VISSEN METJAN 10 NIEUWS Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib (PvdA) gaat er deze zomer over nadenken of ze nog een keer op de lijst voor de Kamer wil. Ze geeft wel alvast aan dat ervaren Kamerleden nodig zijn om nieuwkomers het 'vak' te leren. Kamer werk is zwaar, dat is gewoon zo. Het is niet van negen tot vijf cheveningen is geen onbekend terrein voor de Amsterdamse Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib (59). Ze heeft in de coronatijd veel over het strand gewandeld om haar hoofd leeg te maken. ,,Ik heb hier vaak de jongens van de surfschool zien surfen. Het was heel heftig om te horen dat ze verdronken zijn. Ik heb in mei vijf zonnebloemen voor ze neergelegd." Ineens springt er een man van het bankje op het noordelijk havenhoofd van Scheveningen. Hij her kent Khadija Arib. De man spreekt Arabisch met haar en wil een selfie maken. Dat kan, en even trekt een zeldzame glimp van verlegenheid over het gelaat van Arib. In Marokko woonde de sociaaldemocrate aan zee en leerde ze ervan te houden. ,,De zee is van ons al lemaal, het is de plek waar iedereen een beetje ge lijk is. Het maakt niet uit of je arm of rijk bent.'' Als 15-jarig meisje kwam Arib met haar moeder naar Nederland. Haar vader was een paar jaar eerder als gastarbeider naar Nederland gegaan. Ze kreeg één opdracht van haar moeder: stude ren. ,,Mijn moeder heeft dat altijd gemist. Ze was altijd afhankelijk van anderen als ze een brief of een rekening kreeg. Daar wilde ze me voor be schermen: 'Anders krijg je hetzelfde leven als ik.' En ik moest doorzetten: 'Jezelf niet in de put pra ten, ertegenaan!''' ,,Zeker! Mijn vader leeft niet meer, maar mijn moeder is met me meegegroeid. Ze is bijna 78. Ze is traditioneel en spreekt nog steeds onvoldoende Nederlands. Ze volgt alles en staat open voor poli tieke discussies, ook over homoseksualiteit of ex tremisme. Dan denk ik: goh ze is ook veranderd. Vroeger waren die thema's nooit bespreekbaar.'' ,,Jazeker. Ze bewaart af en toe een blad waar ik in sta. Laatst kwam ik een Vrij Nederland tegen, daarin stond ik op de voorpagina toen ik voor het eerst Kamerlid werd. Ze kijkt naar het vragenuurtje. Ze gaat naar een cursus Nederlands en heeft activitei ten met vrouwen in de buurt. 'Ze weten dat je mijn dochter bent', zegt ze dan trots.'' Er valt weleens een politicus om bij het spreekge stoelte als Arib de Tweede Kamer voorzit; niet al leen minister Bruno Bruins, maar ook Groen- Links-Tweede Kamerlid Tom van der Lee en PvdA-Kamerlid Attje Kuiken overkwam dat. ,,Het is heel instinctief. Ik zag het gebeuren bij Bruno Bruins. Dan schors je onmiddellijk. Uitein delijk is het goed gekomen. Laatst gebeurde het met Tom van der Lee. Ik zag aan zijn blik dat er iets niet goed was. Tegelijkertijd probeer je rust uit te stralen. We zijn allemaal mensen, het kan ons alle maal overkomen. Ik ging tussen de camera en het Kamerlid in staan, zodat hij niet gefilmd werd.'' ,,Het Kamerwerk is zwaar, dat is gewoon zo. Het is niet van negen tot vijf. Je moet altijd reageren, je moet altijd je telefoon opnemen. Niet iedereen is daartegen bestand.'' ,,Er zijn Kamerleden gestopt die het niet meer met hun privéleven te combineren vonden. Het zijn nu ook vaker mannen, dat is de emancipatie. De man nelijke Kamerleden van de nieuwe generatie heb ben partners met een baan. Die vinden dat hun partner ook moet bijdragen. Ik heb vaak gesprek ken met Kamerleden: wat is er aan de hand? Dan komen die verhalen. Het is niet meer genoeg om op zaterdag op het voetbalveld te staan.'' ,,Je kunt niet halverwege zeggen: nou, het bevalt me niet. Het is gewoon een verantwoordelijkheid naar je kiezers, die moet je echt waarmaken. Je moet echt in staat zijn met een bepaalde druk om te gaan. Het is geen gewone baan. Als je twijfelt: doe het niet, als je niet sterk in je schoenen staat.'' ,,Nieuwe Kamerleden moeten iemand hebben met wie ze kunnen sparren, liefst iemand van buiten, die heel lang Kamerlid is geweest. Zo'n vertrou wenspersoon of coach wens ik alle parlementa riërs toe; met wie je praat over: Hoe houd je het vol in de Kamer? Hoe effectief kun je zijn met je in strumenten als Kamerlid? Welke druk maak je mee en hoe ga je daarmee om? Ik zou willen dat fracties en partijen dat gaan invoeren. Het CDA deed dat met oud-Kamerlid Wim van de Camp. Die gaf klasjes.'' ,,We hebben na de verkiezingen 83 nieuwe Kamer leden gekregen, dat is echt veel! We zitten in een soort overgangsperiode. SGP-Kamerlid Van der Staaij, PVV'er Wilders en ik zijn de oudgedienden. Ik zou politieke partijen willen oproepen zuinig te zijn op de zittende Kamerleden. Nieuwe, maar ook lang zittende Kamerleden zijn nodig om de nieuwe generatie te helpen het 'vak' te leren. Dat leer je niet in één periode van vier jaar. Wij probe ren te werken aan een nieuw politiek geheugen, en dat kan alleen als degenen die in de Kamer komen, dat kunnen waarmaken. Maar élke keer wil men vernieuwen. Nou, er is genoeg vernieuwd, vind ik zelf. Tegen de partijvoorzitters en kandidaatstel lingscommissies zeg ik: geef de huidige Kamerle den de kans het vak te leren en ook de rust in het Kamerwerk te brengen. Wees zuinig op ze!'' zaterdag 4 juli 2020 GO Politiek verslaggever Jan Hoedeman gaat deze zomer elke week vissen met een politicus en praat met hem of haar over leven en politiek. De foto's zijn van Guus Schoonewille. 'Wees zuinig op zittende Kamerleden!' Jan Hoedeman Hebben uw ouders iets van u geleerd? Is ze trots op u? Wat kunt u doen als er iemand onwel wordt? Kamerleden raken overspannen of stappen om privéredenen voortijdig op. Is het te zwaar? Is de druk op mannelijke Kamerleden groter ge worden? Er lopen zich nu een paar honderd warm om volgend jaar te worden gekozen tot Kamerlid. Wat adviseert u de nieuwkomers? Wat moet een nieuw Kamerlid beginnen in de heksenketel op het Binnenhof? Is het verloop van de Tweede Kamerleden niet veel te groot? U hebt contact met voorzitters van andere

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10