7 INTERVIEW HUGO DE JONGE De strijd om het lijsttrekkerschap van het CDA lijkt er een tussen de regio en de Randstad. Hugo de Jonge vindt dat maar een 'onzinnige' tegenstelling. Alsof de een zonder de ander kan. - Hij wilde geen lijsttrekkersverkie zing, omdat zo'n strijd 'niet het beste in de partij naar voren' zou brengen. Toch besliste het CDA-bestuur an ders, en dus moet Hugo de Jonge eraan geloven. Wel heeft de concur rentie door de deelname van Mona Keijzer en Pieter Omtzigt een ander gezicht gekregen dan veel CDA'ers vooraf hadden verwacht - en mis schien stiekem hadden gehoopt. Het duel met 'die andere kroonprins', Wopke Hoekstra, blijft uit, na diens besluit zich niet te kandideren. Ook De Jonge was verrast, maar teleurge steld is hij niet, zegt hij. ,,Ieder maakt zijn eigen afweging. De een stapt naar voren, de ander stapt opzij.'' Lachend: ,,Nouuuu.Wat ik heb ge zegd is dat de recente ervaring leert dat een strijd een hoop gedoe of schade kan opleveren. Maar we zijn er altijd nog zelf bij en ik ben inmid dels aan de gedachte gewend geraakt. Ik ga de strijd graag aan.'' ,,Nee. De leden hebben het voor het zeggen. Zij kunnen zich uitspreken over welk CDA zij voor zich zien, welke koers we moeten varen. Het is alweer acht jaar geleden dat de leden daar hun zegje over konden doen.'' ,,Zij hebben zich uitgesproken. Maar ieder lid is even prominent als het op stemmen aankomt.'' gezin, dus we zijn vroeger heel veel verhuisd. We hebben het langst ge woond in Zaamslag, Zeeuws-Vlaan- deren. Daar heb ik leren werken bij de boer. Maar ik woon nu dus in Rot terdam. Ik voel geen tegenstelling tussen stad en platteland. Wel zie ik dat politiek Den Haag enorm gefo cust is op de Randstad.'' ,,Daar verzet ik me tegen. Zeeland is een mooi voorbeeld. Toen de mari nierskazerne niet naar Vlissingen verhuisde, hebben wij gezegd: er moet compensatie komen en daarbij moeten kansen voor de regio voorop staan en niet de vraag of de business- case rondkomt. Onderdeel van de deal is verkorting van de reistijd, waardoor de intercity naar Vlissin- gen er een half uur korter over doet. Dat maakt Zeeland aantrekkelijker om te wonen. Aan de randen van Ne derland is ruimte om te groeien. We moeten daarom stoppen met het pra ten over krimpregio's. Het moet trot ser en zelfbewuster, niet tobberig.'' ,,Dat vind ik een reële vraag. Ook die moeten we niet bekijken in termen als wat kost het en wat levert het op. We moeten het ook demografisch bekijken: we komen nu al 350.000 woningen tekort.'' ,,De schaarste is groot en groeiend, er is meer regie nodig. In Amsterdam en Rotterdam wachten mensen al gauw tien jaar op een sociale huurwoning. We moeten de krapte oplossen. Dus moeten er plannen gemaakt worden en moet het Rijk met de regio's loca ties aanwijzen waar gebouwd wordt. We hebben geen tijd om hier nog ja ren over te vergaderen.'' ,,Nee. We gaan het in de goede volg orde doen: eerst zeggen waarom ik partijleider wil worden, dan de lijst en het programma en pas na de ver kiezingen op 21 maart gaan we for meren.'' ,,De tegenstelling tussen stad en plat teland is onzinnig en onverstandig. Beide hebben elkaar nodig. De op gave voor de komende tien jaar zal zijn hoe we de bevolkingsgroei kun nen bijbenen. Tot 2030 komen er een miljoen mensen bij, in 2040 is het aantal 80-plussers verdubbeld. Dat betekent dat er op het terrein van de woningbouw veel moet gebeuren. Een miljoen woningen erbij. Als je je dan blindstaart op de navel die de Randstad heet, mis je de kansen in de regio. De Randstad is peperduur en bomvol, terwijl de coronacrisis ons heeft geleerd dat afstanden door on line werken goed te overbruggen zijn. Daarom moeten we investeren in nieuwe verbindingen, digitaal maar bijvoorbeeld ook in spoor.'' ,,We hebben te veel de tegenstelling tussen stad en regio benadrukt. Het CDA straalde uit: wij zijn de partij voor de regio. Mensen in de stad kun nen dat opvatten als: o, het CDA is er dus niet voor ons. Maar we moeten er voor allebéi zijn. De zorgen in de stad zijn net zo relevant als die in de regio. Dat verhaal is onvoldoende verteld. Ik wil dat het CDA een leidende rol speelt. Dan zul je groot moeten zijn, de grootste willen zijn. Dus moeten we de electorale positie in de steden versterken. Er is werk aan de winkel.'' ,,Dat is een interessante typering. Ik ben geboren in Bru.'' ,,Bruinisse. Ik kom uit een dominees- De zorgen in de stad zijn net zo relevant als die in de regio. Dat verhaal is onvoldoende verteld vrijdag 3 juli 2020 GO 'Ik voel geen tegenstelling tussen stad en Laurens Kok Den Haag Het bestuur heeft niet naar uw be zwaar tegen een verkiezing geluis terd. Heeft u zo weinig gezag? Bent u de kandidaat van het esta blishment? Sybrand Buma, Ruth Peetoom, Ferd Grapperhaus, Marja van Bijster- veldt: een stoet CDA-prominenten staat achter u. Dat kunnen Keijzer en Omtzigt tot dusver niet zeggen. ,,Ik heb ook steun gekregen van heel veel minder prominente leden.'' Maar de prominenten hebben blijk baar een voorkeur voor u. U heeft zich tot dusver onderschei den met de uitspraak dat het CDA Investeringen buiten de Randstad worden vaak onrendabel geacht. Het Noorden vraagt al decennia te vergeefs om een snellere spoorlijn. U wilt minder marktwerking op de woningmarkt. Moet de overheid hui zen gaan bouwen? U hecht aan een 'beschermende overheid'. Ook zei u vorig jaar dat 'het neoliberale mensbeeld en het ongebreidelde marktdenken aan het eind van zijn tijd' is. Dat zijn teksten die je ook hoort op een SP-congres. ,,Nou, hoho! Zit je me nou te beledi gen? Ik denk wel dat de markt niet al tijd zegeningen heeft gebracht. Als we geloven dat alles vanzelf goed komt, wordt het vanzelf oneerlijker. Als CDA'er kies ik als eerste voor de samenleving, de zorg voor elkaar. De overheid heeft wel een heel belang rijke taak om ervoor te zorgen dat mensen niet tussen de wielen raken. Verraadt dit standpunt een voorkeur voor een centrumlinkse coalitie? een sterkere electorale positie heeft op te bouwen in de stad en dat de partij daar onvoldoende in is ge slaagd. Wat ging er precies ver keerd? Even terug naar de vraag: wat heeft het CDA in de steden laten liggen? Keijzer en Omtzigt benadrukken juist dat 'Nederland meer is dan al leen de Randstad' en dat het CDA 'ook een partij is voor boeren en ie dereen die niet in steden woont'. Is het Hugo uit de Randstad versus de rest uit de regio? Bru? Hugo de Jonge, kandidaat-lijsttrekker voor het CDA. FOTO DESIREE SCHIPPERS - Hugo de Jonge, CDA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7