rourad'Europe Mooiste fietspad op oud spoortraject effeweg.nl Onze mooiste reizen nSa! NIEUWS 15 Deel 3 effeweg.nl oF bel 08810 30 800 W erwijl de zwaluwen vlak boven het brokkelige asfalt brutaal langs mijn voorwiel scheren, plakt de motregen zich vast aan het achterwiel om er de halve dag te blij ven hangen. In de Ardennen, natuur lijk, niet voor niets zo groen. Motre gen. In elke taal van deze reis bestaat er een totaal ander, bijzonder woord voor: 'bruine' in het Frans, 'Nieseln' in het Duits, 'pioggerella' in Italië en in Spanje 'llovizna', of, nog mooier, het uit het Baskisch geadopteerde 'txiri- miri'. Als ik ergens tussen de toeristische dorpen Durbuy en La-Roche-en-Ar- denne een man en een jongen op twee stevige tourfietsen inhaal, spreek ik hen direct in het Neder lands aan. Pa rijdt in een Lotto Jumbo shirt, ik had ze de avond tevo ren al op een terrasje zien zitten. Ze zijn op weg naar Venetië. Elk jaar ma ken Thijs van der Plas (57) en zoon Carel (15) uit Den Haag zo'n reis, steeds verder. Maastricht, Parijs, Auschwitz. ,,We willen ooit Nederland-Aus- tralië op de fiets doen", zegt Thijs. ,,Ik wil naar Noord-Korea", zegt Carel, die even op de grond is gaan zitten. Ze fietsen zo'n 80 kilometer per dag, er resteren nog meer dan 1000. De tocht was vanwege de corona- Het is meteen duidelijk als er Nederlanders in hun auto voorbij rijden. Die passeren, gewend aan fietsers, op een centimeter. In Spanje is 1,5 meter afstand verplicht: al ver vóór corona. pandemie lang onzeker. En hoe avon tuurlijk ook ingesteld (,,Vroeger fietste ik met mijn vrouw van In dia naar China"), Thijs van der Plas zou het niet kunnen maken in een half gesloten Europa op pad te gaan. Hij is Directeur Ge neraal van Politieke Zaken op het ministerie van Buitenlandse Zaken, ,,en dan moet ik me na tuurlijk wel aan onze eigen reisad viezen houden", lacht hij. Ook voor de topdiplomaat is het wennen, de maanden zonder in een vliegtuig te stappen. ,,Diplomatie is toch vooral het persoonlijk contact, mensen opzoeken." Hij was in Iran, vlak voor de uitbraak. Nu de halve wereld nog steeds door het virus is Durbuy Luxembourg verlamd, heeft hij de fietstocht met zijn zoon maar vervroegd. Er zijn meer Nederlanders in de Ardennen, maar mondjesmaat. De kentekens van de auto's buiten de pittoreske dorpjes zijn vooral Bel gisch. Ook hier: het land gaat voor het binnenlands toerisme. Het trekt weer aan, heeft de hotelbaas in Durbuy me gezegd, maar dat geldt niet voor de steden. ,,De mensen ko men liever hier dan dat ze een dag trip naar Brussel maken." Als ik op de wegen door de Arden nen wordt ingehaald, weet ik trou wens al dat het een Nederlandse auto is zonder het kenteken te zien. Ge wend als ze zijn in de steden en op polderwegen fietsers op een haartje na te raken, nemen de meeste Neder landse automobilisten nauwelijks af stand als ze je met 80 kilometer per uur passeren. Heel wat anders dan de respectvolle en geduldige Belgen, en in Spanje is het bij wet verplicht een fietser op meer dan 1,5 meter in te ha len - een wet die van ver voor het so cial distancing stamt. Hoe verder Nederland uit zicht raakt, hoe schaarser de fietspaden. Maar Wallonië neemt afscheid met een van de mooiste, een vroeger spoortraject dicht bij Bastogne, in lichte afdaling door bossen en tun nels. Na de laatste tunnel blijk ik in Luxemburg te zijn, land dat ook een prima fietspad dwars door de cen trale vallei heeft. Jasmijngeur Voor ik daar beland en om de haver klap door een walm van jasmijngeur vlieg, geeft een bordje bij Ettelbruck een teststraat voor Covid-19 aan. In het strak geordende groothertogdom, waar in die vallei de lachende en sportende mensen op groene weiden en de grote speelparken voor kinde ren me doen denken aan het idylli sche dorp uit de film Big Fish, gaat de regering alle 600.000 inwoners tes ten op het virus. Er zijn door het hele land zeventien drive throughs, maar ook twee voor voetgangers en fiet sers. va. 359,- va. 499, Autovakantie <6^3 Sauerland Kirchberg SSfaÉ Barcelona en omgeving Salzburgerland, Q Vlieg-busreis Rondreis Q Kaprun Hoogtepunten van Ierland Boek zonder aanbetaling ANVR C'\jJ zaterdag 4 juli 2020 GO a Edwin Winkels fietst deze maand via acht Europese landen van Den Haag naar Barcelona. Dagelijks vertelt hij over wat hij aantreft in een continent dat langzaam ontwaakt uit de coronanachtmerrie. Vandaag: Durbuy-Luxemburg, 132 km. Q @edwinwinkels edwin winkels Thijs van der Plas is met zijn zoon Carel op weg naar Venetië. Na de tunnel ligt Luxemburg, waar langs de weg een drive-in coronateststraat is ingericht. fotos edwin winkels 137 km Barcelona dUcKBAAR 5 dagen 8 dagen Ontbijten diner ALL inclusive Vertrek o.a.: 18,25jul, 1,8,15,22 aug, 19 sep Vertrek: 8,24 aug, 5,21 sep, 19 okt Ontbjjt en diner Vertrek o.a.: 20,27juL, 3,10,17 aug, 5 okt ALL INCLUSIVE NEDERLANDS SPREKENDE REISLEIDER AIL inclusive Logies en ontbjjt Vertrek o.a.: 11,25juf 1,8,15,22 aug, 19 sep Vertrek: 12,26 aug, 16,30 sep, 14 okt ALLe fouten voorbehouden. Excl. reserveringskosten en CaLamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15