Zeeuwse Kamerleden: Motie zou compensatiepakket in gevaar brengen 'Er zijn al zo veel diensten weggehaald uit Zeeuws- Vlaanderen; de tunnel had dat voor ons moeten compenseren' 'Zonder tol zal de belemmering om deze kant op te komen voor veel mensen kleiner zijn' 'Mijn man werkt aan de overkant, elke keer dat hij door de tunnel gaat, moet hij betalen' Donderdagnacht heeft de Tweede Kamer tegen het voorstel gestemd om het afschaffen van de tol toe te voegen aan het pakket van maatre gelen waarmee Zeeland wordt ge compenseerd voor het mislopen van de marinierskazerne. De motie van 50PLUS werd gesteund door alle oppositiepartijen, behalve de Partij voor de Dieren en Van Haga. De uitslag van de stemming was: 77 tegen, 67 voor. De Zeeuwse Kamerleden Joba van den Berg (CDA) en André Bos- man lichten hun stemgedrag graag toe. „Want daar zit een goed verhaal achter", zegt de VVD'er. ,,In de Tweede Kamer is afgesproken dat het kabinet in samenspraak met Zeeland een pakket zou samenstel len om Zeeland te compenseren. Over dat pakket is overeenstem ming bereikt. Wij hebben gezegd: daar gaan we niet tussen zitten. Je loopt anders het risico het hele compensatiepakket open te trek ken. Die discussie moet je niet wil len. Het eerste belang nu, is het compensatiepakket heel houden." Dat vindt ook Van den Berg: ,,De Kamer heeft opdracht gegeven aan het kabinet om samen met het Zeeuwse bestuur tot een ruimhar tige compensatie te komen. Dat hebben ze gedaan. Daar gaan wij niet tussen komen." Drogreden Gerrit Jan van Otterloo (50PLUS) die de motie had ingediend, noemt dat een drogreden. ,,Het compensa- tiepakket zou helemaal niet ter sprake komen. In de motie stond nadrukkelijk dat dit extra zou zijn." Maar volgens Van den Berg is die uitleg niet reëel: ,,Er ligt een compensatiepakket van 650 mil joen euro. Als je iets extra's wil doen, zou dat te bespreken zijn als het gaat om een paar miljoen euro. We hebben in Den Haag afgesproken nog eens rond de tafel te gaan zitten Maar het tolvrij maken kost 450 miljoen euro. Dat is niet 'iets ex tra's'." Dat zijn motie het niet gehaald heeft, noemt Van Otterloo een grote teleurstelling. ,,Er waren veel mensen die van te voren dachten dat het een hopeloze missie was, maar uiteindelijk zie je dat we nog heel veel steun hebben gehad. Maar het meeste teleurgesteld ben ik in de Partij voor de Dieren. Die heb ben tegen gestemd. Dat had ik niet verwacht." Als die partij de motie had ge steund, waren de stemmen van de vijf Zeeuwse Kamerleden door slaggevend geweest. Cees Liefting van de Stichting Tunnel Tolvrij is dan ook flink teleurgesteld in die vijf. ,,Ik vind dat zij wel wat uit te leggen hebben. Maar zij niet alleen. Eerder dit jaar pleitte de Christen Unie via een motie voor een ruim hartige compensatie voor het schrappen van de marinierska zerne. In die motie werd gesteld dat de bereikbaarheid van Zeeland ver beterd moest worden. Verschil lende partijen hebben zich daar toen achter geschaard. Maar die hebben nu toch tegen het tolvrij maken van de tunnel gestemd." Toch blijft de stichting zich in zetten om de tunnel tolvrij te krij gen. ,,We hebben gisteren in Den Haag met verschillende politieke partijen afgesproken nog eens rond de tafel te gaan zitten om te zien of er geld gereserveerd kan worden voor het tolvrij maken van de tun nel. Verder blijven we in Zeeland op politiek-bestuurlijk vlak hiervoor aandacht vragen én we zien juridi sche mogelijkheden", aldus Lief- ting. Actie De Zeeuwse Statenfractie van Fo rum voor Democratie wil dat Zee land nu zelf alsnog in actie komt. De partij dient komende week in een Statenvergadering een motie in. Daarin wordt het dagelijks pro vinciebestuur opgeroepen om als nog met onderhandelaar en 'pak ketsamensteller' Bernard Wientjes in gesprek te gaan over het toevoe gen van de tolvrije tunnel aan het compensatiepakket. ZEELAND 2 It Tunnel tolvrij? Nee, toch niet! - George de Schepper Kijk op de site bij /video I zaterdag 4 juli 2020 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl - Rudi Loof - Annemiek Pijpelink „Natuurlijk wil ik ook van de tol voor de Westerscheldetunnel af", zegt Tweede Kamerlid André Bosman (VVD) uit Middel burg. ,,En ik kijk nog steeds hoe dat zou kunnen. Maar de motie die door 50PLUS was ingediend, was daar niet de juiste weg voor." Miriam van den Broek Vlissingen - Cees Liefting, Stichting Tunnel Tolvrij Het tolplein van de Westerscheldetunnel. FOTO MARK NEELEMANS/FOTO'S PORTRETJES CAMILE SCHELSTRAETE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29