23 Petrovic en Advocaat: na Servië, Sunderland en FC Utrecht nu ook bij Feyenoord Bedreigd in eerste periode Tuinconcerten Wibi Soerjadi Zeljko Petrovic (54) zag als leergierige speler van PSV in trainer Dick Advocaat nog 'de kleine generaal'. Later ontstond na een toevallige ontmoeting een warme vriendschap, die ze komend seizoen weer samenbrengt, als assistent en coach bij Feyenoord. Augustus 2020 Het voordeel ASSISTENT GULLIT Zo coach ik de spelers. Ik coach niet op mijn manier, maar op de manier zoals hij zou willen dat ik het doe.'' Petrovic vindt die loyaliteit enorm belangrijk. ,,Er zijn in de voetbalwe reld zo veel 'achterbaksen'.'' Zelf had hij als hoofdtrainer ver der gekund, na korte periodes bij het Bulgaarse Botev Plovdiv en In ter Zapresic uit Kroatië. Vorige week nog klopte NorthEast United aan, een club uit India. Hij kon er veel meer verdienen dan bij Feyen oord. ,,Ik had mijn jawoord al gege ven. Die eigenaar zei: 'Je hebt toch niet getekend?' Maar ik ben een man van mijn woord.'' Als assistent van Martin Jol stond hij altijd tussen de spelers van HSV. Bij Anzji sprak hij de taal van het Russische management en be schermde hij hoofdcoach Guus Hiddink. En Dick Advocaat? Die redde zichzelf altijd wel. Met hem is Zeljko Petrovic nog altijd close. ,,We bellen elkaar wekelijks. Als ik ergens als trainer aan de slag ben, komt hij met zijn vrouw kijken. Ik ben niet bevriend met de trainer, maar met de mens Dick Advocaat.'' Die kiem voor de vriendschap werd al in 1996 gelegd. Frank Arne- sen was destijds technisch direc teur bij PSV, Advocaat fungeerde er als trainer. Petrovic was al dertig, maar kreeg als speler toch zijn ge droomde transfer, van het kleine RKC naar de topclub in Eindhoven. ,,Ik weet hoe moeilijk zo'n beslis sing te verkopen is. Daarom waar deerde ik het enorm dat ze me die kans gaven'', zegt hij over dezelfde mensen die hem nu naar Feyen- oord halen. Daar tekent hij na het weekeinde een eenjarig contract als assistent-trainer. De PSV-periode leidde nog niet direct tot een klik tussen Petrovic en Advocaat. ,,Er liepen daar alleen maar internationals rond. Ik dacht: ik ga hier niet kappen en draaien of het spel verdelen. Ik luisterde in de voorbereiding goed naar wat Advo caat wilde. Dat was lopen en diep gang. Hij dwong bij iedereen res pect af, maar kon ook heel afstande lijk zijn. Daar beschouwde ik hem als 'de kleine generaal'.'' De andere Advocaat leerde Petro- vic pas later kennen. Na een inter land van het Nederlands elftal tegen de Schotten raakte hij met de toenmalige bondscoach in gesprek. Hij voelde dat er een klik was. ,,Ik kreeg zijn telefoonnummer. Advo caat zei: 'Als je iets nodig hebt, kun je me altijd bellen'. Later zouden we samen naar Rusland gaan.'' Drone Dat ging niet door, maar de samen werking kreeg bij de nationale ploeg van Servië alsnog zijn beslag. Een drone met een Albanese vlag verstoorde in 2014 de droom om kwalificatie voor het EK af te dwin gen. Petrovic: ,,We waren geweldig ontvangen in Servië. De spelers lie pen weg met Advocaat. Dat inci dent was killing. We kregen drie punten in mindering en moesten zonder publiek spelen.'' Na een 1-3 nederlaag tegen Dene marken was het EK buiten bereik. De voetbalbond van Servië zat met de handen in het haar. ,,Advocaat zocht contact met de voorzitter. Hij zei: 'We blijven niet voor het geld zitten. We stappen op om het jullie makkelijk te maken'. Ik zag de tra nen in de ogen van die mensen. Ik heb nog geregeld contact met ze. Dan zeggen ze: doe de groeten aan Advocaat. Dat is een grote meneer.'' Sinds dat avontuur is er sprake van een hechte vriendschap. ,,We trekken buiten het voetbal veel met elkaar op. Op tweede kerstdag was ik bij hem uitgenodigd voor het di ner. Dat zegt wel wat. Als mens is Dick Advocaat een geweldenaar. Een warme man met een heel groot hart voor vrienden. En dan praat ik nog niet eens over zijn kwaliteiten als trainer.'' Als assistent kent Petrovic zijn rol. Die zal hij bij Feyenoord weer vertolken, net als bij Sunderland en FC Utrecht, waar hij ook nog met Advocaat samenwerkte. ,,Ik weet wat Advocaat met een training wil of wat er tactisch moet gebeuren. Wibi Soerjadi zal weer prachtige tuinconcerten organiseren op zijn Landgoed in Diepenheim. De meest virtuoze stukken, muziek uit films en bekende klassieke werken zulLen tijdens dit concert voorbij komen. Vanwege de corona-maatregeLen zulLen de concerten plaatsvinden in een meer ingetogen setting, maar zal er zoals altijd een exclusieve en intieme sfeer zijn. Bestel tickets op pzc.nl/wibi zaterdag 4 juli 2020 Dick Zeljko Petrovic kreeg dreig brieven toen hij in juli 2004 voor het eerst bij Feyenoord ging werken, als assistent van toenmalig hoofdcoach Ruud Gullit. Die brieven zijn door de Rotterdamse club aan de politie overhandigd. Die zag er een tijdlang op toe dat er niets gebeurde als hij van de Kuip naar het trai ningsveld wandelde. Petrovic (54) onthult dat nu hij op nieuw aan de slag gaat in Rotterdam-Zuid. ,,De gebeur tenissen van toen spelen geen rol meer. Ik ben geen moment bang geweest. De fans mogen roepen wat ze willen.'' Petrovic denkt dat een aantal fans destijds liever had gezien dat een van de iconen van Feyenoord assistent was ge worden van Gullit. ,,Je hebt er altijd gekke mensen bij. Door mijn persoonlijkheid sloeg de stemming snel om. Ik sprak gewoon met iedereen. Met de fans bouwde ik een heel goede band op.'' Wilber Hack Vught Zeljko Petrovic als assistent van Dick Advocaat bij Sunderland. ,,Als mens is hij een geweldenaar.'' foto getty Al jarenlang dik met Als PSV-speler in 1997 naast Advocaat en de schaal. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 23