Miljarden houden ziekenhuizen overeind na corona II Vertrouweling Macron nieuwe Franse premier NIEUWS 13 Haar arrestatie is ingeslagen als een bom. Het grote speculeren is begonnen: wie moeten zich zorgen maken als Ghislaine Maxwell, de rechterhand van zedendelinquent Jeffrey Epstein, straks gaat praten? Het duurt nog wel even voordat haar proces begint, maar in de sociale media maakt de aanhou ding van Ghislaine Maxwell nu al heel veel los. 'Er zijn er die van nacht heel slecht hebben gesla pen', is een vaak voorkomend commentaar op Twitter. Maxwell zou weleens erg vuile was buiten kunnen hangen over 'rijken en mensen met privileges', zo wordt verondersteld. De volgens mensen die haar kennen altijd 'intelligente' en 'charmante' Britse (58) was na melijk meer dan een vertrouwe linge van de vorig jaar augustus overleden Amerikaanse zedende linquent en miljardair Jeffrey Ep stein (66). Ze was zijn ex-vrien din, die voor hem en voor zichzelf mooie, kwetsbare, meisjes spotte. Soms op straat aangesproken slachtoffers werden naar eigen zeggen methodisch ingepalmd en klaargestoomd voor 'massages'. ,,Ze noemden seks massage, ze noemden modellenwerk mas sage'', aldus een van de vrouwen die te laat door had wat echt de bedoeling was. Er zijn nu zes aanklachten te gen Ghislaine Maxwell inge diend, vier daarvan hebben be trekking op criminele ronselacti- viteiten en seksueel misbruik van destijds minderjarige meisjes. In de jaren 1994-1997 zou Maxwell meisjes van soms 14 jaar oud voor de miljardair hebben geselecteerd en verleid. Daarover zou ze later ook diverse keren meineed heb- ben gepleegd tijdens politieon derzoek. Maxwell heeft altijd ont kend iets van doen te hebben gehad met de pedofiele activitei ten van Epstein. Een butler van de miljardair omschreef haar ech ter als 'de baas'. Slachtoffers zei den bovendien dat ze niet alleen door Epstein, maar ook door Maxwell zelf waren misbruikt. De meisjes werden naar luxe huizen van Epstein gebracht in onder andere New York, Palm Beach en Santa Fe, maar ook naar Parijs en Londen, waar diverse prominenten te gast waren, zo als de gevallen filmproducer Har- Ze noemden seks massage, ze noemden werk als model massage vey Weinstein en de Britse prins Andrew, die ontkent seks te heb ben gehad met een minderjarige. Maar meer namen doen de ronde. Acteur Kevin Spacey en voormalig topondernemer Les Wexner waren vrienden die in opspraak raakten. Oud-president Bill Clinton zat meer dan eens in de privéjets van Epstein en be zocht hem thuis in New York. Volgens Clinton heeft hij Epstein de laatste tien jaar niet meer ge sproken. Ook de huidige Ameri kaanse president was ooit close met hem. Op internet circuleert een video van een vrolijke avond in Trumps onderkomen Mar-a- Lago in Florida. Trump zei vorig jaar tegen verslaggevers dat hij Epstein min of meer de deur had gewezen en hem al vijftien jaar niet meer had gesproken. Ghislaine Maxwell kent veel prominenten, ze verkeerde haar leven lang in kringen van rijke en machtige mensen. Ze is de doch ter van de Tsjechisch-Britse me diamagnaat Robert Maxwell - die na aanvankelijke successen als krantenuitgever uiteindelijk het pensioenfonds van zijn eigen werknemers plunderde. In 1991 kwam Robert Maxwell op myste rieuze wijze aan zijn einde toen hij schulden van honderden mil joen bleek te hebben en bij de Ca- narische eilanden van zijn jacht 'Lady Ghislaine' viel. Hij ver dronk. Ghislaine heeft nooit ge loofd in een ongeluk. Prinsesje Maxwell groeide op als een prin sesje in een villa met 53 kamers nabij Oxford. Ze was in haar wilde jaren vaak te zien in jetset- kringen en kent leden van de Britse koninklijke familie. Ze was lang de vriendin van Epstein, die begin juli 2019 werd opgepakt voor het misbruik van talloze vrouwen op zijn tropische privé- eiland. Daarvoor was Epstein in Florida al eens veroordeeld voor kindermisbruik. Ook de dood van Epstein - zelfmoord in de gevan genis terwijl hij onder toezicht stond - was bizar en aanleiding voor tal van complottheorieën. Amerikaanse onderzoekers zijn volgens The New York Times ook zeer benieuwd naar vreemde transacties tussen Epstein en Maxwell, die meer dan vijftien bankrekeningen had. Tussen 2007 en 2011 ging daarover een slordige 20 miljoen dollar heen en weer. Maxwell zou tien jaar cel riske ren voor wat haar ten laste wordt gelegd. Zorgverzekeraars en ziekenhuizen hebben overeenstemming bereikt over extra kosten in het coronajaar 2020. Daarnaast krijgen de zieken huizen een vergoeding voor de in komsten die ze misliepen, doordat een groot deel van de behandelin gen stil lag. Met de steunmaatregelen willen zorgverzekeraars voorkomen dat ziekenhuizen in Nederland omval len. ,,De kans dat een ziekenhuis als gevolg van corona in de financiële problemen komt, is met deze afspraken geminimaliseerd", zegt Ad Melkert, voorzitter van de Ne derlandse Vereniging van Zieken huizen. „Afgesproken is dat er geen ziekenhuis in de rode cijfers komt als gevolg van corona.'' Enorme impact Hij krijgt bijval van voorzitter van Zorgverzekeraars Nederland Dirk Jan van den Berg. ,,Zorgverze- keraars hebben grote waardering voor de inzet van ziekenhuizen in deze bijzondere periode. De zorg voor coronapatiënten heeft een enorme impact gehad op hun orga nisatie en financiën.'' Ziekenhui zen kunnen zich nu weer volledig richten op het verder op gang bren gen van de reguliere zorg, zegt Van den Berg. Toch is er volgens ziekenhuisbe stuurder Mirjam van Velthuizen van het UMC Utrecht, die ook spreekt namens de Nederlandse Fe deratie van Universitair Medische Centra (NFU), niet alleen reden tot juichen. ,,We hebben met elkaar voor een zeer complexe situatie een oplossing gevonden die recht doet aan de inzet van ziekenhuizen in deze crisis én zorgvuldig omgaat met de premiegelden die elke Ne derlander betaalt. Dit resultaat be tekent echter niet dat de umc's nu geen financiële zorgen meer heb ben. Integendeel.'' Probleem is volgens haar dat klinisch onderzoek en labonder- zoek tijdens de coronacrisis 'nage- Afgesproken is dat er geen ziekenhuis in de rode cijfers komt als gevolg van corona noeg stil lagen'. ,,Met hoge kosten als gevolg.'' Hierover gaan de acade mische ziekenhuizen nog in gesprek met het ministerie van On derwijs, Cultuur en Wetenschap (OCW) en het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS). Eind april werd al bekend dat zie kenhuizen voorlopig gered waren. Vanaf 1 mei kregen ziekenhuizen voorschotten van zorgverzekeraars, omdat de financiële strop zo groot dreigde te worden dat ziekenhui zen anders de salarissen niet had den kunnen betalen. PARIJS Frankrijk heeft een nieuwe premier en krijgt een nieuwe regering nadat zittend pre mier Edouard Philippe het ontslag van zijn regering indiende. Presi dent Emmanuel Macron heeft in Jean Castex (55, foto) diens opvolger gevonden. De komende dagen for meert Castex zijn nieuwe regering. Castex is een vertrouwe ling van Macron, was top ambtenaar en was actief in de regionale politiek. Hij groeide de afgelopen maanden uit tot een be kende Fransman, omdat hij de regie voerde over de versoepelingen van de strenge lockdown. Verwacht wordt dat Castex een deel van de oude ministersploeg herbenoemt, maar anderen wisselt. Zo wil Macron met nieuwe gezichten en met nieuw elan de laatste twee jaar van zijn presidentschap ingaan. De afgelopen jaren is de popula riteit van de Franse president flink gedaald. Hij kreeg te maken met heftige en langdurige demonstra ties van de Gele Hesjes. Maar ook zijn aangekondigde pensioenher vormingen lokten veel protesten uit. Volgens een recente peiling heeft nog maar één op de drie Fran sen vertrouwen in Macron. Hij wordt vaak gezien als een 'te rechtse' president die vooral de belangen van rijke Fransen en bedrijven behartigt. Met een nieuwe ministers ploeg wil Macron moge lijk een nieuwe koers inzetten. Ingewijden denken dat er meer aan dacht komt voor sociale onderwerpen, zoals de zorg en mensen met een laag inkomen, en dat de pre sident zich sterker wil maken voor klimaat en milieu. Links vreest dat Macron een aan tal nieuwe bewindslieden be noemt, maar zijn liberale koers ge woon voortzet. Ook de rechtse op positie toont zich afwachtend. ,,Welke richting wil Macron uit, welke hervormingen komen er nog aan? Daar hebben we nog niet één antwoord op'', zei de rechtse frac tievoorzitter Christian Jacob. zaterdag 4 juli 2020 GO Donald Trump met Epstein en Maxwell (rechts) in 2000 (boven), Het huis in Bradford in de staat New Hampshire waar Maxwell Wie slaapt slecht als hulpje Epstein praat? Bob van Huet New York/Rotterdam - Slachtoffer van Epstein Hg Maxwell in 1991 en de aan- jjjM klager die haar aanhouding HPj toelicht (onder). FOTO'S GETTY IMAGES, AP, EPA aangehouden. foto reuters Alle Nederlandse ziekenhuizen zijn gered van een financiële strop met een speciale corona regeling. Hiervoor sloten zieken huizen en zorgverzekeraars gis teren een deal van 'enkele mil jarden' euro's. Marcia Nieuwenhuis Utrecht - Ad Melkert, voorzitter NVZ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13