Plooien gladgestreken in politiek Terneuzen ZEELAND 3 Kenniswerf tien jaar sneller opgeknapt ruim 1000 studenten na hun studie in de provincie blijven wonen. Het instituut zelf levert 140 banen op. Een reden dat de universiteiten van Utrecht en Wageningen mee doen, is dat het onderzoek van het Delta Kenniscentrum alleen in Zeeland kan worden gedaan. Als je studeert op waterkerende land schappen, duurzaam voedsel uit zee en groene waterstof en j e wilt j e bevindingen testen in de praktijk, dan moet je hier zijn. Enigszins ronkend wordt in een van de stuk ken dan ook gesproken van de zuidwestelijke delta als proeftuin voor de wereld. Die kan er niet snel genoeg ko men, vindt Wientjes. Nog dit jaar moet een kwartiermaker de voor bereidingen treffen, zodat het ken niscentrum in 2021 kan beginnen. Dat zal in september zijn, als een nieuw studiejaar aanvangt. Dat is drie maanden voor de extra interci ty's gaan rijden, dus voor studenten zonder kamer is het eerst nog even boemelen. VLISSINGEN Vijftien jaar had de gemeente Vlissingen geraamd voor het verder ont wikkelen van de Kenniswerf. Dankzij de compensatie voor de marinierskazerne kan het nu in vijf. Het Rijk betaalt 15 miljoen euro, Vlissingen 17 miljoen. Er is zelfs al een kaartje ge tekend, zij het nog vrij glo baal. Het Delta Kenniscen trum is daarop gesitueerd achter het kantoor van het RPCZ, waar nu de hoofdin gang is van de HZ. Even ver derop, aan de overkant van de straat, komen nieuwe be drijven en naast het Tech- num komen test- en demofa ciliteiten, ongetwijfeld vooral voor het nieuwe ken nisinstituut voor water, voedsel en energie. De im puls voor de Kenniswerf moet op termijn 380 nieuwe banen opleveren, onder meer van start ups en bedrijfjes die zich er vestigen. Wientjes heeft de compen satiemaatregelen goed aan el kaar geknoopt. Zoals de pro vincie rekent op geld uit de overdracht van de aandelen van Evides - daar wordt op gestudeerd - om haar bij drage aan het Delta Kennis instituut te leveren, zo profi teert de opgeknapte Kennis- werf van het opgeknapte sta tionsgebied van Vlissingen. De aanpak daarvan is onder deel van de verbeterde ver bindingen die - jawel - het voor studenten makkelijker maken om in Vlissingen te komen. Het was ongekend voor de Terneu- zense politiek wat er donderdag avond gebeurde. Over het algemeen gaat het er zeer kalm aan toe, tam zelfs. Maar op het podium van het Scheldetheater ontplofte voor veel direct betrokkenen onverwacht een bom. PvdA, GroenLinks, SP, 50Plus en D66 voelden zich gebruuskeerd door de regerende partijen in Ter- neuzen, TOP/Gemeentebelangen, CDA, VVD en ChristenUnie. De financiële toekomst van Ter- neuzen stond ter discussie. De vijf regeringspartijen hadden alvast in twee moties vastgelegd hoe zij die willen vormgeven, zoals geen extra verhoging van de gemeentebelas tingen om bijvoorbeeld de investe ring in een nieuwe middelbare school (kosten 50 miljoen euro) mogelijk te maken. ,,Alles is al dichtgetimmerd", sprak D66- raadslid Peter de Kraker namens 'de rebelse vijf' verwijtend, ,,terwijl we open zouden discussiëren en nog niets zouden beslissen." Ondanks een lijmpoging van Lo- nink lukte het niet de vijf terug in de gemeenteraad te krijgen, waarop We hebben elkaar recht in de ogen gekeken en elkaar stevig aangesproken de overige zeven partijen de verga dering wel voortzetten. ,,Achteraf gezien hadden we het niet zo moe ten doen", blikte TOP/Gemeente belangen-fractievoorzitter Jos Ver- durmen gisteren overdag terug. ,,Wij hadden direct duidelijk moe- ten maken dat we met de moties al leen wilden aangeven hoe wij er als coalitiepartijen over denken, en dat daarover te praten viel." Meningsverschillen Laszlo van de Voorde (PvdA) ver telde gisteren ook overdag dat de coalitiepartijen zo goed als zeker niet voor niets met de moties wa ren gekomen. ,,Er zijn meningsver schillen binnen de coalitie. De VVD wil absoluut de belastingen niet ex tra verhogen." Verdurmen re ageerde: ,,Wij hebben daarover met z'n allen bij de vorming van het nieuwe college van B en W in 2018 afspraken gemaakt en daar houden we ons aan." Hij kon zich de frus tratie van 'de rebelse vijf' overigens wel voorstellen. ,,Ze praten vaak de blaren op hun tong, maar ja, als op positie heb je eenmaal geen meer derheid." We zouden open discussiëren en nog niets beslissen Volgens burgemeester Lonink wijzen alle neuzen nu weer de zelfde richting uit. ,,We hebben el kaar recht in de ogen gekeken en el kaar stevig aangesproken. Door de coronacrisis, waardoor vergaderen lastiger is, is dat er ook wel bij inge schoten." zaterdag 4 juli 2020 proeftuin voor de wereld Com pensatieplan marinierskazerne Deel V Delta Kenniscentrum In Vlissingen wordt geïn vesteerd in onderwijs en onderzoek. Er komt een kenniscentrum voor water, voedsel en energie en het rijk stort een bijdrage in het Investeringsfonds Zeeland. Het Delta Kenniscentrum doet onder meer onderzoek naar water en naar voedsel uit water. foto boaz timmermans Dit was het slot van onze miniserie over het compensatieplan. De plooien zijn weer gladgestre ken in politiek Terneuzen, vol gens burgemeester Jan Lonink. Dat ging niet zomaar, nadat vijf oppositiepartijen uit onvrede donderdagavond vrij onverwacht de gemeenteraadsvergadering verlieten. Lonink riep gistermid dag laat alle twaalf fractievoor zitters samen. Frustraties over en weer zijn uitgesproken. Harmen van der Werf Terneuzen - Jan Lonink, burgemeester - Peter de Kraker, D66

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31