Oude school in Hengstdijk is nu een woning én atelier 60 mensen blij met Hulstenaartje, onder wie... een Canadees! Coronacrisis nekslag voor modewinkel 6 Discussie laait weer op Wil Zeeuws-Vlaanderen landelijk en provinciaal steviger een vuist kunnen maken, dan is het volgens Hessing noodzakelijk de huidige gemeenten Terneuzen, Sluis en Hulst samen te voegen. Op veel ter reinen wordt er, stelt hij, al samen gewerkt in gemeenschappelijke re gelingen, maar de democratische controle van gemeenteraden daarop is beperkt. Het is, aldus Hessing, ook niet de vraag óf een fusie van Sluis, Ter- neuzen en Hulst nodig is, maar wannéér, omdat de rijksoverheid steeds meer taken naar gemeenten overgehevelt. Het is daarom naar zijn idee zaak als gemeenten zelf het initiatief te nemen en een eigen koers naar één gemeente Zeeuws- Vlaanderen uit te stippelen. Niet afwijzend Hessing heeft zijn voorstel deze week bepleit in een raadscommis sie in Terneuzen en gestuurd aan collega-raadsleden in Hulst en Sluis. Hulster raadslid Jos van Eck (HulstPlus) reageert niet direct af wijzend. Hij ziet in de nabije toe komst meer in verdergaande sa menwerking, maar sluit in tussen stappen de vorming van één ge meente Zeeuws-Vlaanderen met in totaal 105.000 inwoners 'over vijf a tien jaar' niet uit. ,,We komen dan als gebied veel sterker te staan." Nieuw Gemeentebelang-fractie voorzitter Ranco Bogaard in Sluis, aan wie Hessing ook zijn voorstel zond, laat weten tegen te zijn. ,,Door een fusie komt de gemeente nog verder van haar burgers te staan. Grotere organisaties werken ook niet altijd efficiënter." Hij zegt wel 'groot voorstander te zijn van samenwerkingsverbanden tussen de gemeenten'. Het tweede kabi net Rutte van VVD en PvdA (2012 2017) wilde toe naar gemeenten in Nederland van minimaal 100.000 inwoners, zonder dit van bovenaf op te leggen. Initiatieven moesten van onderop komen. Zo staat ook het huidige kabinet erin. Sinds 2003, toen in Zeeuws-Vlaanderen de huidige drie gemeenten ont stonden, zijn er in Zeeland geen herindelingen meer geweest. Meer samenwerken Een stok zit er wel achter de deur. De rijksoverheid is van plan ge meenten met minder dan 100.000 inwoners financieel te korten. Ter- neuzens wethouder Frank van Hulle, tevens aanvoerder van de grootste partij TOP/Gemeentebe langen, ziet daarin geen reden te pleiten voor één gemeente Zeeuws-Vlaanderen. ,,Meer sa menwerken, prima, maar één ge meente - van Retranchement tot Nieuw Namen - wordt te groot." Hij voegt eerlijkheidshalve toe dat zijn eerdere lokale partij in Sas van Gent ook tegen de herindeling in 2003 was. Toen de dorpsschool in Hengstdijk te veel gebreken bleek te hebben, werd in 2009 besloten op het aan grenzend perceel een nieuwe te bouwen. De oude school bleef een aantal jaren leegstaan, potentiële kopers haakten af door de staat van het gebouw uit 1880. ,,Toen we de eerste keer kwamen kijken, zagen ook wij de omvang van zo'n pro ject niet zitten. Enkel de buiten muren waren in goede staat. Alle huizen die we erna gingen bekij ken, konden toch niet tippen aan de mogelijkheden van zo'n ruim en mooi gebouw. Vanaf ons vakan tieadres hebben we een jaar later alsnog een bod gedaan", vertelt Warre. Zo begon in 2015 hun grote ver- bouwavontuur. Terwijl ze de hoofdbouw onder handen namen, woonden ze twee jaar met hun twee kinderen in het bijgebouw waar vroeger de kleuterklas was. ,,We hebben het stap voor stap aangepakt. Ik had wel ideeën over hoe ik bepaalde zaken wou, en Warre ontfermde zich over de praktische uitvoering. Het bleef een constante afweging tussen wat we mooi vinden en wat betaalbaar en haalbaar bleek, maar we zijn erg trots op het resultaat, het is één ge heel geworden", zegt Yasmine. ,,Met een kunstenaarsdiploma kan je niet zo veel", vult Warre la chend aan, ,,maar bij dit project heeft het ons toch geholpen. Het zoeken naar compositie, even wicht en kleur, daar draait het om." Het stel deed zo veel mogelijk zelf, en hergebruikte waar moge lijk materiaal. Zo timmerde Warre het plafond vol met restpartijen hout van deurkozijnen, en van de tegels van de speelplaats werden paadjes in de tuin aangelegd. De vloer is een echte eyecatcher. ,,Dat zijn marmoleum clicktegels, het patroon hebben we zelf ontwor pen, als een knipoog naar de tegel tjes die nog in de oude schoolgang liggen", vertelt Yasmine. Haar schildersatelier met prachtige lichtinval is in het voormalige klaslokaal van groep 3, 4 en 5, de stickers hangen nog op de deur. Warre heeft zijn atelier in het bij gebouw, waar hij zich naar harten- lust in het stof kan werken aan zijn kleurrijke sculpturen en installa ties. De open leefruimte ligt rondom een stalen trap die Warre samen met zijn vader heeft ge maakt. En waar vroeger de school- archieven op zolder weggestoken lagen, zijn nu de slaapkamers en de badkamer. HULST Zestig gelukzakken zijn door de gemeente blij gemaakt. Zij wonnen de loting voor een 'Hul stenaartje', de groene straatpaal tjes die Hulst na decennia heeft weggehaald. De paaltjes bleken zo populair dat 417 aanmeldingen werden ontvangen. Niet alleen uit Hulst, zelfs uit de rest van Neder land, België en zelfs Canada. En die Canadees won! Hulst wilde de afgedankte Hul stenaartjes eigenlijk bij het oud ijzer gooien, maar de gemeente werd overstelpt met vragen van burgers of ze misschien zo'n paaltje konden krijgen of kopen. De gemeente wilde iedereen een eerlijke kans bieden, dus wie geïn teresseerd was én er 25 euro voor over had, kon een mailtje sturen. In totaal werden ruim vierhon derd aanmeldingen ontvangen. De loting is inmiddels geweest en de De opbrengst van de verkoop van de eerste lichting paaltjes is 1500 euro zestig winnaars kunnen hun Hul stenaartje maandag, dinsdag of woensdag komen ophalen bij de gemeentewerkplaats aan Oceanië in Hulst. Maar hoe wordt het geregeld met de oud-Hulsterse Canadees die ook werd ingeloot voor een paaltje? Ook die ontving in zijn mailbox het bericht dat hij zijn Hulstenaartje kon komen ophalen. ,,Je moet de bevestigingsmail mee nemen als je je paaltje komt ha len'', zegt gemeentewoordvoerster Micaëla Boone. ,,Dus ik neem aan dat hij een kennis of familielid het Hulstenaartje laat ophalen. Hoe hij het dan vervolgens in Canada krijgt, dat is even zijn probleem." Op termijn zullen alle Hulste naartjes uit de binnenstad ver dwijnen. Wie deze keer naast een paaltje greep, maar er echt graag eentje wil, kan de volgende verlo tingsronde afwachten. De op brengst van de verkoop van de eer ste lichting paaltjes is 1500 euro. Dat bedrag gaat naar de Voedsel- bank. Modezaak Dock-M, voorheen Van Dixhoorn Mannenmode, aan de Markt in Terneuzen is failliet verklaard. De coronacrisis was voor het bedrijf de nekslag, aldus curator Bart van de Wijnc- kel. Het faillissement is door Dock-M zelf aangevraagd. Vol gens Van de Wijnckel was er al enkele jaren sprake van een te ruglopende omzet en oplopende verliezen. ,,De coronacrisis heeft het laatste zetje gegeven." Bij de mannenmodezaak die begin 2017 in de Terneuzense binnenstad verhuisde van de Noordstraat naar de Markt, wa ren nog twee medewerkers in dienst. J ohan van Westen, mede-eigenaar van Dock-M, legt de nadruk op de negatieve ge volgen van de coronacrisis waar door het vanaf half maart veel minder druk werd. ,,Het heeft niet met Terneuzen te maken. De Markt is na de herinrichting ook heel tof geworden. Zonder coronacrisis hadden we deze stap niet hoeven te zetten." Het faillissement is tijdig aan gevraagd, voegt Van de Wijnckel toe, waardoor de schuldenlast niet al te zeer is opgelopen. Dock-M is nog niet gesloten. Momenteel vindt er opheffings verkoop plaats. vrijdag 3 juli 2020 'Fusie van gemeenten hoognodig' Ilja, Warre Mulder en Dorian in de ruime centrale ruimte van hun woning in de oude school. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Het steekt weer de kop op, een discussie over één gemeente Zeeuws-Vlaanderen. Aanstich ter is dit keer het Terneuzense 50Plus-raadslid Johan Hessing. Harmen van der Werf Terneuzen Kunstenaarskoppel Warre Mul der en Yasmine Willems ging in Zeeuws-Vlaanderen op zoek naar een plek om hun droom te realiseren: een woning die ze volledig naar hun eigen smaak konden inrichten, met vol doende ruimte voor 2 ateliers. In de oude dorpsschool van Hengstdijk vonden ze de ul tieme ruimte. Hengstdijk Harmen van der Werf Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 55