Middelburg: een boom kappen is twee planten Meer dan een appel en een peer 6 Gemeente is bereid vervallen monument aan BOEi te verkopen IN DE REGIO Marcel Modde Scharendijke De gemeente stelt op voorhand wel een aantal randvoorwaarden aan de definitieve overdracht. ,,Er mag bij voorbeeld geen woning in komen. De schuur moet een maatschappe lijke functie krijgen", zegt wethou der Jacqueline van Burg. De dorps visie van Scharendijke geldt als uit gangspunt. Volgens die visie zou de Napoleonschuur 'bij herinvulling een belangrijke rol kunnen spelen als als ontmoetingsplek, zitgele genheid, pluktuin of kunstwerk'. BOEi gaat nu eerst kijken of dat een beetje overeen komt met de ideeën en mogelijkheden die ze zelf zien voor de ongeveer twee eeuwen oude schuur. Sluit dat bij elkaar aan, dSn wil de stichting het monument voor een symbolisch bedrag overnemen. De nieuwe ei genaar gaat vervolgens onderzoe ken wat de mogelijkheden zijn voor restauratie en exploitatie van het pand. Daaruit moet blijken of de schuur inderdaad te redden valt. Die garantie kan BOEi nu nog niet geven. Al heeft een medewerker van de stichting in de gesprekken wel aangegeven dat wederopbouw van de Napoleon 'zeker tot de mo gelijkheden behoort', aldus de wet houder. ,,Hier hebben we anderhalf jaar voor geknokt", reageert Ria Geluk op de bereidheid de schuur van de hand te doen aan BOEi. ,,We zijn heel blij dat de gemeente hierin uit- eindelijk toch nog is meegegaan en de ommezwaai heeft gemaakt van alleen sloop." Geluk heeft zich met de initiatiefgroep uit de dorpsraad Scharendijke en het Erfgoedplat form Schouwen-Duiveland hard gemaakt voor behoud van de schuur. ,,We kunnen nu verder al leen maar hopen dat er ook een snelle overdracht komt. Dan kan BOEi er voor de winter aanbreekt maatregelen nemen om te voorko men dat de schuur niet nog verder in elkaar zakt." Geen spijt Die deplorabele staat blijft de reden dat Van Burg ook achteraf geen spijt heeft van het aanvankelijk sloopbe- sluit. ,,Als gemeente zagen we het écht niet zitten geld in die schuur te stoppen. Net als de gemeentebestu ren voor ons dat ook niet hebben gedaan, omdat ze er kennelijk te weinig culturele waarde aan hecht ten." De wethouder heeft daarentegen veel waardering voor de niet afla- tende inzet van de initiatiefgroep. ,,Petje af dat het toch gelukt is een organisatie te vinden die nog wel perspectief ziet in dit erfgoed. BOEi heeft veel ervaring op dit gebied. Als er één partij is die daar nog wat mee kan, is zij het wel. En anders houdt het écht op." Hier hebben we anderhalf jaar voor geknokt Sloop van de schuur werd begin maart ternauwernood voorkomen. De initiatiefgroep kreeg vervolgens drie maanden de tijd om samen met BOEi een haalbaar reddings plan uit te werken. Die termijn is opgerekt, omdat door de corona maatregelen alle overleggen stil kwamen te liggen. Als twee van de drie laatst overge bleven bestuursleden van De Proeftuin staan Hans Dalebout en Cor Kooman te glunderen. Ze voel den het als een ereplicht aan voor gaande generaties te markeren hoe belangrijk de fruitteelt ooit geweest is voor de Schouwse Westhoek. ,,Van de vuurtoren tot hier aan Westenschouwen stond het vol met fruitgaarden." Op het hoogte punt waren er 150 telers actief, ver telt Kooman bij de plechtigheid in de duintuin van Stichting Sophie. De Proeftuin werd in 1928 opge richt om nieuwe teelmethodes uit te proberen. Met het wegvallen van de laatste beheerder besloten Beeld van Vincent Krans verwijst naar de geschiedenis van de Westhoek Kooman en zijn collega's, zelf in middels ook al met pensioen, de proeftuin te verkopen. Van de op brengst ondersteunen ze initiatie ven in de omgeving. Zo stak de ver eniging meer dan een ton in het op- knappen van de kampeerwagen van de in 2009 overleden Sophie Booy barones Van Randwijck. De huidige stichting die haar naam draagt, biedt de wagen gratis aan voor (zieke) mensen die even op adem moeten komen. ,,We wilden toch laten zien waar dit geld van- daankwam, dus vandaar het idee voor een beeld", aldus Kooman. ,,Cor en Hans kwamen in de zo mer van 2019 naar mij toe met de vraag of ik het zag zitten iets te ma ken met een appel en een peer", zegt kunstenaar Vincent Krans. ,,Dat vond ik zelf een iets te sum miere voorstelling van wat hier aan activiteit is geweest. Dus is het een beetje meer geworden. En voor de zieke kinderen die hier straks op vakantie komen, valt er ook wat te ontdekken", verwijst Krans naar het wormpje dat uit een appel steekt en de dartelende vlinder. MIDDELBURG Voor elke boom die de gemeente Middelburg kapt, worden er voortaan twee geplant. Dat moet ervoor zorgen dat de ge meente groener wordt. Want Middelburg heeft nog wel een in haalslag te maken, vindt de ge meenteraad. Middelburg telt 1,5 boom per in woner, terwijl het landelijk ge middelde ligt op vijf bomen per inwoner. Daarom heeft de raad een 'dubbele herplantingsplicht' ingevoerd. Als nieuwe bomen niet geplant kunnen worden op de plek waar de oude is gekapt, dan mogen ze ook op een andere ko men. Een nipte meerderheid stemde Online workshops volgen over cliëntondersteuning voor het principe: één boom kap pen is twee bomen planten. GroenLinks, PvdA, Fractie Onder- dijk, SP en LPM trokken dit met één stem verschil over de streep. Dat wil niet zeggen dat de te genstemmers - CDA, SGP, VVD, D66 en Christenunie - tegen een groener Middelburg zijn. Hun probleem zat vooral in het mo ment waarop dit besluit werd ge nomen, verwoordde SGP'er Paul Moens het gevoel bij de tegen stemmers. ,,We hebben net ge sproken over onze financiën, die er heel slecht voor staan, en dan voeren we nu nieuw beleid in dat per jaar 150.000 euro gaat kosten. Ik snap er niks van." Fort Rammekens opent de deuren weer zaterdag 4 juli 2020 Napoleonschuur, kosten 1 euro De Napoleonschuur in Scharendijke. foto dirkjan gjeltema Eén euro. Meer hoeft de ge meente niet te hebben voor de Napoleonschuur in Scharen- dijke. De landelijke stichting BOEi wil het pand voor dat be drag overnemen en aansluitend onderzoeken hoe het zwaar ver vallen monument valt te restau reren om het een nieuwe be stemming te geven. - Ria Geluk, initiatiefgroep Cor Kooman (links) en Hans Dalebout onthullen het bronzen beeld van Vincent Krans, dat herinnert aan fruitgaardvereniging De Proeftuin. foto ernesta verburg Een 'flamboyant geheel van vruchten', in de woorden van kunstenaar Vincent Krans, als blijvende herinnering aan fruit- gaardvereniging De Proeftuin. Het bronzen beeld pal tegenover de pipowagen waar prinses Be atrix in 1953 en 1954 heeft gelo geerd, werd gisteren feestelijk onthuld. Marcel Modde Westenschouwen ZIERIKZEE De gemeenten rondom de Oos- terschelde houden dinsdag on line bijeenkomsten over cliënton dersteuning. Geïnteresseerden kiezen uit verschillende webi- nars. De volgende webinars zijn te volgen: 'Cliëntondersteuning: u staat er niet alleen voor!', 'Weet de wethouder hoe het is om onder een brug te slapen?' (een tweegesprek over visie op cliënt ondersteuning) en '1sociaaldo- mein.nl'. Inschrijven kan tot maandag via een mail met de titel(s) van de keuze aan: secretariaat@swvo.nl. De deelnemers krijgen allen een link toegestuurd. Alle workshops beginnen dins dag om 15.00 uur en duren tot 16.30 uur. RITTHEM Fort Rammekens opent vandaag en morgen na maanden gedwon gen rust weer zijn eeuwenoude deuren. Spaanse musketiers, Hollandse watergeuzen, zeelieden uit de Gouden Eeuw, Franse fusilliers en Duitse soldaten; zij hebben al lemaal hun sporen achtergelaten op het tussen 1547 en 1552 ge bouwde zeefort. Van 11.00 tot 17.00 uur is iedereen welkom om de Zeeuwse geschiedenis te komen beleven. Aanmelden kan via de website van Staatsbosbe heer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 129