S Leningen werpen geen drempel op om te studeren 12 NIEUWS VIER VRAGEN BOEREN De protesterende boer is terug, nu door een voermaatregel voor melkveehouders. Nadat minister Carola Schouten een compromis van de sector naast zich neerlegde, is de woede enorm. Juist ook bij veel gematigde boeren. IWat wil de minister nu eigen lijk precies? Het kabinet wil melkveehouders dwingen tot een aanpassing van het rantsoen, waardoor de dieren via hun mest minder stikstof uitstoten. Dat ge beurt door een maximum te stel len aan het eiwitgehalte in het krachtvoer. De maatregel is tijde lijk, en zou alleen tijdens de laatste vier maanden van dit jaar gaan gelden. Het gewijzigde koeien- dieet schept dan stikstofruimte om weer vergunningen af te geven voor de aanleg van wegen of de bouw van huizen. Dat is nog altijd heel hard nodig: er is weliswaar al veel geld uitgetrokken voor stik stofmaatregelen, zoals een uit koopregeling voor grote uitstoters bij natuurgebieden. Maar die ont wikkelingen kosten tijd, terwijl het kabinet nü stikstofruimte no dig heeft om vergunningen te kunnen verlenen. De verlaging van de maximumsnelheid heeft daarbij weliswaar een beetje geholpen, maar niet genoeg. Er is meer nodig. «m, met topsporters. De dieren leveren duizenden liters melk per jaar, en dat kan alleen als ze uitgebalan ceerd eten. Het dieet van de koe komt vaak na jaren sleutelen tot stand, en is ook sterk afhankelijk van bijvoorbeeld de gewassen die in de regio groeien. Zo voeren melkveehouders in Noord-Neder land vaak meer eiwitrijk gras, ter wijl in het zuiden meer zetmeel- rijke mais beschikbaar is. Daardoor hebben Zuid-Nederlandse koeien in de regel meer behoefte aan extra eiwit in het krachtvoer. De impact van de maatregel kan daardoor sterk van boer tot boer verschillen. Maar hoe het ook zij, de hoeveel heid eiwit in het krachtvoer is deel van een breder totaalplaatje. Veel boeren vinden daarom dat de minister veel te ver gaat door zich met de samenstelling van hun koeienvoer te bemoeien. Dat is inderdaad een wezenlijke discussie. Een minder intensieve melkveesector kan een deel van de oplossing zijn van het stikstofpro bleem. Bijvoorbeeld door krimp van het aantal melkkoeien, door koeien nog meer te laten grazen en door rassen te houden die mis schien wat minder melk geven, maar ook minder stikstof uitsto ten. Een opgave daarbij is dat ie mand de rekening voor de vermin derde melkopbrengst moet beta len: melkveehouders hebben gemiddeld het laagste inkomen binnen de agrarische sector. De maatregel van Schouten gaat echter niet over de koe van de toe komst: hij gaat immers al snel in, en geldt maar voor een paar maan den. Voor de hoogproductieve koeien van nu brengt een plotse linge wijziging van het voer geva ren met zich mee, zo stellen ook dierenartsen. Te weinig eiwit kan tot gezondheidsproblemen leiden. Bijvoorbeeld doordat koeien hun vetreserves te veel gaan aanspre ken, terwijl ze die juist hard nodig hebben bij de melkproductie. De boeren stelden zich inderdaad vaak nogal onbuigzaam op in het stikstofdossier, maar dat is in dit geval wel anders. De sectorpar tijen kwamen met forse handrei kingen. Uiteindelijk lag er zelfs een aanbod om boeren te laten kiezen tussen de maatregel van de minister of een plan van de sector zelf. Daarbij moeten melkveehou ders hard aan kunnen tonen dat hun stikstofuitstoot via het voer met 3 procent is afgenomen. Maar krijgen ze wel meer te zeggen over de manier waarop ze dat doen. Schouten bedankte de sector daarop voor de constructieve op stelling. Maar 'het voorstel brengt echter een grote uitvoeringslast met zich mee', concludeerde het ministerie ook. Anders gezegd: het is volgens de minister te moeilijk om keihard juridisch aan te tonen dat de benodigde stikstofwinst ook daadwerkelijk wordt geboekt. Die conclusie zet juist ook bij de wat meer gematigde boerenorga- nisaties kwaad bloed: doen ze forse concessies, is het weer niet goed. De Tweede Kamer bood de sector in de nacht van donderdag op vrijdag nog een laatste stro halm. Een aangenomen motie van CDA en VVD vraagt de minister te kijken of het plan van de sector niet alsnog in keiharde cijfers te gieten is. Of dat resultaat biedt, is echter nog de vraag. Temeer daar Schouten ook in het debat liet doorschemeren daar niet echt in te geloven. Dat staat in een evaluatie van het leenstelsel die gisteren naar de Tweede Kamer is gestuurd. Daaruit blijkt ook dat studenten - zoals ver wacht - vaker en meer lenen, maar dat de studielening geen te hoge drempel blijkt om te gaan studeren. Wel is de veel lagere doorstroming van mbo'ers naar het hbo volgens onderwijsminister Ingrid van Engelshoven 'een zorgpunt'. De oorzaken daarvan worden nog onderzocht. Maar in de evalua tie wordt al geopperd om mbo'ers langer de tijd te geven om te kijken of een studie op een hogeschool iets voor hen is. Nu moeten zij dat vóór 1 februari beslissen. Die deadline zou naar einde van het studiejaar verplaatst kunnen worden. In de Tweede Kamer is er al lan ger geen meerderheid meer voor het in 2015 ingevoerde leenstelsel, nadat initiatiefnemers GroenLinks en PvdA zich vorig jaar van de stu dieleningen afkeerden. Drie van de vier coalitiepartijen willen de basisbeurs terug of het leenstelsel aanpassen, maar pas in de volgende kabinetsperiode. Ook een voor stander als de VVD wil vanwege de evaluatie 'de komende periode goed bekijken' wat er beter kan. D66 komt nu al met een plan om het leenstelsel aan te passen. De coalitiepartij wil studenten maan- Met een basisbudget van300 euro hoeven studenten niet of veel minder te lenen delijks 300 euro geven. Dat bedrag komt in plaats van de zorgtoeslag en de huurtoeslag en wordt via de belastingen uitgekeerd. Het leen stelsel zelf laat D66 ongemoeid, maar doordat alle studenten een 'basisbudget' krijgen, hoeven zij niet of veel minder te lenen, is de gedachte. Voor CDA, tegenstander van het leenstelsel, is dat onbe spreekbaar, omdat D66 het stelsel zelf met ter discussie stelt. Belastingkorting Volgens D66-Kamerlid Jan Pater- notte gaan alle studenten erop vooruit als een maandelijkse belas tingkorting in plaats komt van de huidige toeslagen. Een student kan dit jaar maximaal 104 euro zorgtoe- slag krijgen. Een student die op kamers woont heeft doorgaans geen recht op huurtoeslag. Alleen studenten die een zelfstandige wo ning huren, kunnen aanspraak ma ken op huurtoeslag, die maximaal 368 euro bedraagt. Daarbij wil D66 meer studenten een aanvullende beurs geven door de inkomensgrens voor ouders op te rekken van 49.000 euro tot 70.000 euro. „Daarmee komen zes van de tien studenten daarvoor in aanmerking", aldus Paternotte. De aanvullende beurs is zo'n 400 euro per maand en is een gift. De PvdA wil dat studenten van ouders die tot 100.000 euro verdienen aan spraak kunnen maken op de aan vullende beurs. zaterdag 4 juli 2020 GO Waarom zoveel woede om voer? Lukas van der Storm 2 Tijdelijk iets ander voer klinkt dan als een niet al te groot offer. Waarom ma ken boeren zich dan toch zo druk? Voer is voor veeboeren een essentieel onderdeel van hun be drijfsvoering. Melkveehouders vergelijken hun koeien nogal eens Het Malieveld in Den Haag liep gisteren niet vol met boe ren. foto anp M In Hengelo reden boeren naar het politiebureau om aangifte van dierenmishande ling te doen tegen minister Schouten. foto vincent jannink 3 Maar is het dan geen op lossing als de koeien wat minder topsport gaan be drijven? Zodat ze minder melk en minder stikstof produceren? 4 De agrarische sector trapt telkens op de rem. Minister Schouten moet toch iets... Studenten gaan niet minder vaak studeren omdat ze hun stu diefinanciering moeten lenen. Wel moeten ouders met een middeninkomen relatief meer bijdragen aan de studie van hun kinderen. Dat zou gerepareerd kunnen worden door de aanvul lende beurs te verruimen. Hanneke Keultjes Den Haag - Jan Paternotte, D66 V/OSMN VERHOORD OMR Dir STiKSTOF AKKOORD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12