Wandelen tussen de reuzen in de chemische industrie, complexe installaties en opslag tanks. Het maakt de recreatieve wandelaar klein, maar wat is het fascinerend. Welkom in Botlek, meldt een bord bij de entree van dit roemruchte industrie terrein onder de rook van Rotterdam. Het bord straalt niet alleen een onverwachte gastvrijheid uit, ik realiseer me dat er ook een wereld achter schuilgaat. Want iemand heeft ooit bedacht dat er zo'n bord moest komen, het idee vond gehoor ('ja, doen we!'), er werd een potje met geld gevonden en een commissie ingesteld en er ging een ontwerper aan de slag. Over het ontwerp is flink gediscussieerd ('is dit lettertype wel volgens de huisstijl?'), maar uiteindelijk lag er, na de laatste aanpassingen, een voorstel. Een vakman heeft het bord gemaakt - samen met het bord Tot ziens voor bij de uitgang - en beide borden zijn door een ploegje arbeiders gemonteerd. Toen het karwei was geklaard ('hangt-ie recht? Ja!') bekeken ze tevreden het resultaat, rookten een sjekkie en zagen dat het goed was. En dat allemaal om de bezoeker van de Botlek te laten weten dat hij welkom is. Associëren Vervuld van euforische gedachten over het gelukkige land dat zich de luxe kan permit teren zich over welkomstborden op indus trieterreinen te bekommeren, betreed ik een parkeerterrein waarachter zich een van die fantastische, buitenaards aandoende installaties bevindt die dit gebied kenmer ken. Ik heb net mijn eerste foto's gemaakt en ik ben al omringd door drie geünifor meerde beveiligingsmedewerkers. Of ik niet weet dat dit privéterrein is ('nee sorry, bordje niet gezien'), of ik me kan legitime ren ('hoezo dat?'), of ik foto's heb gemaakt ('inderdaad'), of ik niet weet dat dat verbo- Uit in Nederland TEKST EN FOTO'S JOHAN NEBBELING ZATERDAG 4 JULI 2020 39

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 119