Onthutsend O 'Men neemt zichzelf Noodklok over dreigend bankroet voor commerciële radiozenders 24 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV INTERVIEW TEX DE WIT Tex de Wit is te zien in Zondag met Lubach, Klikbeeten vanaf morgen weer in Makkelijk Scoren. Hij bedenkt grappen, schaakt goed en won 14.000 euro in een tv-spelletje van John de Mol. Dacht hij. „Dat waren de kleine lettertjes." Soms is een tv-programma net te vroeg afgelopen. Of beter gezegd: denk je als kijker bij de aftiteling: 'nee, dit mag zo niet eindigen. Ik wil weten hoe het verder gaat.' Daarmee doel ik niet op het gesprek met Wilfred Genee bij Opi van zondag waar de regie bot ingreep omdat het Journaal stond te trappelen, maar op Opstandelingen van don derdagavond. Het was een tamelijk onthutsende afleve ring, in een serie waarbij ik wel vaker denk: gebeurt dit in Nederland? Sophie Hilbrand schetst week na week een weinig vleiend beeld van de lokale democratie, die in som mige dorpen aan elkaar hangt van vriendjes politiek en handjeklap. Maar in Ermelo maken ze het helemaal bont, zo bleek donderdag. Hoofdrolspelers waren een eendenslachter met onbegrensde expansiedrift en een burgemeester die hem geen strobreed in de weg legt. Sterker nog, die de gemeenteraad zodanig in de tang heeft dat die niet anders kan dan ook akkoord gaan met alles. Praktijken waar ze op Sicilië nog een puntje aan kunnen zuigen. Tenminste, dat is het beeld dat werd geschetst in de uitzending. Voor zover ik vanaf de bank kon beoorde len hadden de makers van Opstandelingen hun huiswerk goed gedaan. Behalve de eenden slachter hadden ze nog twee voorbeelden van ronduit dubieuze praktijken in Ermelo opge spoord. Ook was te zien hoeveel moeite Hil- brand deed om de burgemeester te spreken te krijgen zodat hij zpn kant van het verhaal kon vertellen, maar waar hij voor bedankte, ook nadat ze op zijn verzoek haar vragen eerst schriftelijk had ingediend. Het was een tamelijk veelzeggend beeld hoe deze burgervader Hilbrand voorbij beende op de stoep van het gemeentehuis. Borst vooruit, paraplu tikkend op de grond, sommerend dat ze moest stoppen met filmen. ,,Als dit uitge zonden wordt, heeft u een probleem.'' Ik ver moed dat de cameraploeg stiekem heeft staan highfiven om dit visuele cadeautje dat ze in de schoot kregen geworpen. Het verhaal kreeg uiteindelijk een raar staartje met brandstichting bij de eenden slachter, waarbij de Vegan Streaker (kent u die nog van Paul de Leeuw?) als verdachte uit de bus kwam. Maar antwoord op de prangendste vragen kwam er niet: kan dit soort wanbe stuur zomaar? Hoe bestaat het dat burgers keer op keer door de rechter in het gelijk wor den gesteld en een gemeente de uitspraken domweg naast zich neerlegt? Is er geen pro vincie of onderzoeksorgaan van de centrale overheid die ingrijpt of op zijn minst een on derzoek start? Hallo? Iemand? Quote van de dag Show Macrooy in najaar Potter terug in bios Alle acht verfil mingen van de boekenreeks over Harry Pot ter zijn deze zomer in de bioscoop te zien. De eerste twee delen draaien vanaf 16 juli, waarna er elke week twee delen bij komen. Vanwege co rona komen er weinig nieuwe films uit. ex de Wit (34) zit in een com fortabele tussenfase van het Bekende Nederlanderschap. Anoniem genoeg om niet na gestaard te worden, bekend genoeg om af en toe een com pliment van een vreemde te krijgen. Nadat hij, noodge dwongen door corona, vaste 'tafelheer' was ge worden bij Zondag met Lubach, wordt hij vaker herkend op straat, al denken veel mensen dat ze bij hem op school zaten, of dat hij hun huisarts is. ,,Zo'n hoofd heb ik kennelijk.'' En als ze hem al van televisie herkennen, verwarren ze hem met Ruben Terlou. De Wit is op televisie te zien in sketches in Klik- beet, als aangever in Zondag met Lubach en vanaf morgen in het tweede seizoen van Makkelijk Sco ren, het satirische sportprogramma dat hij samen met Diederik Smit en Jonathan van het Reve maakt. En af en toe zit hij, tegen beter weten in, in jolige panelshows op RTL4. ,,Dat gaat mij niet heel goed af,'' zegt De Wit met onderkoelde dictie. ,,Ik ben in mijn reactie iets te secundair.'' Het ontbreekt De Wit niet aan zelfkennis: hij is het archetype droogkloot. Hij praat bedachtzaam, met milde ironie in zijn stem, zijn grappen zijn eerder intelligent dan vet. Hij probeert soms om meer primair te reageren, zegt hij, maar is toch vooral iemand die beschouwt, die patronen in kaart brengt, hypocrisie blootlegt. De sportwereld is daarvoor een dank baar onderwerp. „Men neemt zich zelf enorm serieus, wij vinden het leuk om dat een beetje op de hak te nemen." „We zouden eigenlijk zes afleveringen maken, het zijn er nu maar vier gewor den. Zo vangen we het gemis van de sport- zomer een beetje op, mensen willen het toch over sport hebben. We maken ook items die niet gebonden zijn aan competities. Het vorige seizoen hadden we een persiflage op Andere Tijden Sport, deze keer gaat Diederik Smit wekelijks naar de toekomst, om verslag te doen van de Olympi sche Spelen in 2021.'' ,,Nee. Wel doet oud-volleyballer Bas van der Goor mee. Die bleek het hele eerste seizoen gezien te hebben. Bas van der Goor! Da's dus mooi wel een olympisch kampioen.'' ,,Ik heb weinig sporters op speeddial, maar Rae- mon Sluiter schreef in de Veronica Gids dat hij vaste kijker was. En Willem van Hanegem deed mee in een item. Er zullen vast ook sporters zijn Commerciële radio zenders zijn in ge vecht geraakt met staatssecretaris Mona Keizer (CDA) van Economische Zaken. Kleine stations als SLAM! en 100% NL zouden op omvallen staan, maar ook gigan ten als Radio 538 en Qmusic zitten in fi nancieel zwaar weer. Keizer is onvoldoende bereid een helpende hand uit te steken, aldus Herbert Visser namens de Vereniging Commerciële Radio (VCR) die de nood klok luidt. Voor alle zenders binnen deze branche geldt dat de zendvergunning af loopt in september 2022, waarna mogelijk een veiling van ether frequenties volgt. Volgens de VCR is het noodzaak dat de staatssecretaris de einddatum van de zendmachtiging met drie jaar opschuift. Visser (ook directeur van 100% NL en SLAM!) zegt niet om geld te vragen. ,,Wij willen meer tijd.'' Om het hoofd bo ven water te houden, moeten stations geld lenen. ,,Dat is geen probleem'', zegt Vis ser. ,,Maar we hebben wel vijf jaar nodig om dat af te lossen. Wij kunnen nu de bank niet beloven dat we het in september 2022 hebben terugbetaald, want we kunnen na tuurlijk niet aantonen of we dan überhaupt nog bestaan.'' De kwestie loopt al enkele maanden. Kei zer stelde eerder dat door de coronacrisis meer radio wordt ge luisterd en dat dit zich op den duur uitbetaalt in meer reclamegeld. (Gudo Tienhooven) zaterdag 4 juli 2020 GO MUZIEK De première van de tour Horizon van Jeangu Ma crooy is in sep tember in De Kleine Komedie in Amsterdam. De Nederlandse deelnemer aan het Songfestival zou zonder co rona al in maart zijn begonnen. FILM 3 ■u enorm serieus Roelf Jan Duin Hebben jullie getwijfeld of Makke lijk Scoren überhaupt wel door moest gaan nu alles op z'n gat ligt? Keert Rico Verhoeven terug als huisdichter? Kregen jullie meer reacties uit de sportwereld? -Dave Roelvink in Grazia. Hij reed zo'n dure wagen van een vriend in de prak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 24