'Ik geloof niet dat de gevangenis Vught een slecht imago geeft' 4 Natuurlijk hebben we geen gewone buren, maar het went VERVOLG VAN PAGINA 3 het centrum en is gebouwd op de plek waar in de Tweede Wereld oorlog het concentratiekamp van de Duitsers lag. Na 1945 kreeg het terrein een nieuwe bestemming: het onderbrengen van gevangen. In de driekwart eeuw daarna in troduceerde de Dienst Justitiële Inrichtingen steeds strengere 're gimes'. De EBI kwam er in 1993, de terroristenafdeling in 2006. In beide gedeeltes zitten de crimine len zo goed als in isolatie; in het verleden is zelfs vaak door rechters getoetst of de behandeling wel hu maan is. Ontsnappingspoging Na 1984, toen de Nederlandse ge vangenissen naar verluidt te ma ken kregen met meer dan 100 uit braken, besloot de overheid dat er speciale plekken moesten komen voor de zeer zware jongens. Aan vankelijk bedacht men Extra Be veiligde Afdelingen binnen be staande gevangenissen. Maar dat werkte onvoldoende; in de eerste drie jaar waren er nog altijd veel ontsnappingen. De Extra Bevei ligde Inrichting in Vught bleek de oplossing. In 27 jaar heeft nog nie mand kans gezien de intensieve beveiliging te doorbreken. Omdat daar nu ruimtegebrek dreigt te ko men, wil Justitie een tweede loca tie. Hiervoor is Vlissingen aange wezen. Eén keer is het wel heel span nend geweest in Vught. Vlak voor de eeuwwisseling kreeg de toen malige gevangenisdirecteur, Bart Molenkamp, een tip dat er in de nieuwjaarsnacht een ontsnap pingspoging gedaan zou worden door de Rotterdamse drugshan delaar Kobus Lorsé. Nota bene de CIA gaf door dat een bende criminelen in een boot op de Middellandse Zee plannen had gesmeed om de EBI met grof geweld te overvallen. „Een dag nadat we dat signaal kre gen, zat ik al op het Paleis van Justitie met mensen van justitie en het leger", ver telde Molen kamp later aan het Bra bants Dag blad. „Daar is dat hele spel be gonnen om de in richting zó zwaar te beveiligen. Het was qua inzet de grootste militaire ope ratie op Ne derlandse bo dem sinds de oorlog." Net als Manuputty Het is deze dag rustig aan de Lu- nettenlaan, die doodloopt en uit komt bij de parkeerplaatsen voor de Penitentiaire Inrichting en het museum Nationaal Monument Kamp Vught. De grote, blauwe poort van het gevangeniscomplex opent zich zo nu en dan, voor ge- vangenentransport, toeleveran ciers of een vuilniswagen. Snelle konvooien, met meerdere politie wagens met sirenes en zwaailich ten, zijn er nu niet. ,,Maar die zien wij natuurlijk wel met enige regel maat", vertelt Manuputty. ,,Dan zetten ze alle kruispunten af en rijden ze met een rotgang door het dorp. Zo'n stoet met wagens met van die geblindeerde ramen mag niet stoppen. Dan denk je: 'Ha, daar komt er weer één'. Of dat hin derlijk is? Tja, daar leer je mee le ven. Je kunt ook naast een recrea tiegebied wonen en daarvan veel overlast ervaren. Overal is wel wat." Toen Ridouan Taghi eind 2019 van Dubai naar Nederland werd overgebracht, gebeurde dat mid den in de nacht. Zoiets is zeer uit zonderlijk, weet Manuputty. ,,Ik denk dat wij de eersten waren die het wisten. Rond kwart over vier landde hier een helikopter. Ik zat vanwege het geluid meteen rechtop in mijn bed en zei tegen mijn vrouw: 'Dat zal 'm wel zijn'. Later op de dag kwam het volop in het nieuws." Vught is een dorp met ruim 25.000 inwoners en ligt net onder Den Bosch. De PI Vught is onge veer 3 kilometer verwijderd van IMl herinnert een andere bewoner van het Molukse 'Woonoord Lunetten' zich die nacht nog. Hij wil graag anoniem blijven, maar zegt: ,,Overal in de wijk en in de bossen zag je zwaarbewapende militairen rondlopen en sluipschutters lagen in de greppels. Als omwonenden wisten we niet wat er aan de hand was - over zoiets word je niet geïnformeerd - we begrepen wel dat er iets groots dreigde. Uitein delijk gebeurde er niets." Ver verwijderd In het centrum van Vught merk je niks van de EBI. Tussen de twee plekken liggen de spoorlijn Den Bosch-Tilburg, de provinciale weg N65 en het natuurgebied Vughtse Heide. Het Molukse 'kamp' mag dan erg dicht bij het 30 hectare grote complex liggen, maar de rest van de bewoonde wereld is er re delijk ver van verwijderd. ,,Als inwoner van Vught heb je in die hoek weinig te zoeken", zegt Henk Smeets, die midden in het kleine dorpshart woont. ,,Alleen voor de EBI, de diverse kazernes en het Nationaal Monument Kamp Vught moet je daar zijn. Het populaire recreatiegebied De IJze ren Man is er wel dichtbij, maar daar hoef je niet eens de Lunetten- laan voor in." Smeets bestiert in het sfeervolle ontmoetingscentrum DePetrus - een oude basiliek - het Vughts Museum. Hij weet veel van de his torie van het Brabantse dorp en heeft in de afgelopen decennia het gevangeniscomplex zien groeien. Tegen de komst van de EBI zijn volgens hem in de jaren negentig nooit protesten geweest. ,,Waarom zou je daartegen protesteren? Er zaten op die plek altijd al gevange nen. Waarom zou je tegen de aan wezigheid zijn van mensen die je toch niet kent en die veilig opge sloten zitten?" Van een slecht imago voor Vught is volgens Smeets ook geen sprake. ,,Dat ons dorp met de ge vangenis wordt geassocieerd is lo gisch, maar Vught heeft nog veel meer gezichten", stelt hij. ,,Het is een dorp waarbij een doorgangs kamp was van de Duitsers en aan het einde van de oorlog honder den politieke gevangenen zijn ge- fusilleerd. Het is een zorgdorp, vanwege de vele instellingen voor doven en slechthorenden, blin den, verstandelijk gehandicapte mensen en psychiatrische patiën ten. Het is ook een villadorp; Vught wordt met al die luxe hui zen ook wel het 'Wassenaar van het zuiden' genoemd. En het is ook een militair dorp, met diverse kazernes, het Geniemuseum en meerdere oefenterreinen. Ik wil maar zeggen: Vught is niet de EBI alleen en voor Vlissingen zal dat straks ook gelden." Zowel Manuputty als Smeets vindt dat het wel zeer onhandig is dat er in Vught geen zittingsloca tie is waar de top van de Neder landse criminaliteit berecht kan ZATERDAG 4 JULI 2020 GO FOTO ROELAND VAN VLIET Henk Smeets, muse umdirecteur in Vught en woonach tig in de dorps kern, gelooft niet dat de penitenti aire inrichting een negatief beeld van Vught schept L: De Penitentiaire Inrichting Vught van bovenaf. Linksboven, in het halfronde gebouw, zit de EBI. Rechts- onderin, aan de kop van de Lunettenlaan, zit het Nationaal Monument Kamp Vught. foto rob engelaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 52