Tol moet zo snel mogelijk weg Man zwaarder bestraft voor bezit harddrugs Maak jij de mooiste zomerfoto van 2020? Op Het Delta Kenniscentrum is de droom van het Zeeuwse onderwijs. Het komt op de Kenniswerf in Vlissingen. 2 COMPENSATIEPLAN SLOT Commentaar De Tweede Kamer wil de Westerscheldetunnel niet tolvrij maken. Diep in de laatste nacht voor het zomerreces stemden de volksvertegenwoordigers een motie van 50Plus weg. Dus Zeeuws-Vlamingen blijven betalen om naar de rest van Nederland te mogen, en andersom. Voor het opheffen van de tol is 450 miljoen euro nodig. Dat geld zou Den Haag moeten toevoegen aan de miljoeneninjectie die Zeeland al krijgt. De Kamer vindt het te veel gevraagd. Was de motie onre delijk? Zeeland accepteerde tolheffing ooit als onvermijdelijk. Het was de enige manier om een tunnel voor elkaar te krijgen. Maar de wens om zonder kosten onder de Westerschelde door te rijden is altijd gebleven. Nog maar kort geleden piekte de weerzin tegen de tol omdat België de grens sloot vanwege co rona. Toen kregen de Zeeuws-Vlamingen pas echt een eiland gevoel. Het oordeel van de Kamer heeft geen grote betekenis. Het is maar de vraag of het kabinet iets met de motie zou hebben ge daan. Bovendien beslist Zeeland over de tunnel, niet de rege ring. Het is wel goed dat de tol op deze manier op de agenda blijft, in Den Haag en in Zeeland. Hier hebben Provinciale Sta ten goede argumenten om tol te blijven heffen tot de tunnel is afbetaald. Toch is het te hopen dat de Zeeuwse en de Haagse politiek snel samen tot de conclusie komen dat het anders moet. Dat Zeeuws-Vlaanderen echt niet veel langer mag wor den achtergesteld. Dan kan er wellicht meer dan we nu den ken. Die tol moet weg. Zeeuws-Vlamingen mogen echt niet heel lang meer worden achtergesteld De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de 28-jarige Middelburger B. van der H. voor het bezit van harddrugs een celstraf opgelegd van 21 maanden waarvan 6 voorwaar delijk. Dat hij ook een tabletteer- machine zou hebben gehad vond de rechtbank niet bewezen. De rechtbank ging daarmee - on danks de gedeeltelijke vrijspraak - boven de eis van de officier van jus titie uit, die 18 maanden waarvan eveneens 6 voorwaardelijk had ge ëist. De rechtbank baseerde haar vonnis op de landelijke richtlijnen. Het feit dat Van der H. niet bij de drugs in de kelderbox kon komen omdat hij geen sleutel had, deed daar volgens de rechtbank niets aan af. ALMANAK Kinderen. Ze lijken altijd grote honger te hebben en ze vreten je hele koelkast leeg. Had je zelf net zin in een blokje kaas: op. Wil je een boterham smeren: alleen nog de kontjes in de zak. De Hulster moeder is het wel gewend dat haar kroost haar te snel af is. De drugs, 3500 xtc-pillen en en kele kilo's amfetaminen, mdma, plus een tabletteermachine werden op 5 januari bij een doorzoeking ontdekt in de kelderbox van zijn in middels ex-vriendin. De rechtbank ging - ondankseen vrijspraak - boven de eis van het OM uit Volgens Van der H. zouden de drugs en de machine daar door een vriend zijn neergezet. Toen Van der H. bij een politiecontrole in het be zit was geweest van cocaïne gaf hij als verblijfadres het adres van zijn vriendin op. Maar onlangs waren de rollen omgedraaid. Ze stond witlofsa lade te maken en daar moet ook zo'n blik gemengde vruchtjes doorheen. Voor het éérst in dik tien jaar had zijzelf die lekkere halve kersjes als eerste te pak ken. Het voelde als een over winning. Samenwerking Heros en ARN blijft Impuls stapt in innovatienetwerk VLISSINGEN Film by the Sea trekt Zeeland in Vanaf dag één was duidelijk dat het Delta Kenniscentrum in het com pensatiepakket voor de mariniers kazerne moest komen. Toch ver telde Bernard Wientjes, de archi tect van het pakket, tijdens de pre sentatie vorige week dat die och tend pas de brief was binnengeko men waarin de laatste partij zijn deelname garandeerde. Want vage toezeggingen waren niet genoeg, Wientjes eiste boter bij de vis. De business case van het kennis- en onderwijsinstituut oogt dan ook buitengewoon degelijk. De eerste studenten lijken nog sneller naar Zeeland te komen dan de intercity's die ze moeten gaan vervoeren. Campus Zeeland Het is de droom van de Zeeuwse onderwijsinstellingen die samen werken onder de noemer Campus Zeeland. Zestien jaar geleden kreeg de provincie voor het eerst een beetje hoger onderwijs binnen de grenzen, met de oprichting van het huidige University College Roos evelt. Met het oog op het Joint Re search Centre, een laboratorium waarvan ook Scalda en HZ profite ren, werd UCR twee jaar geleden Vraagstukken die echt van deze tijd zijn en echt Zeeuws: water, voedsel en energie uitgebreid met een departement engineering. De volgende stap moest een kennisinstituut zijn dat zich bezighoudt met vraagstukken die echt van deze tijd zijn en echt Zeeuws: water, voedsel en energie. Maar ja, daarvoor waren tientallen miljoenen euro's nodig. Laatste dag Om precies te zijn: ruim 141 mil joen euro, blijkt uit de stukken van Wientjes. Daarvan komt 68 mil joen uit de 650 miljoen euro die het kabinet heeft uitgetrokken om Zee land te compenseren voor het mis lopen van de marinierskazerne. De rest komt van de provincie, Europa, bedrijven, maatschappelijke orga nisaties en kennis- en onderwijsin stellingen. Behalve HZ, Scalda en UCR gaat het over de universiteiten van Wageningen en Utrecht. Als je zo'n enorme financiering binnen drie maanden voor elkaar bokst, is het niet raar dat de laatste toezeg ging pas op de laatste dag binnen komt. Nieuwe inwoners Het Delta Kenniscentrum wordt gevestigd op de Kenniswerf in Vlis- singen, maar zal ook activiteiten ontwikkelen in Middelburg, Yer- seke en Colijnsplaat. Elk jaar komen er 200 mbo- en hbo-studenten naar Zeeland, die hier twee tot vier jaar blijven. Daar bovenop komen nog eens 80 studenten uit het hoger on derwijs in Zeeland hun master ha len. Gemiddeld zullen er 575 extra studenten in Zeeland in wonen, wat een economische waarde ver tegenwoordigt van 14,3 miljoen euro per jaar. En tot 2030 zullen VLISSINGEN Het is zomerEn of je nu thuis blijft, op het strand lui ert of naar het buitenland gaat, wat is er dan leuker dan mooie foto's te maken, die te delen met de rest van de wereld en daarmee kans te ma ken op leuke prijzen? Stuur tot 24 augustus je leukste zomerfoto in via pzc.nl/zomerfoto. Gemaakt in je eigen woonplaats of misschien wel op honderden kilometers af stand. Mooie prijs De grappigste, zonnigste of bijzon derste zomerfoto's verschijnen in de krant en op onze website. Alle inzenders maken kans op een mooie prijs. Een selectie van de zomerfoto's verschijnt vanaf volgende week op een speciale pagina in de krant en op de website. De pagina staat twee keer per week in het regiokatern, op dinsdag en vrijdag. De laatste pa gina verschijnt eind augustus. Beroemde fotograaf Foto's in liggend en staand formaat zijn welkom. Een tip: de mooiste foto's moeten het hebben van het moment waarop ze gemaakt zijn. Zorg dat je foto een gebeurtenis vastlegt die niet op elk moment ge maakt kan worden. De beroemde fotograaf Cartier Bresson noemde dit 'het beslis sende moment'. zaterdag 4 juli 2020 II Ad Roos Middelburg Tip? redactie@pzc.nl SLUISKIL De recyclingbedrijven Heros Sluiskil en ARN Weurt verlengen hun sa menwerkingsovereen komst met zes jaar. Jaar lijks laat ARN 87.500 ton van haar vrijkomende AEC-bodemas opwerken door Heros. Die bodemas is het restproduct van de 300.000 ton afval die ARN verbrandt. De warmte die daarbij ont staat levert ARN aan het elektriciteitsnet en ook aan 6400 woningen. Heros werkt de bodemas op tot duurzame, secun daire grond- en bouw stoffen, voor de betonin- dustrie en de grond-, weg- en waterbouw. ZIERIKZEE Ontwikkelingsmaat schappij Economisch Im puls Zeeland treedt toe tot het netwerk Trade and Innovate NL. Dat is een netwerk van publieke organisaties dat zich inzet voor de internatio nalisering van het Neder landse bedrijfsleven. Bij het succesvolle Zeeuwse e-commercebedrijf Your- surprise in Zierikzee on dertekenden Impuls-di recteur Dick ten Voorde (m), Annette Wijering, di recteur bij de Rijksdienst voor Ondernemend Ne derland (RVO.nl) en Emar Gemmeke, secretaris van Trade and Innovate NL, het convenant. Film by the Sea door het jaar trekt Zeeland in. Vanaf deze maand zijn de wekelijkse voorpre mières niet alleen in Vlissingen en Terneu- zen, maar ook in Middel burg, Zierikzee, Goes en Oostburg. Filmliefheb bers kunnen wekelijks arthouse- en crossover- films zien die pas later een landelijke release krijgen. Dat kan bij Cine- city Vlissingen en Ter- neuzen, Cinema Middel burg, Podium 't Beest in Goes, fiZi in Zierikzee en het Ledeltheater in Oostburg. Het gaat om een proef tot half sep tember. Delta wordt Ernst Jan Rozendaal Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30