Pater Thaddy zwierf als priester over de hele wereld, maar 8 Als z'n visum niet was verlopen, woonde hij waarschijnlijk nog in een krottenwijk in India. Dat land is hem lief. Maar Varanasi is Burgh-Haamstede geworden. Thaddeus de Deckere is de nieuwe priester voor katholiek Zeeland boven de Westerschelde. Hij heeft daar zin in. ,,Ik kan overal gelukkig zijn.'' ROB PAARDEKAM ater Thaddy, zoals hij doorgaans wordt genoemd, woont sinds in de zeer bescheiden pasto rie bij de toeristenkerk in Burg Haamstede. Een kleine woon- annex slaapkamer en een be scheiden keukentje, veel meer is er niet. Maar voor iemand die in India gewoond heeft op plekken die überhaupt geen luxe ken den, is dat al heel wat. De Deckere (61) vestigde zich na dertig jaar van buitenlandse avonturen eind vorig jaar weer in Nederland. Hij bood zijn diensten aan bij het Bis dom Breda, waar ook Zeeland onder valt. Bis schop Liesen hoefde niet lang na te denken. Bo ven de Westerschelde konden ze nog wel een pas toor gebruiken, want zowel de Pater Damiaanpa- rochie (Zuid-Beveland en Schouwen-Duiveland) als de Maria Parochie (Walcheren) had in de per soon van Fons van Hees nog maar één actieve vol tijds priester in het pastoraal team zitten. De komst van Pater Thaddy is daarom met veel blijd schap ontvangen. Geboren in Hulst De roots van de nieuwe pastoor liggen aan de an dere kant van de Westerschelde. Hij werd gebo ren in Hulst en groeide op in een boerengezin met zeven kinderen. Vader en moeder waren diep gelovig, wat zich uitte in religieuze beelden in huis en de vrome spreuk in de hal. De herinne ringen van De Deckere aan Hulst zijn vaag, want al op z'n vierde verhuisde het hele gezin naar Groningen. Zijn vader was een man met ambities en dus werden de koffers gepakt toen daar een mooie pachtboerderij vrij kwam. Lang bleef het gezin De Deckere niet in het noorden, want twee jaar later werd de terugtocht naar Zeeuws-Vlaanderen alweer gemaakt. ,,De boerderij van mijn opa en oma van moeders kant kwam vrij'', weet De Deckere nog. ,,Dat was te mooi om te laten liggen. Bovendien wilde mijn moeder heel graag terug.'' Het gezin kwam te recht in de polder bij Zaamslag. De jonge Thaddy fietste in het begin elke dag naar school in Ter- neuzen, maar kwam later terecht op de christe lijke 'School met de Bijbel' in het gehucht Reu- zenhoek, gesticht voor kinderen uit de omlig gende polders. Hoewel hij er als katholieke jon gen een vreemde eend in de bijt was, heeft hij zich er naar eigen zeggen nooit gediscrimineerd gevoeld. Ondertussen hielp hij thuis ook nog mee op de boerderij, want een landarbeider konden z'n ouders vanwege de stijgende loonkosten niet meer betalen. „Achteraf denk ik dat ik er als jo chie soms meer in de weg liep dan dat ik echt een hulp was'', zegt hij lachend. Geloofscrisis De Deckere had een vrij zorgeloze jeugd, maar kwam in zijn late tienerjaren wel in een geloof scrisis terecht. Ook toen - we spreken over de tweede helft van de jaren '70 - had de katholieke kerk al te maken met een leegloop. 'Waarom zou ik dan wél blijven?'', dacht hij. Toch kreeg die ge dachte nooit de overhand, mede door de goede gesprekken die de tiener had met de toenmalige pastoor Leo Heijnen van Terneuzen. ,,Al met al ben ik er toch wel anderhalfjaar intensief mee bezig geweest, hoor. Maar uiteindelijk heb ik het geloof weer stevig omarmd.'' Na het vwo, dat hij volgde op het Zeldenrust College, kwam De Deckere op de landbouwuni versiteit in Wageningen terecht. Je zou kunnen zeggen dat de eerste tekenen van zijn avontuur lijke karakter zich toen al aandienden. Waar veel studenten op vrijdag na het laatste uur met een tas vol vuile was terug naar pa en ma reisden, ging De Deckere niet vaker dan eens in de drie of vier weken terug naar Zeeuws-Vlaanderen. Hij wilde zelfstandig worden. Na een stage in Brazilië was de beer helemaal los. ,,Dat was een enorme verbreding van mijn horizon.'' De katholieke jon gen uit Zeeuws-Vlaanderen deed in Zuid-Ame rika onderzoek naar het gebruik van pesticiden bij de teelt van onder meer katoen en soja en voelde zich er thuis. Tot zijn eigen verbazing sprak bij ook al snel een goed woordje Portugees. Aan het eind van zijn studie werd hem een baan als leraar aangeboden op de Middelbare Agrarische School in Roermond. Daar kreeg hij later een vaste aanstelling. Maar het bloed kroop waar het niet gaan kan. De drang om te reizen had permanent bezit genomen van de twintiger. Vrij willigerswerk doen in Afrika, om daar zijn kennis als landbouwingenieur in te zetten, leek hem wel wat. Tijdens zijn zoektocht kwam hij in aanra king met de missionarissen van Mill Hill, een congregatie die in 1866 in Engeland is opgericht, en vrij kort daarna ook een missiehuis stichtte in Roosendaal. Dat zat eerst in de binnenstad, maar later naast het Franciscus ziekenhuis. „Jarenlang ben ik er, op weg naar Wageningen, voorbij gere den, zonder dat ik wist dat het er zat'', blikt de pa ter terug. Op 25-jarige leeftijd sloot De Deckere zich aan bij de missionarissen en na een studie van zeven jaar werd hij in 1991 door bisschop Ernst tot priester gewijd. De geboren Zeeuws-Vlaming werd als missio naris naar India gestuurd. Het kostte hem niet veel moeite om het land en haar inwoners in z'n hart te sluiten. Z'n talenknobbel kwam ook hier weer goed van pas. De Deckere verbleef op ver schillende plekken in India, met allemaal hun ei gen lastige taal, maar wist zich steeds redelijk snel verstaanbaar te maken. Hoewel het verspreiden van het evangelie het doel is van de missionaris sen van Mill Hill, heeft De Deckere het naar eigen zeggen nooit als hoofdtaak gezien om mensen te bekeren of, zoals dat ook wel wordt genoemd, 'zieltjes te winnen'. Natuurlijk, hij wilde de blijde boodschap van Jezus Christus verspreiden, maar 'goed doen' was zijn voornaamste missie. ,,De kerk groeit het beste door aantrekkingskracht'', vindt hij. Sloppenwijk Zo kwam hij op een bepaald moment terecht in Varanasi. Hij ging doelbewust in een klein huisje in een sloppenwijk wonen, te midden van arme kasteloze mensen. Een collega-priester die daar al langer zat, had een moestuin aangelegd en met geld uit Nederland zelfs een schooltje gesticht. ,,We probeerden zo goed en zo kwaad als het kon de levensstandaard van de mensen te verhogen'', vertelt De Deckere. ,,Ik heb in die jaren veel leed gezien. Ook fysiek was het zwaar. Toch waren het de mooiste jaren van mijn tijd in India.'' De Deckere kon met tijdelijke visa steeds in het land blijven, maar tien jaar geleden kwam daar tot zijn spijt een eind aan. Anders was hij waar schijnlijk voor altijd in India gebleven. Na zich in Engeland nog tien jaar te hebben ingezet voor de congregatie van Mill Hill, onder meer als alge meen secretaris, keerde hij eind vorig jaar terug in Nederland. Als priester van de twee genoemde parochies zal hij onder meer de eucharistievierin gen in verschillende katholieke kerken boven de Westerschelde gaan leiden. Zijn tijdelijke woning in Burgh-Haamstede verruilt De Deckere op ter mijn voor een stek op Walcheren. De installatieviering vindt zondag 5 juli plaats in de Heilige Maria Magdalenakerk in Goes en is te volgen op kerkdienstgemist.nl. ZATERDAG 4 JULI 2020 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 56