Coalitie moet samenwerken voor draagvlak Krasse Middelburgse heeft ridderschap meer dan verdiend Middelburg moet voor elke gekapte boom er twee planten 6 Analyse IN DE REGIO Dat betekent dat met steun van de kleinst mogelijke meerderheid in de raad de onroerendezaakbelasting (ozb) de komende twee jaar met bijna 14 procent stijgt. En de toeristenbe lasting in 2021 met liefst 53,8 pro cent toeneemt voor iedereen die zijn eigen bed niet meeneemt. Een flink deel van de middag sessie van de raadsvergadering donderdag ging op aan het horen van tegenstanders van de belas tingplannen. Geen verontwaar digde inwoners die van de gele genheid gebruikmaakten, te pro testeren tegen de forse stijging van de ozb. Nee, het waren vooral ver tegenwoordigers van onderne mersorganisaties die duidelijk lie ten horen dat ze het niet eens zijn met wat het college hen voorscho telde. Overval Het steekt hen niet alleen dat ze veel meer moeten betalen en veel meer geld van gasten moeten vra gen. De manier waarop het besluit tot stand kwam, heeft hen duide lijk ook gegriefd. Zeker in een ge meente als Veere, waar lijntjes kort zijn en onderlinge banden nauw, hadden ze verwacht dat er eerder signalen waren gekomen over hogere tarieven en een nieuw beleid rondom de toeristenbelas ting. Niet voor niets sprak Kees Bierens als voorzitter van de Zou- telandse Ondernemersvereniging van een overval. Hij wees er fijn tjes op dat in het hoofdlijnenpro gramma van het college van CDA, DTV en PvdA/GL staat dat partici patie essentieel is. Daar merkte Bierens in dit geval niets van, zei hij. Jan de Regt (gezamenlijke Veerse ondernemers) stelde dat zijn leden vooral boos zijn omdat er zonder enige vorm van overleg plannen werden gepresenteerd. Hij waarschuwde voor een ver trouwensbreuk. Ook de oppositie partijen lieten duidelijk horen dat de communicatie richting hen veel beter moet. Marin van den Berge (VVD) haalde ook het hoofdlijnenpro gramma van de coalitie aan. Ze be toogde dat daarin duidelijk staat dat het college 'samen verder wil gaan' en de de gehele raad vroeg wil betrekken bij het uitstippelen van het beleid. Ook zij merkt daar tot nu toe weinig van, liet Van den Berge weten. Nog niet zo slecht Als verzachtende omstandigheid kan aangemerkt worden dat dit college aantrad op het moment dat de coronacrisis uitbrak. Het moest direct aan de slag om te red den wat er te redden viel en Veere doet dat nog niet zo slecht. Maar als college en coalitie wat meer aandacht voor anderen hebben, goed communiceren, open zijn en bereid zijn samen te werken, is er meer kans dat ze een breder draagvlak creëren voor de koers, die ze willen varen. Dat Van Waegeningh, geboren en getogen Middelburgse, niet al de cennia eerder een lintje had gekre gen, was bijna verbazingwekkend voor degenen die de lijst met haar verdiensten onder ogen kregen. Een elftal mensen onderschreef de aanbevelingsbrieven die leidden tot de decoratie van Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De zeer krasse Middelburgse was tijdens haar loopbaan onder meer onderwijzeres en hotelma nager. Haar verdiensten voor de samenleving waren na haar werk zame leven nog groter, omdat ze zich tot de dag van vandaag inzet voor tal van organisaties. De aan vraag voor een koninklijke onder scheiding werd ingediend door de Katholieke Bond van Ouderen, af deling Middelburg-Veere. Voor de ouderenbond zet ze zich al veer tien jaar in, de laatste tien jaar ook bestuurlijk. Als deelnemer van de Liederentafel is ze zelfs al bijna drie decennia actief. De staat van dienst van Ger van Waegeningh is indrukwekkend Nadat ze Hotel Du Commerce in Middelburg verkocht aan Flet cher, deed ze vrijwilligerswerk voor SOS Kinderdorp in Hondu ras. Ze hielp ondernemers in Mid- den-Amerika, Afrika en Azië met haar kennis van het runnen van een hotel en een restaurant, zet zich in voor de kerk, was talent- coach bij Welzijn Middelburg, leidster van padvinders in Vught en begeleidde projecten voor kansarme kinderen in Sri Lanka. Ze is al meer dan veertig jaar lid, waarvan een groot aantal ook in het bestuur, van de Soroptimist Club Walcheren, stond in 2008 mede aan de wieg van Koersbal Gapinge. Daarnaast was en is Van Waege- ningh onder meer gastvrouw bij Het Hofje en bezoekt ze bewoners van het hospice in haar woon plaats. Van Waegeningh kreeg haar ridderorde tot haar grote ge noegen tegelijk met Wim Jansen, die ook Ridder in de Orde van Oranje Nassau is. Samen met Jan sen en vele anderen zet ze veel ac tiviteiten voor het KBO op poten. Naast de twee Middelburgse rid ders kregen nog zeventien andere Walchenaren (tien in Vlissingen, zeven in Middelburg en twee in Veere) een onderscheiding van een van de drie burgemeesters. Van de negentien gedecoreerden zijn er zes ridder en dertien lid in de Orde van Oranje Nassau. Zij staan allemaal vermeld op pzc.nl. MIDDELBURG Voor elke boom die de gemeente Middelburg kapt, worden er voortaan twee geplant. Dat moet ervoor zorgen dat de ge meente groener wordt. Want Mid delburg heeft nog wel een inhaal slag te maken, vindt de gemeente raad. Middelburg telt 1,5 boom per in woner, terwijl het landelijk ge middelde ligt op vijf bomen per inwoner. Daarom heeft de raad een 'dubbele herplantingsplicht' ingevoerd. Als nieuwe bomen niet geplant kunnen worden op de plek waar de oude is gekapt, dan mogen ze ook op een andere komen. Een nipte meerderheid stemde voor het principe: één boom kap pen is twee bomen planten. GroenLinks, PvdA, Fractie Onder- dijk, SP en LPM trokken dit met één stem verschil over de streep. Dat wil niet zeggen dat de te genstemmers - CDA, SGP, VVD, D66 en Christenunie - tegen een groener Middelburg zijn. Hun pro bleem zat vooral in het moment waarop dit besluit werd genomen, verwoordde SGP'er Paul Moens het gevoel bij de tegenstem mers. ,,We hebben net gesproken over onze financiën, die er heel slecht voor staan, en dan voeren we nu nieuw beleid in dat per jaar 150.000 euro gaat kosten. Ik snap er niks van." Isabel Provoost Fort Rammekens open Kinderbingo zaterdag 4 juli 2020 WA De belastingen in Veere gaan volgend jaar definitief omhoog. Na tien uur verga deren stemden donderdag tegen middernacht de coali tiepartijen van CDA, DTV en PvdA/GL in met de plannen. Emile Calon De Middelburgse burgemeester Harald Bergmann reikte in zijn carrière al heel wat lintjes uit. Maar iemand met de staat van dienst van Ger van Waegeningh mocht hij niet vaak toespreken. René Hoonhorst Middelburg «8,,- De ge meente Mid delburg gaat voor elke ge kapte boom twee nieuwe bomen plan ten. FOTO LEX DE VLISSINGEN Poppodium de Piek in Vlissingen houdt vanavond een livestream onder de noemer Anderhalveme- ter sessie. Dit keer is de beurt aan Isabel band. Isabel Provoost, in 2017 finalist in de The Voice of Holland, begint haar optreden om 21.00 uur. Er is geen kaartverkoop. Het optreden is besloten en wordt alleen bijgewoond door genodig den. De livestream is te volgen op de Facebookpagina van de Piek. RITTHEM Fort Rammekens opent vandaag en morgen na maanden gedwon gen rust weer zijn eeuwenoude deuren. Spaanse musketiers, Hol landse watergeuzen, zeelieden uit de Gouden Eeuw, Franse fusilliers en Duitse soldaten; zij hebben al lemaal hun sporen achtergelaten op het tussen 1547 en 1552 ge bouwde zeefort. Van 11.00 tot 17.00 uur is iedereen welkom om de Zeeuwse geschiedenis te komen beleven. Aanmelden kan via de website van Staatsbosbe heer. MIDDELBURG Stichting Klarenbeek Actief houdt vandaag een online kinderbingo. Tussen 10.00 en 11.00 uur kunnen de bingokaarten opgehaald wor den in het Johannes Postkwartier 94. Om 14.00 uur begint de activi teit. Deelname is gratis voor dona teurs. Niet-donateurs betalen 2 euro. Zie ook facebook.com/ Stichtingklarenbeekactief. Op veilige corona-afstand overhandigt de Middelburgse burgemeester Harald Bergmann de rid derordes aan Ger van Waegeningh en Wim Jansen in café Willem. foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34