I Boeren protesteren tegen minister 5» 5 Schriftelijke N? Gwüi MELKVEEHOUDERIJ PROTEST TEGEN EIWITARM DIEET In het hele land protesteerden melkveehouders gisteren tegen het beleid van de minister van Landbouw om de koeien op een eiwitarmer dieet te zetten. De Middelburgse schaatser en melkveehouder Niels Mesu legt uit waarom dit volgens boeren een slecht idee is. Een koe moet een topprestatie leveren en daar hoort goed eten bij. We waren het door de corona bijna vergeten, maar de discussie rond het terugdringen van stikstof woedt nog steeds. Mi nister Carola Schouten wil dat de boeren hun koeien vanaf septem ber op een eiwitarm dieet zetten. Daardoor zouden de dieren min der ammoniak, een stikstofverbin ding, uitstoten. De boeren vrezen voor het welzijn van hun dieren. Niels Mesu won de alternatieve Elfstedentocht op de Weissensee. Hij maakt de vergelijking met een marathonschaatser: ,,Als ik twee honderd kilometer schaats, moet ik echt wel wat meer eten dan een boterham met pindakaas. Deze koeien zijn geselecteerd op het ge ven van veel melk. Als je ze dan niet het voer geeft om melk te ge ven, krijgen die koeien een pro bleem. Dan gaat hun gezondheid achteruit." Ook de koeien van Mesu's kaas boerderij Schellach in Middelburg hebben niet genoeg aan een dieet van enkel gras en mais. Daar moet krachtvoer bij. „Zo ziet het eruit." Mesu laat het sojaproduct zien. Het lijkt op de houtkorrels die in de kattenbak gaan. ,,Dit is een eiwitrijk pro duct dat we ge bruiken om het dieet van de koeien in balans te krijgen. Een koe die zich goed voelt, geeft gewoon lekkere melk." De koeien krijgen naast het gras in het weiland ook mais te eten. Daar heeft het melkveebedrijf ook Een koe die zich goed voelt, geeft gewoon lekkere melk - Niels Mesu, melkveehouder en schaatser het bouwplan van de akkers op ingericht. Die mais is in het voorjaar gezaaid. Mesu: „In mais zit veel zetmeel en daar moet eiwit tegenover staan." Bij een dieet in onbalans hebben koeien een grote kans op (slepende) melkziekte als ze een kalf heb ben gekregen. Mesu: ,,Opstar- tende koeien zijn geneigd om direct heel veel melk te geven voor het kalf. Als ze te weinig eiwit krijgen dan gaan ze gewoon over de kop. Ze blijven liggen, willen niet meer overeind komen. Ze worden gewoon ziek." De minister wil de maatregel al op i september in laten gaan. ,,Dat is ook een struikelblok", zegt Mesu. ,,In het voorjaar hebben we onze percelen ingezaaid. Als we toen hadden geweten dat deze maatregel er aan zat te komen, hadden we bijvoorbeeld dat per ceel niet met mais ingezaaid maar met een eiwitvervanger. Nu staat het gewoon vast voor dit jaar. Daar valt weinig meer in te sturen." Voorbeelden van eiwithoudende gewassen zijn veldbonen en lu pine. De melkveehouders staan niet alleen in hun kritiek op de maatre gel. Onderzoekers Ruurd Jor- ritsma en Thomas Schonewille van de faculteit Diergeneeskunde van de Universiteit Utrecht ver wachten problemen door de De actie was opgezet door 'Boeren van Zeeland', die voor komt uit Farmers Defence Force. Esther Vermue uit Kapelle deed in Goes namens haar collega's de aangifte. Enkele tientallen melkveehou ders waren met de tractor of de auto naar de politiebureaus in de twee plaatsen gereden. Vermue was tevreden over de opkomst, want er was nauwelijks voorbe reidingstijd geweest. Pas gister ochtend waren de deelnemers bij elkaar getrommeld. Volgens de actievoerders maakt de minister zich schuldig aan het bewust toebrengen van leed aan dieren door de koeien noodzakelijk voedsel te onthou den. De dieren raken ondervoed en kunnen ziek worden. De minister pakt de boeren hun emissierechten af en schuift die, zonder de melkveehouders hiervoor te betalen, door naar de bouwsector. Vandaar de aangifte van diefstal. Schouten zet, in de ogen van de actievoerders, de sector in een kwaad daglicht. Verder is er sprake van willekeur. Zelf ge teelde gewassen met een hoog eiwitgehalte mogen ze wel aan koeien voeren, maar aangekocht eiwitrijk voedsel niet. De politie heeft de aangifte op genomen. Ook elders in het land hebben boeren aangifte gedaan tegen de minister. Het Openbaar Ministerie moet bepalen of de aangifte tot vervolging van de minister leidt. nieuwe regels voor de voeding van melkvee. Zij wijzen op het gevaar van levervetting en melkziekte als melkveehouders hun dieren geen uitgebalanceerd dieet kunnen ge ven. Ze zetten vraagtekens bij de regel die wel krachtvoer verbiedt en niet zelf geteelde eitwitrijke ge wassen. Dat maakt de controle wel gemakkelijker, maar het maakt voor de stikstofuitstoot niet uit of het eiwit de koe ingaat in de vorm van eigen geteelde veldbonen of brokken van geïmporteerde soja. Jorritsma schrijft: 'We maken ons zorgen over de nieuwe rege ling en we moeten helaas conclu deren dat men de risico's voor de diergezondheid ondergeschikt heeft gemaakt aan de handhaaf baarheid van de regelgeving.' De maatregel zou voor vier maanden gelden. Maar het wan trouwen in de sector is groot, zegt Mesu. ,,Het is nu een tijdelijke re gel, maar we zijn bang dat die blijft." Hijbclcur<n.<^^ en schriftelijkebijbelcursus. nl zaterdag 4 juli 2020 GO Koe: topsporter die goed moet eten Theo Giele Middelburg pfi een ii doen f er ft .ifl Modder is mlii' naRt-up Niels Mesu in de stal van kaasboerderij Schellach in Middelburg: ,,Als je de koeien niet het voer geeft om melk te geven, krijgen die die ren een probleem. Dan gaat hun gezondheid achteruit." fotos dirkjan gjeltema Protest van boeren in Goes gisteren. foto marcelle davidse GOES/TERNEUZEN In Goes en Terneuzen hebben melk veehouders gistermiddag aangifte gedaan tegen minis ter Carola Schouten van Land bouw wegens dierenmishan deling, diefstal, laster en wille keur. Kijk op de site bij /video Voerrichtlijn niet goed voor koeien

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33