geen vakanties naar Turkije uit, meldt het bedrijf. Eerder kreeg Co- rendon veel kritiek op de vakanties naar Turkije, omdat het 'oranje' reisad vies voorschrijft alleen noodzakelijke reizen naar het land uit te voeren. Aan vankelijk zou Corendon al op 10 juli met vakanties naar Turkije beginnen. Verpleger Elisabeth-TweeSteden (ETZ) Tilburg (tijdelijk) Oncologisch verpleegkundige bij het ETZ - Coretta van Gils, verpleegkundige De verdediging van MH17-ver- dachte Oleg Poelatov mag met een eigen expert nader onder zoek doen naar het vliegtuig wrak in een hangar van lucht machtbasis Gilze-Rijen. Koen Voskuil Schiphol 15.000 m2 design topmerken Slapen, Woonstoffering en Siematic Keukenstudio op de 18 verdieping Ook op zondag geopend van 12:00-18:00 Nieuwendijk 89 Axel, Zeeuws-Vlaanderen +31 (0)115-562010, pot.nl Berden interieur KENDIX deploeg: Carpet Sign

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5