Justitie kijkt naar appjes agenten II Massale sterfte onder olifanten: oorzaak raadsel r ft ft- - 5 Naar stadion met coronabandje s\- De betrokken agenten omschreven burgers met een migratieachter grond na een gewelddadig incident onder meer als 'kankervolk, kut- Afrikanen en pauperallochtonen' op wie ze willen 'schieten'. De vijf betrokken politieagenten zijn op non-actief gezet en moeten de re sultaten thuis afwachten. Eerder liet burgemeester Abouta- leb van Rotterdam al weten dat de agenten die vorig jaar in een groepsapp discriminerende teksten uitten, een strafrechtelijk onder zoek boven het hoofd hing. De dis criminerende teksten werden ge publiceerd in NRC. Ze werden ge daan na een incident eerder dat jaar waarin een aantal jongeren een leeftijdsgenoot ernstig mishan delde. Het ging om een filmpje waarin een blanke 15-jarige jongen minutenlang door zwarte leeftijds genoten in elkaar wordt geslagen in Spijkenisse. Agenten verdacht van opruiing en aanzetten tot geweld en discriminatie Het strafrechtelijk onderzoek wordt verricht door het bureau Vei ligheid, Integriteit en Klachten (VIK) van de politie eenheid Rot terdam onder leiding van de officier van justitie. Het onderzoek richt zich in eerste instantie op het ver zamelen van de beschikbare infor matie. Volgens een justitiewoordvoer- der worden de agenten verdacht van 'opruiing en aanzetten tot ge weld en discriminatie'. Hoeveel agenten er in de groepsapp zaten, is niet bekend. Uit het onderzoek zal moeten blijken of en zo ja welke strafbare feiten gepleegd zijn. Afhankelijk van de uitkomst zal de officier van justitie beoordelen of de politie agenten worden vervolgd. Dankzij een baanbrekend armbandje zijn evenementen en voetbalwedstrijden tijdens de coronaperiode versneld weer massaal toegankelijk, claimt een groep technologie bedrijven die een Europese aanbesteding wonnen. Het systeem wordt al in augustus in het Philips Stadion in Eind hoven getest. De onderne mingen hebben een ingeni euze 'Brainport-armband' ontwikkeld, die ervoor zorgt dat dragers razendsnel weten of ze op bijvoorbeeld tribunes of in een concertzaal te nauw in contact zijn geweest met een besmet persoon. Het klei nood is de afgelopen maan den ontwikkeld en de bedoe ling is om het bandje al in au gustus op grote schaal te tes ten. Dat gebeurt tijdens een oefenwedstrijd van PSV, waar pakweg vijfduizend toe schouwers op afkomen. Dra gers staan anoniem en onge merkt in contact met elkaar. Is een van de dragers besmet met corona, dan zendt de GGD een signaal uit aan dra gers van andere bandjes die in de buurt van de besmette per soon waren. Het is een aan vulling op de corona-app. Ik heb serieus de indruk dat ze eruit willen komen 'Ed van der Elsken' naar twee musea Het Rijksmuseum in Amster dam en het Fotomuseum in Rotterdam mogen samen de werken van fotograaf Ed van der Elsken (1925-1990) in hun collectie opnemen. Daarmee blijft het werk van een van de belangrijkste Nederlandse fo tografen van de 20ste eeuw definitief in Nederland. Het gaat om zo'n tienduizend werken. Een deel is door zijn weduwe, Anneke Hilhorst, geschonken. Een ander deel is aangekocht. Demonstratie verboden President uit ziekenhuis Gevlucht uit Hongkong - sft*- vrijdag 3 juli 2020 De hoofdofficier van justitie in Rotterdam heeft besloten een strafrechtelijk onderzoek in te stellen naar de discriminerende teksten in een WhatsAppgroep van Rotterdamse agenten. Bram Verbrugge Rotterdam EINDHOVENSE VINDING Vliegtuigspotters zijn neergestreken in de Rotterdamse Waalhaven om de aankomst vast te leggen van Amerikaanse legerhelikopters. De Black Hawks, Chinooks en Apaches gaan over zee terug naar de VS. foto jeffrey groeneweg/qphoto Roel Berghuis, FNV-vakbond- bestuurder, is hoopvol over de gesprekken met Tata Steel Nederland over een ophanden zijnde reorganisatie. NALATENSCHAP Sinds begin mei hebben natuurbeschermers in de Okavango Delta in Botswana meer dan 350 karkassen van olifanten geteld. Voor wetenschap pers is het vooralsnog een mysterie waaraan de dieren in het Afrikaanse land bezwijken. Volgens de autoriteiten zijn de machtige dieren niet geveld door stropers, want die hebben het altijd voorzien op de slagtanden. En die zijn niet gestolen. Er is nog een aanwijzing dat het om een natuurlijke dood gaat. Als de dieren bewust zouden zijn ver giftigd, sterven er veelal ook andere dieren in de buurt. Dat is nu niet het geval. Natuurbescher mers roepen de overheid op om vaart te maken met het laboratoriumonderzoek naar de doods oorzaak. Opvallend is dat 70 procent van de dode dieren in de buurt van waterpoelen is bezweken. Botswana telt zo'n 150.000 olifanten. fotos reuters UTRECHT Een demonstratie van de organisatie Nederland in op stand, tegen de 1,5 meterregel, mag zaterdag niet doorgaan op het Jaarbeursplein in Utrecht. De politie heeft informatie dat 'grote groepen relschoppers van diverse pluimage de demonstratie willen aangrijpen om tot een ge welddadig treffen (met de politie) te komen'. HERNANDEZ De president van Honduras heeft het ziekenhuis ver laten waar hij was opgenomen na een coronabe smetting. Juan Or lando Hernandez twitterde een foto van zichzelf: ,,Nu weer aan de slag.'' DISSIDENT Een van de be kendste jonge ac tivisten voor meer democratie in Hongkong is de stad ontvlucht. Na than Law (26) be sloot hiertoe omdat de Chinese machthebbers hun greep op Hong kong versterken. Dissident Law was een van de oprich ters van Demo- sisto, een partij die nu is ontbonden als gevolg van de nieuwe wet. ^4 'i *g--1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5