H&Ji de praktijk zijn scholen wé kinderopvana 'S 16 ECONOMIE PSYCHOLOGELD 'W 1^ De coronacrisis zal tot een golf aan faillissementen leiden. Eerder ingrijpen kan veel van dit soort drama's voorkomen, denkt Diederik van den Biggelaar van interim-managementbureau Mandaat. INTERVIEW INTERIM-MANAGEMENT Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg, freelance journalist. Zij analyseert iedere week ons economisch gedrag. cholen zijn geen kinder opvang', vielen veel lera ren op sociale media uit tegen gestreste ouders die tijdens de lockdown vroegen om herope ning van de scholen. Ik moest daar aan denken toen ik deze week het rooster voor volgend schooljaar voor mijn dochtertje ontving. Boordevol vakanties, studiedagen en andere lesvrije dagen. En dan maar duimen dat de school niet weer voor langere tijd dichtgaat door een landelijke of plaatselijke opleving van het coronavirus. Ik voelde de stress meteen opborrelen. Als de school geen kinderopvang is, hoe gaan we dat dan allemaal rege len? In de praktijk fungeren basis scholen wel degelijk als kinderop vang. Alleen een nogal onbetrouw bare. Moeders gaan dan ook maar ietsje meer werken als hun jongste naar de basisschool gaat, gemiddeld 3 procent. De kloof tussen mannen en vrouwen blijft groot: Neder landse vrouwen werken gemiddeld 26 uur per week en mannen 36 uur. In sectoren waar veel vrouwen wer ken, zoals het onderwijs en de zorg, bestaan dan ook grote tekorten. Vier op de tien Nederlandse vrou wen zijn niet economisch zelfstan dig. En vrouwen komen minder vaak in de top van het bedrijfsleven terecht omdat ze in deeltijd wer ken. daar de kans voor krijgen. En niet worden belemmerd door studieda gen, tropenroosters of schoolvakan ties. Daarom moeten we als maat schappij voor eens en voor altijd de discussie beslechten: doen onze scholen ook dienst als kinderop vang, ja of nee? Zo ja, dan moeten scholen meer rekening houden met de agenda van ouders, en is het voorbij met de overdaad aan (les)vrije dagen. Daar mag een flinke financiële vergoe ding tegenover staan, zodat het vak leraar aantrekkelijker wordt en scholen extra mensen kunnen aan trekken om deze uren op te vangen. Op die manier wordt een extra in vestering in het onderwijs direct een bijdrage aan de emancipatie van vrouwen. Overigens verwacht ik niet dat veel leraren warmlopen voor extra uren. Uit het 'scholen zijn geen kinderopvang' klinkt ook een zeker dedain. Lesgeven is een hbo-functie, op kinderen passen niet. Bijvoorbeeld dat de buitenschoolse opvang veel flexibeler inspringt op Extra investering in het onderwijs is direct een bijdrage aan de emancipatie van vrouwen de behoeftes van ouders. In Neder land zijn we dat niet gewend. Pro fessionele buitenschoolse opvang ontstond hier pas in de jaren 90. En zelfs in deze eeuw beschouwen we kinderopvang nog als een luxe, want na de economische crisis van 2008 werd er weer fors op bezui nigd. Het ideaal dat de moeder thuis bij haar kroost blijft, viert nog altijd hoogtij. Of, zoals verwoord op Twitter: 'Scholen zijn geen kinder opvang. Ouders moeten zelf voor hun kind zorgen.' En bij een 'nee' mogen werkge vers ook niet meer hun kop in het zand steken. Verplicht hen bij voorbeeld om ouders de optie te bieden dat ze (onbetaald) een vrije dag kunnen opnemen in geval van een zieke leraar of studiedag. En verhoog het wettelijke aantal vrije dagen. Scholen willen geen kinderop vang zijn, en dus lopen vrouwen de gaten dicht. Zolang we geen oog hebben voor dat probleem, blijft Nederland kampioen deeltijdwer ken. ASMI NN Group Signify Unilever Dat veel bedrijven het niet zullen redden, is wel duidelijk. Banken stoppen nu al miljarden euro's in de stroppenpot, omdat ze zien dat be drijven hun leningen niet kunnen terugbetalen. Dat betekent dat ze op de afdelingen Bijzonder Beheer (BB), waar alle bedrijven in proble men naartoe verhuizen, nu al klaar staan voor de golf aan probleemge vallen. ,,Het duurt altijd een paar maanden voordat bedrijven daar te rechtkomen. Vanaf september zul len ze massaal naar de afdeling BB verhuizen.'' Diederik van den Biggelaar weet waarover hij praat. Al ruim elf jaar staat hij mede aan het hoofd van Mandaat, een bedrijf dat onder an dere interim-managers levert aan bedrijven in moeilijkheden. ,,Tij- dens de vorige crisis zat 23 procent van het midden- en kleinbedrijf (mkb) bij de afdeling BB.'' Van de bedrijven die daar terechtkomen, haalt een aantal de eindstreep niet. Vandaar dat het onder onderne mers ook wel de 'crepeerafdeling' wordt genoemd. De bank is volgens ondernemers helemaal niet bezig met het redden van een bedrijf, maar alleen met het beperken van de schade voor de bank. Van den Biggelaar nuanceert dat beeld enigszins. ,,In grote lijnen klopt het dat banken naar het ei genbelang kijken. Banken zijn geen waaghalzen, ze vragen juist zeker heden. Maar BB bestaat uit twee af delingen, herstructurering en af wikkeling. Bij afwikkeling gaan de bedrijven failliet en is het beleid van de bank erop gericht zo veel mogelijk geld uit het bedrijf te ha len. ,,Maar een deel van de bedrij ven is wel levensvatbaar en die be landen op de afdeling herstructure ring.'' Mannetje van de bank Bij die bedrijven komen Van den Biggelaar en zijn mannen, en een enkele vrouw, om de hoek kijken. ,,Wij worden gevraagd mee te kij ken of en hoe een bedrijf gered kan worden.'' Een warm welkom krijgt Van den Biggelaar meestal niet. ,,De bank stelt aan het bedrijf in moei lijkheden voor om een interim-ma- Ik roep bedrijven op eerder te schakelen met hun bank. Daarmee kun je veel ellende voorkomen Het is dan ook belangrijk dat vrouwen die meer willen werken, Kiezen we voor optie 2 (nee), dan is een andere oplossing vereist. Reageren? economie@dpgmedia.nl O m zaterdag 4 juli 2020 Het chipbedrijf was koploper bij de hoofd fondsen op het Damrak. De verzekeraar scoorde een bescheiden plusje. De oude licht- divisie van Philips besloot de beursweek in het rood. Het levensmid delenconcern was de groot ste daler in de AEX. a> E o GO Peet Vogels Rotterdam Leegstaande winkel panden: zo ver hoeft het voor veel onderne mers niet te komen. FOTO ANNEMIEK MOMMERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16