Bol.com stopt met verkoop 'haatboeken' na kritiek en aangifte iw Russen eens met aanpassing wet: 035 8 NIEUWS ZORGPERSONEEL NAZORG Als verzorgende stond zij in de frontlinie van de coronazorg. Tot ze zelf het virus opliep en op de intensive care belandde. Ria is de eerste die haar verhaal doet, nadat ze uit een steunfonds 30.000 euro kreeg. ,,Ik ben er heel blij mee.'' Als grootste boekenwinkel van Nederland en België voelde Bol.com aanvankelijk de verant woordelijkheid om 'niet de fout te maken' om te censureren en te be palen wat wel en niet gelezen mag worden en op welke manier. Daar komt het bedrijf na herhaal delijk aandringen van instanties van terug. Diverse boeken die op de site een waarschuwingslabel heb ben, blijven nu uit de verkoop. ,,Wij willen als organisatie geen platform meer bieden aan dergelijke boe ken'', vertelt een woordvoerder. ,,Dit betekent dat we bij hoge uit zondering kunnen besluiten be paalde boeken niet meer te verko pen.'' Keuzes Bol.com realiseert zich dat het om een 'heel moeilijk vraagstuk' gaat. ,,Daarom hebben we een oproep gedaan aan meerdere gespeciali seerde partijen om ons goed te hel pen bij het beoordelen van artike- len als deze, zodat we hierin wel overwogen keuzes kunnen maken voor de toekomst. Tot dat is gebeurd houden we een aantal boeken of fline, waaronder de boeken die we begin maart offline hebben ge haald.'' Disclaimer Het bedrijf blijft nadenken over hoe het met dit vraagstuk goed kan blij ven omgaan. ,,Het kan zijn dat er boeken weer online komen met een extra disclaimer, maar dat wordt nog besloten na onderzoek van onafhankelijk experts.'' Federatief Joods Nederland (FJN) deed in maart aangifte tegen Bol.com voor 'het aanbieden en verspreiden van honderden ex treemrechtse en antisemitische boeken'. Minister Grapperhaus noemde de verkoop eveneens onwenselijk en gaf het Openbaar Ministerie de opdracht om Bol.com te onderzoe ken op strafbare feiten. Dat onder zoek is nog gaande. Kritiek In de afgelopen maanden uitten di verse experts kritiek op het hande len van Bol.com, onder wie straf rechtadvocaat Sidney Smeets. Hij is van mening dat grote webshops in derdaad niet mee moeten werken aan het verspreiden van antisemi tisme. ,,De boeken zijn niet verbo den, maar dat betekent niet dat jul lie ze moeten aanbieden'', beet hij de winkel toe. „Zolang jullie dat wel doen worden jullie daar terecht op aangesproken, net als op de ernstig homofobe literatuur die jullie ver kopen.'' Ria de Bont-Verbraak (66) zou 8 april gaan werken in verzor gingshuis De Heikant in Tilburg. ,,Maar ik viel continu weg. Mijn man Sjef zei: jij gaat vanavond niet werken, en belde de huisarts. Ik had koorts, maar ik had niet meteen het gevoel dat het corona was.'' De diagnose volgde al snel. Toch corona. Als verzorgende werkt ze dan voor 1600 euro netto per maand inclusief onregelmatigheidstoe slag drie nachten in de week in verzorgingshuis De Heikant in Tilburg. Haar diensten zijn van 22.45 uur tot 07.05 uur. ,,Ik werkte 's nachts met coronapatiënten op een afdeling die overdag dicht is. Op bed leggen, op de po zetten, draaien, verschonen.'' Haar werkgever is zeer tevre den. ,,Ria is een medewerker die altijd heel veel voor ons heeft be tekend'', vertelt clustermanager Anja Meeuwesen van de zorgin stelling. ,,Niks was haar te veel. Als er iets opgelost moest wor den, wist je dat als je Ria belde en ze kon, dat ze er ook was. Zorg zaam voor de mensen. Een fijne collega.'' Skate-outfit Naast haar werk is Ria ook actief. Ze fietst, schaatst en skatet veel - op haar 60ste sierde ze nog de co ver van een plaatselijk blad in skate-outfit. Op 17 juni zou ze op haar 66ste met pensioen gaan, maar alles loopt anders. Ze is er door corona zo slecht aan toe dat ze op 8 april meteen thuis met een ambulance wordt opgehaald. Omdat er geen plek is in het Til- burgse Elisabeth-TweeSteden Ziekenhuis en ze fit genoeg is, wordt ze overgeplaatst naar het Rotterdamse Erasmus MC, bijna 90 kilometer van huis. Ria neemt op een gegeven mo ment nog maar zo weinig zuur stof op, dat ze zelf voorstelt om aan de beademing te gaan. ,,De artsen waren het ermee eens. Die zeiden 'Het is goed dat u dit nu zelf zegt, anders hadden wij het voor moeten stellen'. Toen heb ik mijn man gebeld.'' In hun huis aan de rand van Tilburg heeft haar man Sjef de Bont intussen op de bank in de Van de mensen toen op de ic heeft meer dan de helft het niet overleefd woonkamer een beertje gezet en een ingelijste foto van zijn vrouw Ria op skates ernaast. ,,Hij voelde zich eenzaam'', blikt Ria nu te rug. Haar man Sjef de Bont over die periode: ,,Ik voelde me ook zo machteloos. De eerste week lag ze in zo'n diep coma dat ze helemaal niet reageerde.'' Ria heft haar handen ten he mel. ,,Mijn man dacht dat ik het niet zou overleven. Van de men sen die toen op de ic belandden heeft meer dan de helft het niet overleefd.'' 8 kilo kwijt Toch ontwaakt Ria op 30 april uit haar coma. ,,Ik ben drie weken weggeweest. Ik had een doorlig- plek op mijn wang, van het liggen op mijn buik.'' Ze is 8 kilo kwijt. ,,Ik ben 1 meter 68 en woog toen 57,5 kilo. Mijn spierkracht was helemaal weg. Ik trilde alsof ik zo door mijn benen kon zakken. Het voelt alsof je voor het eerst weer leert lopen. In het begin ge bruikte ik een rollator om naar de wc te gaan.'' Van 1 tot 12 mei ligt ze op de longafdeling van het Erasmus. „Daarna zou ik eigenlijk naar een revalidatiekliniek gaan. Maar na vijf weken in het ziekenhuis had ik er genoeg van. Moest ik daar weer gaan zitten wachten tot het bezoek komt. Ik wilde naar huis.'' Daar treft ze negentien bossen bloemen aan. ,,Ik was totaal ver rast.'' De eerste drie weken slaapt ze 's nachts op een bed in de woon kamer, dat staat er nu nog steeds zodat ze uit kan rusten. Met be hulp van fysiotherapie probeert ze haar herstel te bevorderen. De beperking dat een Russische president slechts twee achtereen volgende termijnen aan kan blij ven, blijft gehandhaafd. Maar in maart al bepaalde de Doema, de Russische Tweede Kamer, dat dat niet voor Poetin zou gelden. Daar mee kan het staatshoofd opnieuw een gooi doen naar het president schap in 2024 en in 2030. Ook is in de aangepaste grondwet vastgelegd, dat de pensioenen worden aangepast aan de inflatie, wat de geografische grenzen zijn van Rusland en dat het huwelijk alleen is voorbehouden aan een man en een vrouw. Konden de meeste Russen zich nog wel herkennen in deze zaken, pijnlijker wordt het als ze weten dat op basis van de nieuwe grond wet kinderen verplicht worden hun bejaarde ouders financieel bij te staan. Dat zou ertoe kunnen lei den dat het Kremlin de toch al ka rige pensioenen - die evenwel zwaar drukken op de begroting - in de toekomst verder gaat uitkle den, vrezen critici. Maar de kiezers, zelfs Poetin- aanhangers, fronsten het meest de wenkbrauwen bij het schrappen van Poetins ambtstermijnen. Het Kremlin was zich kennelijk daar van bewust, waardoor de meest verregaande ingreep geen enkele aandacht kreeg in de campagne. Auto's verloot Om zo veel mogelijk kiezers naar de impopulaire stemming te lok ken, verlootte het Kremlin allerlei prijzen onder Russen die vóór zouden stemmen. Tot auto's en appartementen aan toe. Woens dag waren er als vaste prik bij Rus sische verkiezingen beschuldigin gen over fraude. Bij Golos ('stem'), een Russische organisatie die ijvert voor eerlijke verkiezingen, kwamen meer dan 1500 klachten binnen over onregelmatigheden. Ontspannen in een chalet in de Belgische Ardennen I vanPZC I Het voordeel Je mooiste herinnering op canvas vrijdag 3 juli 2020 PC Bol.com biedt geen platform meer aan boeken die haatdra gende boodschappen bevatten, zoals antisemitisme en homo haat. Dat laat een woordvoerder van de grootste onlinewinkel van Nederland weten. Sebastiaan Quekel Utrecht Het Openbaar Ministerie is nog al tijd bezig met een onderzoek naar Bol.com, nadat bleek dat er meer dere werken te koop werden aange boden over een beruchte nazileider uit de Tweede Wereldoorlog, nu 75 jaar geleden. Druk die ene belangrijke gebeurtenis of dierbaarste vakantiefoto af op canvas en geef deze een bijzondere plek in huis. *Exclusief verzendkosten. BesteL nu op pzc.nl/canvas Ria gaf alles, tot Marcia Nieuwenhuis Tilburg Ria Verbraak op de intensive care. privéfoto - Ria Verbraak Rusland heeft met overweldi gende meerderheid gestemd voor de grondwetswijzigingen die president Vladimir Poetin had voorgesteld. Daardoor kan de Russische leider tot 2036 aan de macht blijven. Joost Bosman Moskou traveldeal.nl/K07031 Q traveldeal I .^lao^oouur I 1088-0331506 Vakantiepark Vallée les Etoiles V 3,4 of 7 overnachtingen o.b.v. logies •y Verblijf in een 4- of 6-persoons comfort chalet y Beoordeeld met een 8,4 op Zoover! y Gratis gebruik van Wi-Fi parkeren Exd. reserveringskosten €19,95 per boeking en parkkosten (zie website) Omdat je het verdient! VANAF

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8