De Botlek soundtrack: zoemen, zoeven, kreunen den is ('nee, anders zou ik hier niet staan'), of ik die foto's stante pede van mijn camera wil verwijderen ('geen probleem') en of ik dat dan aan hen wil laten zien ('dat gaat me te ver'). 'Dan gaan we nu de politie bel len.' Nagestaard door de drie, blaas ik de aftocht. Het gevoel gast te zijn in de Botlek is ab rupt verdwenen, maar ik neem de beamb ten niets kwalijk. Het is hun werk en ik heb er begrip voor dat de werkdag van een beveiliger zich zo kan voortslepen dat zelfs de ongewenste aanwezigheid van een aan komend bejaarde in korte broek en op wan delschoenen een welkom verzetje is. Ongepolijst De Botlek. Niet direct een gebied waaraan je denkt als je een wandeling wilt maken. Maar ik hou van dit soort ongepolijste stuk ken Nederland. Onherbergzaam, onaan trekkelijk. En anders dan in wat 'de natuur' heet, heb je weinig kans andere wandelaars tegen het lijf te lopen. Dus parkeer ik de auto in Maassluis en steek met de veerpont - mondkapje ver plicht - de Nieuwe Waterweg over naar Rozenburg, het begin en eindpunt van, jawel, een officiële wandelroute die over de Botlek voert. 'Bomen van staal' heet die route poëtisch. Rozenburg is de naam van het Zuid Hollandse eiland, dat is ontstaan in de 16de eeuw toen rond een aantal zandplaten in de monding van de Maas een dijk werd aangelegd. En Rozenburg heet ook het enige dorp op het eiland, geboorteplaats van Nederlandse grootheden als Kraantje Pappie, Bonnie St. Claire en Fidan Ekiz. Echt mooi kun je het dorp - 12.000 inwo ners, sinds 2010 een deelgemeente van Rotterdam - niet noemen. Daarvoor heeft het te weinig sfeerbepalende gebouwen en te veel non-descripte jaren 60-80-nieuw- bouw. Maar er is verrassend veel groen en de dorpssfeer roept een knus jaren-50- gevoel op. Mensen groeten elkaar en groep jes gepensioneerde werknemers uit de petrochemische industrie wisselen op straat met Rotterdamse tongval de laatste roddels uit. Dorpssfeer Een hoge, beboomde dijk omringt het dorp, dat als een verdiept groen poldereiland in een woeste industriezee ligt. De dijk beschermt het dorp tegen de oprukkende industrie, die erachter klauwt en gromt. Het dorp is het lot bespaard dat Blanken burg wel heeft getroffen, ooit het belang rijkste dorp op het eiland. Blankenburg moest in de jaren 60 plaatsmaken voor in dustrie; zonder dat er een actiegroep tegen protesteerde. De 400 bewoners vertrokken gedwee naar elders, de laatste in 1965. Hun huizen, kerk, school en rechthuis sluimeren nu onder een dikke laag opgespoten zand. Wat de tekst Blankenburg kan nog eeuwen mee, uit een lied van de Amazing Stroop wafels, een diepere betekenis geeft. Mad Max Achter de dijk ontvouwt zich een adem benemend landschap met onder de blauw witte wolkenlucht rokende schoorstenen en rijen gestaag draaiende windmolens aan de einder, karig begroeide zandvlaktes, rommelige asfaltwegen en roestige spoor rails met onbewaakte overwegen. Een Mad Max-achtig gebied, gedomineerd door de staketsels van chemische bedrijven, raffina derijen, opslagtanks, fabriekscomplexen, containeropslagplaatsen, geheimzinnige koepels, bizarre bogen, kronkelende kabel- goten, eindeloze leidingstraten, verveloze loodsen en onbestemde betonnen gebou wen. En over dat alles ligt de soundtrack van de Botlek. Het zuchten van veiligheidsklep pen, het zoemen van pompen, het zoeven van zuigers, het kreunen van kranen en in de verte een loeiende scheepstoeter. De chaos wordt versterkt omdat er wordt gewerkt aan een nieuwe spoorlijn, een nieuwe spoorbrug en nieuwe wegaanslui- tingen. Alomtegenwoordig is het dreunen van hei-installaties - de echo's weerkaatsen van alle kanten -, het ronken van vracht wagens en het brullen van wegenbouw- machines. Kwetsbaar In deze op volle toeren draaiende industri- ele machine is voor de mens, anders dan als 40 Uit in Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 120