Fleurige bermen goed voor de bijen 7 LINTJE ANITA NEIJT-DE BLOK De verrassing was eraf, maar vereerd is Anita Neijt-de Blok uit Philippine vrijdag zeker nog met haar koninklijke onderscheiding. „Mensen vroegen vaak 'waarom heb jij nog geen lintje?' en nu heb ik er één!" Kermis gaat door, zonder attracties Harmen vander Werf Terneuzen l de 24ste april kreeg Anita een telefoontj e van de Terneuzense burgemeester Jan Lo- ^^^^^^nink. ,,Ik was op mijn werk bij Cargill in Sas van Gent, op de afdeling werkvoorbereiding onderhoud. Toen stond ik wel per plex, want ja, mensen kunnen wel zeggen 'waarom heb jij nog geen lintje', je verwacht niet dat jij er één krijgt." Vanwege de uitbraak van het co ronacrisis was de lintjesregen dit jaar, vlak voor Koningsdag, anders dan anders. Alle gedecoreerden werden gebeld en daar bleef het voorlopig ook bij, tot gisteren, toen koninklijke onderscheidingen als nog in persoon werden uitgereikt. Wel zo leuk. Anita mocht ervoor naar het Scheldetheater in Terneu- zen. ,,Was alles gewoon geweest, dan was ik vast naar dorpshuis De Kaaie in Philippine gelokt", denkt Anita. ,,Het was dan een totale ver rassing geweest." Zij is al jaren de contactpersoon voor De Kaaie. ,,Ik heb daarom al veel meegewerkt aan zulke verrassingen. Onge merkt was ik dan naar De Kaaie gegaan voor mijn eigen lintje." Jammer dat het niet zo gelopen is, maar ze maalt er niet echt om. Dat ze is benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau ziet ze als een aanmoediging om door te gaan met waar ze al van kinds af aan mee bezig is: heel veel vrijwil ligerswerk doen. ,,Ik kom eigenlijk uit Biervliet, daar ben ik opge groeid. Daar deed ik al allerlei vrij- willigersklusjes, zoals boodschap pen doen voor de buurman en fol dertjes rondbrengen." Na haar trouwen verhuisde Anita naar Philippine. ,,Toen mijn kinderen nog jong waren, deed ik natuurlijk wat op school, werkte ik mee aan de speelweek en aan de gezinsdiensten in de kerk." Als Met vrijwilligerswerk hou je een gemeenschap levendig vanzelf volgde het één na het an der. ,,Eén van mijn kinderen ging op muziekles. Ik had zelf al op de muziek gezeten in Biervliet. Mijn buurman, lid van Sint Cecilia in Philippine, vroeg 'kom je ook niet?'. En nu ben ik alweer zestien jaar voorzitter van Sint Cecilia." Al eerder was ze actief geworden bij de EHBO-afdeling Philippine. ,,Voor mijn werk moest ik een EHBO-opleiding volgen. Ik werkte indertijd als secretaresse en de af deling had een secretaris nodig.... Zo gaat dat. Met vrijwilligerswerk hou je een gemeenschap levendig. Daarom doe ik dit, en gelukkig ve len met mij." Anita is nooit zo vaak 's avonds thuis geweest als sinds de uitbraak van de coronacrisis. ,,Anders ben ik zeker doordeweeks bijna elke avond weg. Ik doe het graag en thuis vinden ze het prima. Die steun moet je wel hebben. Ook mijn man doet allerlei vrijwilli gerswerk, bij de modelbouwclub en de visclub. Mijn dochter is er niet van, maar mijn zoon is - grapje - net zo slecht als ik." En nu een feestje? Anita moet een bekentenis doen. ,,Dat hebben we de 24ste april al gevierd. Men sen van de muziek, de EHBO en De Kaaie brachten me een sere nade, waarna we wat hebben ge dronken in de tuin, ver uit elkaar, hoor, we hebben een grote tuin." Naast Anita hebben in Terneu zen vrijdag nog zeventien an dere inwoners een koninklijke onderscheiding ontvangen, in Hulst vijf en in Sluis tien; alle maal Lid in de Orde van Oranje Nassau, op één Ridder in de Orde van Oranje Nassau na in Sluis. Voor een overzicht van alle gedecoreerden zie de web site van de PZC. WESTDORPE De kermis in Westdorpe zou de eerste echte kermis zijn in Zeeuws-Vlaande- ren sinds de coronacrisis, maar er komen geen kermisattracties: ,,De exploitanten durfden het ri sico nog niet aan", vertelt Loek de Beleir, één van de organisato ren, ,,Maar we gaan er wel een feest van maken." De Kirmesse gaat op z'n Westdorps door tot en met dinsdag, met vandaag onder meer een Fifa 20-toernooi, start van het Fi-seizoen morgen om 13.00 uur in café De Tukker, live muziek van Corn Beans vanaf 15.30 uur in café 't Oude Raedhuis en dinsdag vanaf 9.00 uur een kermisviering. Afgelopen voorjaar zijn in de ge meente Hulst op zo'n twaalf plaat sen gemengde bloemzaden ge zaaid. Ze bloeien nu en dat is niet alleen een fleurig gezicht, de bloembedden dragen ook nog eens bij aan de biodiversiteit. Twee jaar geleden sloot de ge- meente Hulst zich aan bij de Natio nale Bijenstrategie. Speerpunt hierin is de bestuiving van bloe men te bevorderen. Door inheemse bloemenmengsels te zaaien, draagt Hulst een steentje bij. Daarnaast is het goed voor de bijenpopulatie, die de laatste jaren behoorlijke klappen heeft gekregen. De perken, met zo'n dertig soor ten bloemen, zijn in Sint Jansteen te zien aan het grote kruispunt en in de Wilhelminastraat. In Kloos- terzande zijn er bloemen gezaaid aan de Hulsterweg en Hof te Zande. In Hulst bloeien ze in Groote Kreek, aan de Glacisweg, de Liniedijk, de Oude Zoutdijk, de begraafplaats en in het stadspark. zaterdag 4 juli 2020 VL 'Het feestje hebben we al gevierd' - Anita Neijt-de Blok In Sint Jansteen heeft de gemeente in de berm bloemen gezaaid om bijen een goede leefomgeving te bieden. foto peter nicolai Gewone ossentong, valse ka mille, slangenkruid, paarse morgenster: het klinkt als een recept van een heksenbrouw- sel. Maar het zijn bloemen die Hulst heeft ingezaaid voor blije bijen. Sheila van Doorsselaer Hulst Anita Neijt-de Blok uit Philippine kreeg haar koninklijke onderscheiding vrijdag opgespeld in het Scheldetheater. foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 134