worden. Mannen als Holleeder en Taghi moeten steeds naar de 'bunker' op Schiphol vervoerd worden, 100 kilometer heen en terug. Er mag dan nog nooit ie mand uit de EBI ontsnapt zijn, maar het transport blijft een enigszins zwakke schakel. Smeets: ,,Het is zeker voor de di rect omwonenden storend dat er vaak zo'n colonne voorbij komt. En voor het Nationaal Monument Kamp Vught, dat steeds meer be zoekers trekt, is het ook lastig. Als daar een bus met schoolkinderen voor de deur stopt en er komt een stoet aan gescheurd, kan dat tot onveilige situaties leiden." Verkeersbewegingen Jeroen van den Eijnde maakt zich al langer druk over de verkeers veiligheid. Hij is blij dat de ingang van de penitentiaire Inrichting van de oost- naar de westkant verhuist. Als directeur van het Nationaal Monument Kamp Vught ziet hij graag dat de ,,trans- portbewegingen van elkaar ge scheiden worden". Het gebeurt met enige regelmaat dat bezoe kers van de herdenkingsplek bin nen moeten blijven omdat de straat ingenomen wordt door zwaarbewapende agenten die het gevangenenvervoer moeten be veiligen. ,,Maar we hebben het hier maar over een oponthoud van een paar minuten", haast hij zich te zeggen. ,,Je kunt hooguit spreken van enige hinder. Dat jul lie er in Zeeland een beveiligde rechtbank bij krijgen, zal wel schelen. Die zal bijdragen aan nog meer rust voor de omgeving." Onveilig vindt Van den Eijnde het geenszins om de gevangenis naast zich te hebben. ,,Natuurlijk hebben we geen gewone buren. Dat geven die hoge muren en die dikke deuren wel aan. Maar het went en de samenwerking tussen de PI en ons is uitstekend. Hoewel we dicht op elkaar zitten, gunnen we elkaar de ruimte. Wanneer wij een moment van herdenking hebben, houden ze daar altijd re kening mee. En de gevangenis, die er veel eerder zat dan ons mu seum, heeft het zelfs mogelijk ge maakt dat het Nationaal Monu ment Kamp Vught hier kwam." Van den Eijnde, getrouwd met een Zeeuwse, moet lachen als hij denkt aan enkele grappige erva ringen met de gewone gevange nis. „Er zitten hier ook gevange nen voor maar korte tijd", vertelt hij. „Het gebeurt dan wel eens dat ze bij ons naar binnen lopen, bij de balie komen en zeggen: 'Ik moet drie maanden zitten, waar moet ik me melden?' Die grote ingang van de PI boezemt natuurlijk wel wat angst in. Dan kiezen die niet zo zware jon gens, die hier niet bekend zijn, ervoor om het te proberen bij een iets vriendelij ker ogend ge bouw.Haha. Wij sturen ze dan netjes door." GO ZATERDAG 4 JULI 2020 jmy ui ,.!'P* - ■'SPHESiJTKHHB De deuren van de Penitentiaire Inrichting (PI) Vught, waar de EBI onderdeel van uitmaakt. Ridouan Taghi ging niet hierdoor naar bin nen. Hij werd op 19 december 2019 per helikopter op het terrein af gezet. Jeroen van de Eijnde van het Nationaal Monument Kamp Vught. FOTO ROEL VAN DER AA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 53